Նիկոլաս Թավիլ․ ««Սանիթեքը» 2016 թվականից վնասով է աշխատում»
Երեւանի աղբահանությունը կազմակերպող «Սանիթեք» ընկերությունը որեւէ առնչություն չունի քաղաքականության հետ, ինչպես նաեւ Հայաստանի որեւէ բարձրաստիճան պաշտոնյայի։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ընկերության տնօրեն Նիկոլաս Թավիլը։
Ընկերությունը, ըստ Թավիլի, 14 միլիոն դոլարի ներդրում է կատարել եւ երբեւէ որեւէ մեկի համար չի գնա սաբոտաժի։ Առաջիկա երկու օրերին մայրաքաղաք Երեւանում իրավիճակը կկարգավորվի։
Հիշեցնենք, մոտ երկու ամիս է՝ մայրաքաղաքի բազմաթիվ բակերից եւ փողոցներից աղբը չի հեռացվում, ընկերության վատ աշխատանքի արդյունքում Երեւանը հայտնվել է սանիտարական ծանր պայմաններում։
Նիկոլաս Թավիլը շատ մանրամասն ներկայացրեց, թե ինչպես էր իրականացվում աղբահանությունը Երեւանում, եւ ինչ փոփոխություններ բերեցին իրենք։ Նա ուշադրություն հրավիրեց այն բանի վրա, որ այս 5 տարիներին ավելի քան 1000 աղբաման այրվել է։
Նիկոլաս Թավիլը դժգոհ է այն պայմաններից, որում աշխատում է աղբահանող ընկերությունը։ «Սանիթեքի» աշխատակիցները ստիպված են լինում անել աշխատանքներ, իրականացնել ծառայություն, որը պայմանագրով նախատեսված չէ։ «Սանիթեքը» շինարարական աղբը հեռացնելու պարտավորություն չունի, բայց Երեւանում աղբը չեն տեսակավորում, եւ մեծ ծավալի շինաղբ է լցվում պլաստմասե աղբամաններ, այնուհետեւ՝ աղբատար մեքենա, ինչը ընկերությանը մեծ վնաս է հասցնում։ «Եթե այս աղբը թափվում է մեր մեքենայի մեջ, կարելի է ասել, որ մենք 20 հազար դոլարի վնաս ենք կրում՝ փչացնելով աղբատարը։ Շատերը դժգոհում են, թե ինչու է «Սանիթեքի» աղբատարներից ջուր հոսում։ Խնդիրն այն է, որ աղբը չի տեսակավորվում, բնակիչները չեն օգտվում աղբի համար նախատեսված հատուկ տոպրակներից, եւ եղած աղբը սկսում է ծորել։ Այն աղբատարները, որ մենք օգտագործում ենք, կիրառվում է նաև Եվրոպայում։ Պարզապես մենք պետք է մեր մեջ գտնենք հարցի լուծումը։ Աղբահանությունը մշակույթ է։ Յուրաքանչյուրը պետք է փոխի իր վերաբերմունքը սպասարկման նկատմամբ։ Աղբահանությունը սկսվում է յուրաքանչյուրի տնից, ավտոմեքենայից, գրասենյակից։ Պետք է սովորեցնել նաեւ երեխաներին»,- ասաց Նիկոլաս Թավիլը։
Նա լրագրողներին հայտնեց նաեւ, որ խնդիրները շատ են, որոնցից մեկն էլ Նուբարաշենի աղբավայրի ճանապարհն է։ Նա ցուցադրեց մի տեսանյութ, որտեղ երեւում էր, թե ինչպես է աղբավայրի տարածքում այրվում «Սանիթեքի» մեքենան։ Մի խոսքով, ըստ Երեւանի աղբահանությամբ զբաղվող միակ ընկերության տնօրենի, ընկերության պատկերացումները եւ պայմանագրով նախատեսված կետերը հետագայում չեն համապատասխանել այն պայմաններին, որ կա Երեւանում։ Թավիլն ասաց, որ մի քանի անգամ խնդիրը քննարկել է Երեւանի իշխանությունների հետ։ Որեւէ էական լուծում չի տրվել։ «Հավաստիացնում եմ, որ հարյուրավոր նամակներ են ուղարկվել Նուբարաշենի եւ այլ կարեւոր հարցերի մասին»,- ասաց Նիկոլաս Թավիլը։
«Սանիթեքի» գույքային եւ տեխնիկական ողջ պարկը, ըստ Թավիլի, շարքից դուրս է եկել, ինչի արդյունքում էլ Երեւանը հայտնվել է աղբի կույտերի մեջ։ 2016 թվականի ձմեռվանից սկսած, ընկերությունը սկսել է վնասով աշխատել։
Մի քանի օրից Հայաստանում կլինեն «Սանիթեքի» նոր 5 աղբատար մեքենաները։ Որպես իրավիճակի կարգավորման երկարաժամկետ տարբերակ՝ «Սանիթեքի» ղեկավարությունն առաջարկում է 7 միլիոն եվրոյի նոր ներդրում, ամբողջ ավտոպարկի թարմացում, բայց միայն՝ Երեւանի քաղաքապետի ընտրություններից հետո, նոր քաղաքապետի հետ քննարկել-համաձայնեցնելուց հետո։
Մոտ 25 միլիոն դրամի չափով տուգանքները, որ նշանակվել է ընկերության նկատմամբ, Նիկոլաս Թավիլը չի վիճարկում։ Բայց առաջարկում է, որ քաղաքապետարանը ողջ գումարով գնի աղբամաններ՝ այդպիսով փոխհատուցելով «Սանիթեքի» վնասները։
«Հետք»-ի հարցին՝ եթե առաջիկայում Երեւանի նոր իշխանությունները, ինչպես խոսվում է, հրավիրեն երկրորդ օպերատորին, «Սանիթեքը» կմնա, թե՞ կհեռանա Հայաստանից, Նիկոլաս Թավիլը պատասխանեց․ «Սպասենք ավագանու ընտրությունների արդյունքներին։ Նոր քաղաքապետի հետ կքննարկենք, փոխադարձ համաձայնության կգանք։ Մենք այդ 7 միլիոն եվրո ներդրումն առայժմ չենք անի, մինչեւ քաղաքապետի ընտրությունները»։
