ԱԱԾ-ում տեղյակ չեն եղել, որ Ադրբեջանի համար լոբբինգ արած Քեմալ Օքսուզը ՀՀ-ում պետությանը վնաս հասցնող գործունեությամբ է զբաղվել
Օգոստոսի 29-ին Երևանում ձերբակալված ԱՄՆ քաղաքացի, ազգությամբ թուրք Քեմալ Օքսուզի կողմից խոշոր չափերի հարկեր չվճարելու դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ, որն ուղարկվել է պետական եկամուների կոմիտեի (ՊԵԿ) քննչական վարչություն՝ նախաքննություն կատարելու համար: Այս մասին «Հետք»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել է գլխավոր դատախազությունը:
Սակայն պարզվում է, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում (ԱԱԾ) տեղյակ չեն եղել, որ Ադրբեջանի համար լոբբինգ իրականացրած Օքսուզը Հայաստանում պետությանը վնաս հասցնող գործունեություն է ծավալել: ԱԱԾ-ից «Հետք»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ հաղորդել էին, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու ընթացքում ԱՄՆ քաղաքացի Քեմալ Օքսուզի կողմից պետական շահերին սպառնացող հնարավոր գործողությունների վերաբերյալ տվյալներ չեն ստացվել:
Քեմալ Օքսուզի նկատմամբ, ով ԱՄՆ քաղաքացիություն ստանալուց հետո դարձել է Քևին Օքսուզ, հայտարարվել էր միջազգային հետախուզում ԱՄՆ քրեական օրենսգրքի հատկանիշներով, մասնավորապես՝ ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի էթիկայի հանձնաժողովից փաստացի նյութերը կեղծելու միջոցով թաքցնելու և ներկայացուցիչների պալատի էթիկայի հանձնաժողովին կեղծ հայտարարագիր ներկայացնելու /4 դրվագ/ մեղադրանքներով:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Հետք»-ին տեղեկացրին նաև, որ Քևին Օքսուզին ԱՄՆ իրավասու մարմիններին հանձնելու մասին միջնորդություն է ստացվել:
Արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրից տեղեկանում ենք, որ Օքսուզը 2017 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Երևանի Վաղարշյան փողոցում գրանցել է «ԴԸ ՍԵՆԱ ԳՐՈՒՊ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը, որի 100% բաժնեմասը պատկանում է Օքսուզին: Ընկերությունը զբաղվել է տարատեսակ միջոցառումների կազմակերպմամբ՝ հարսանիքներ, երեկույթներ, ուղևորություններ և այլն: Ըստ ռեգիստրի տվյալների` Օքսուզի բնակության հասցեն ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում է:
Քեմալ Օքսուզն ու Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության համագործակցությունը
2015 թվականի մայիսի 13-ին The Washington Post պարբերականը հոդված էր հրապարակել ամերիկացի կոնգրեսականների՝ Ադրբեջան կատարած կասկածելի ողևորության մասին: Մասնավորապես` Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը՝ SOCAR-ը, գաղտնի ֆինանսավորել է ԱՄՆ կոնգրեսի 10 անդամների և աշխատակազմի 32 ներկայացուցիչների ուղևորությունը 2013 թվականին Բաքվում կայացած «ԱՄՆ-Ադրբեջան. ապագայի տեսլական» կոնֆերանսին: ԱՄՆ 44-րդ նախագահ Բարաք Օբամայի երեք նախկին գլխավոր օգնականները կոնֆերանսին հանդես են եկել որպես բանախոսներ:
Washington Post-ի հրապարակման մեջ, որը հիմնված է ԱՄՆ կոնգրեսի էթիկայի գրասենյակի հետաքննության վրա, նշվում է, որ Բաքու մեկնած ամերիկացի պաշտոնյաները ուղևորության ծախսերի համար ստացել են հազարավոր դոլարներ, մետաքսե շարֆեր, թեյի բյուրեղապակյա բաժակների հավաքածուներ, ադրբեջանական գորգեր, ընդհանուր՝ 2500 -10 000 դոլար արժողությամբ նվերներ: Օրենսդիրների և նրանցից մի քանիսի ամուսինների ավիատոմսերի արժեքը կազմել է մոտ 113 հազար դոլար:
SOCAR-ը կոնֆերանսի անցկացման նպատակով 750 հազար դոլար է փոխանցել ԱՄՆ Հյուսթոն քաղաքում տեղակայված «Ամերիկացիների և եվրասիացիների թյուրքական խորհուրդ» (Turquoise Council of Americans and Eurasians, TCAE) և «Ադրբեջանի ընկերների ասամբլեա» (Assembly of the Friends of Azerbaijan, AFAZ) շահույթ չհետապնդող ընկերություններին, որի հիմնադիրը և գործադիր տնօրենը Քեմալ Օքսուզն է, փոխարենը Օքսուզը խոստացել է, որ SOCAR-ի տարբերանշանը կօգտագործվի տպագիր բոլոր նյութերում, պաստառներում և վեբ-կայքում:
Ոստիկանության տեսանյութը՝ Օքսուզի ձերբակալման վերաբերյալ
Հետաքննության համաձայն՝ մայիսի 13-ին SOCAR-ը 750 հազար դոլար գումարը փոխանցել է AFAZ-ի Wells Fargo բանկային կազմակերպությունում ունեցած հաշվին, իսկ երեք օր անց Օքսուզը առաջին դրամական փոխանցումներն է կատարել կոնֆերանսի մասնակիցների ավիատոմսերի վճարումները կատարելու համար: Քննչական խումբը պարզել է, որ օրենսդիրները պարբերաբար գումարներ են ստացել TCAE-ից և AFAZ-ից:
2012 թվականին SOCAR-ը և մի շարք այլ նավթային ընկերություններ փորձում էին Կասպից ծովում իրականացնել 28 միլիարդ դոլար արժողությամբ խողովակաշարի նախագիծը, որին խոչընդոտում էին Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ ԱՄՆ-ի սահմանած պատժամիջոցները:
