«Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպությունը դատապարտել է Yerevan.Today-ի գրասենյակում կատարված խուզարկությունը
«Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունը դատապարտել է սեպտեմբերի 17-ին Yerevan.Today լրատվական կայքի գրասենյակում կատարված խուզարկությունը: Կազմակերպության տարածած հայտարարությունում նշվում է, որ իրավապահների գործողությունները վնասում են լրագրողների աղբյուրների գաղտնիությանը.
«Yerevan.Today-ի գրասենյակում կատարված խուզարկությունը, սարքավորումների առգրավումը լրագրողների աղբյուրների գաղտնիության սկզբունքի լուրջ խախտում է: Լրագրողների աղբյուրների գաղտնիությունը երաշխավորված է Հայաստանի օրենսդրությամբ և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանով: Մենք ցավում ենք, որ ոստիկանությունը չի ձգտել գտնել պակաս միջամտող և ավելի համաչափ ճանապարհ իր օրինական նպատակին հասնելու համար»,- ասել է Արևելյան Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության ղեկավար Յոհան Բիրը:
Հիշեցնենք, որ Քննչական կոմիտեի վարույթում քննվող ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանի միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցը ձայնագրելու և տարածելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում սեպտեմբերի 17-ին խուզարկություն էր կատարվել Yerevan.Today կայքի գրասենյակում: Խուզարկության արդյունքում առգրավվել էր մեկ համակարգչային պրոցեսոր և երեք հիշողության կրիչ:
Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության համաձայն՝ հեռախոսային խոսակցության գաղտնալսման վերաբերյալ տեսանյութն առաջին անգամ տեղադրվել է Yerevan.Today լրատվական կայքում, և կարճ ժամանակ անց այն հեռացվել է կայքից: Ըստ Google որոնողական համակարգի՝ սեպտեմբերի 11-ին համացանցում լայն տարածում ստացած տեսանյութը լրատվական կայքում առաջին անգամ տեղադրվել է դրանից 2 օր առաջ:
Yerevan.Today-ի գլխավոր խմբագիր Սևակ Հակոբյանը սեպտեմբերի 18-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսին հայտարարել է, որ խնդիրը կապված է Google որոնողական համակարգի հետ, և իրենց կայքը հեռախոսազրույցի ձայնագրությունը հրապարակել է նույն ժամերին, ինչ հայկական մյուս լրատվամիջոցները:
Լրատվական կայքի հայտարարության մեջ նշվում է, որ խուզարկությամբ փորձ է արվել լռեցնել Հայաստանում քննադատական խոսք հնչեցնող լրատվամիջոցին.
«Սա միտված է մեր օրինակով «դաս» տալ ազատ ու հիմնավորված քննադատական խոսք հնչեցնող մյուս լրատվամիջոցներին: Սա անուղղակի պարտադրանք է՝ ազատ մտածելն ու արտահայտվելը փոխարինելու ներքին գրաքննությամբ»,- ասվում է Yerevan.Today-ի հայտարարությունում:

Международная организация “Журналисты без границ” осудила обыск в редакции Yerevan.Today
Международная организация “Журналисты без границ” осудила проведенный 17 сентября обыск в редакции информационного сайта Yerevan.Today. В заявлении организации отмечается, что действия правоохранителей наносят вред конфиденциальности источников информации журналистов.
“Обыск в редакции Yerevan.Today, изъятие техники является серьезным нарушением принципа конфиденциальности источников информации журналистов. Конфиденциальность источников информации журналистов гарантирована законодательством Армении и Европейским судом по правам человека. Мы сожалеем, что полиция не попыталась найти более эквивалентный путь достижения своей законной цели”,- отметил руководитель организации “Журналисты без границ” в Восточной Европе и Центральной Азии Йохан Бир.
Напомним, что в рамках расследуемого в производстве Следственного комитета уголовного дела о прослушивании телефонного разговора между директором Службы национальной безопасности Артуром Ванецяном и начальником Специальной следственной службы Сасуном Хачатряном, а также распространении аудиозаписи этого разговора 17 сентября в редакции сайта Yerevan.Today был проведен обыск, изъяты процессор компьютера и три жестких диска.
Согласно сообщению Следственного комитета, аудиозапись телефонного разговора руководителей двух ведомств впервые была размещена на информационном сайте Yerevan.Today, а спустя некоторое время удалена. Согласно поисковой системе Google, аудиозапись, получившая широкое распространение в Сети 11 сентября, впервые была размещена за два дня до этого.
Главный редактор Yerevan.Today Севак Акопян на пресс-конференции 18 сентября заявил, что проблема связана с поисковой системой Google и что их сайт разместил аудиозапись телефонного разговора в те же часы, что и остальные армянские СМИ.
В заявлении информационного сайта отмечается, что обыск преследовал цель заставить замолчать выступающее в Армении с критикой СМИ.