«Հետք»-ի հարցին՝ ինչու՞ նախկինում, մինչեւ հեղափոխությունը, նման ասուլիս չէր տալիս, չէր խոսում ընկերության կորուստների մասին, միգուցե հեղափոխությունը «Սանիթեքի՞ն» էլ ազատագրեց, Նիկոլաս Թավիլը պատասխանեց․ «Հեղափոխությունը շատ լավ բան է երկրի համար։ Մենք բիզնեսի մարդիկ ենք, քաղաքականությանը չենք խառնվում։ Աստված օրհնի այս երկիրը։ Այն, ինչ եղավ Հայաստանում, մեծ բան էր։ Մենք որպես ներդրողներ դրականի ակնկալիք ունենք»։

Nicholas Tawil: "Yerevan residents need to do more to ease trash problem."
Responding to growing complaints that Sanitek, the company hired by the Yerevan Municipality to collect and dispose of trash in the Armenian capital, isn’t doing a good job, Nicholas Tawil, the company’s director told reporters that the company has invested $14 million in Armenia so far and has greatly improved garbage collection in Yerevan.
Trash collection has been spotty at best in Yerevan during the past two months, resulting in unsanitary conditions throughout the city.
Deflecting rumors that the company had been “taken over” by certain high-ranking officials, Tavil said that Sanitek remains outside the realm of local politics. He denied talk that the resignation of Taron Margaryan as Yerevan mayor in July, had anything to do with the growing garbage crisis.
Tawil said that more than 1,000 trash receptacles have been burnt since Sanitek won the municipal contract, arguing that this fact has seriously impeded normal garbage collection in Yerevan.
The Sanitek director added that company employees are forced to separate construction debris from household trash since it’s all thrown out together.
“Sanitek is not obligated to remove construction waste, but trash in Yerevan isn’t pre-sorted and a lot of it gets thrown in our rubberized bins. This really damages our garbage trucks when loaded. Each truck costs around $20,000,” Tawil told reporters, stressing that Yerevan residents must do more to make the job of trash collection easier.
“Garbage collection is a culture. Everyone must change their attitude towards the service. It starts at each person’s home, the car, the office. The children must also be taught,” Tawil said.
Tawil said that he has discussed these problems with local officials, but to no avail.
The company director claimed that most of the company’s equipment has been out of commission, in need of repair or replacement, resulting in mounds of trash throughout Yerevan.
Tawil said that the company has operated at a loss since the winter of 2016 and would have to invest €7 million over the long-term to turn things around.
Any new investment, he said, would have to wait until after the September 23 election to form a new Yerevan Municipality.
Tawil did not dispute the 25 million-dram fines Sanitek has been slapped with of late for failing to perform its contractual obligations with the city. He proposes that the municipality uses the fines to purchase new trash receptacles, thus compensating the company for its alleged losses.
As to the possibility that Sanitek might pull up stakes in Armenia if the new Yerevan government hires another trash collection company, Tavil skirted the issue, saying that would depend on negotiations with the incoming municipality.
When this reporter asked why Sanitek had waited until after the spring “Velvet Revolution” to declare its losses, and if the company feared doing so before, Tawil said: “Revolution is a very good thing for the country. We are business people and don’t get involved in politics. May God bless this country. A very important thing happened in Armenia. As investors, we have positive expectations.”