Քննիչները, սակայն, չէին կարողացել պարզել՝ կոնգրեսականները օգտագործե՞լ են իրենց պաշտոնեական դիրքը SOCAR-ի շահերը կամ խողովակաշարի նախագիծը պաշտպանելու համար:
Քեմալ Օքսուզը, Ադիլ Բագիրովը և «Ադրբեջանական լվացքատունը»
Համացանցում Քեմալ Օքսուզի մասին հրապարակումներ փնտրելիս նրա անունը գտանք նաև մի շարք լրատվամիջոցների համատեղ իրականացրած, «Ադրբեջանական լվացքատուն» անունը ստացած հայտնի հետաքննությանն առնչվող նյութերում: Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագծի՝ (OCCRP) «Բաքվի մարդը Ամերիկայում» հրապարակման մեջ պատմվում է ադրբեջանցի գործարար, լոբբիստ Ադիլ Բագիրովի ամերիկյան գործունեության մասին, հրապարակման մի հատվածում շոշափվոմ է նաև Քեմալ Օքսուզի անունը, ով Բագիրովի հիմնած «Միացյալ նահագաների ադրբեջանցիների ցանց» (US Azeris Network, USAN) ընկերությունից 250 հազար դոլար է խնդրել կոնֆերանս կազմակերպելու համար, սակայն USAN-ում ծագած խնդիրների պատճառով կազմակերպությունը համաձայնել է տրամադրել ընդամենը 10 հազար դոլար:
Հիշեցնենք, որ «Ադրբեջանական լվացքատուն» անունը ստացած հետաքննության շնորհիվ հայտնի էր դարձել, որ Ադրբեջանի իշխանությունները բանկային խարդախությունների միջոցով 2012-2014 թվականներին 2,5 մլրդ եվրո գումար են հատկացրել եվրոպացի ազդեցիկ քաղաքական գործիչներին կաշառելու համար, որպեսզի վերջիններս եվրոպական ատյաններում ադրբեջանամետ դիրքորոշումներով հանդես գան:
Սրանք Քեմալ Օքսուզի կողմից Ադրբեջանի իշխաննությունների հետ առնչությունների ընդամենը երկու դրվագներ են: Արտասահմանյան լրատվամիջոցներում կան նաև այլ հրապարակումներ Օքսուզի և Ադրբեջանի իշխաննությունների կամ նրանց փոխկապակցված անձանց համագործակցության մասին:

В СНБ не знали, что деятельность в Армении лоббировавшего интересы Азербайджана Кемаля Оксуза причинила ущерб государству
29 августа в Ереване был задержан гражданин США, турок по национальности Кемаль Оксуз. Ему было предъявлено обвинение в неуплате налогов в крупном размере. Возбужденное в Главном управлении по борьбе с организованной преступностью Полиции РА уголовное дело было направлено в следственное управление Комитета госдоходов для проведения предварительного следствия. Об этом в ответ на запрос Hetq.am сообщила Генпрокуратура РА.
Выяснилось, однако, что в Службе национальной безопасности не знали о том, что занимающийся лоббингом в пользу Азербайджана Оксуз развернул в Армении деятельность, которая причинила ущерб государству. В своем ответе на запрос Hetq.am СНБ сообщила, что не получала данные об угрожающих государственным интересам возможных действиях Оксуза при осуществления им предпринимательской деятельности на территории Республики Армения.
Кемаль Оксуз, который после получения гражданства США, взял имя Кевин Оксуз, был объявлен в международный розыск по признакам статьи Уголовного кодекса США. Оксуз, в частности, обвиняется в подделке и сокрытии документов, полученных в Комитете по этике Палаты представителей США, а также в представлении в указанный комитет фальшивой декларации (четыре эпизода).
Генпрокуратура РА сообщила Hetq.am, что получено ходатайство о передаче Кевина Оксуза компетентным органам США.
По данным госреестра юридических лиц Министерства юстиции РА, 25 сентября 2017 г. Оксуз зарегистрировал на улице Вагаршяна в Ереване ООО “ДЕ СЕНА ГРУПП”, которое полностью принадлежало ему.
Компания занималась организацией различых мероприятий – свадеб, торжеств, путешествий и т.д. Согласно данным реестра, Оксуз проживает в столице США Вашингтоне.
Кемаль Оксуз и сотрудничество с Государственной нефтяной компанией Азербайджана
13 мая 2015 г. газета The Washington Post опубликовала статью о сомнительной поездке американских конгрессменов в Азербайджан. В частности, Государственная нефтяная компания Азербайджана (SOCAR) профинансировала поездку 11 членов Конгресса США, а также более 30 их подчиненных на организованную в Баку конференцию “Американо-азербайджанские отношения: взгляд в будущее”. На конференции с докладами выступили трое бывших главных помощников 44-го президента Америки Барака Обамы.
В публикации Washington Post, которая была основана на результатах расследования Комитета по этике Конгресса США, говорилось, что для поездки в Баку американские чиновники получили тысячи долларов, шелковые шарфы, хрустальных чайные наборы, азербайджанские ковры и другие подарки. Общая стоимость авиабилетов для законодателей и мужей некоторых из них составила около 113 тысяч долларов.
Для проведения конференции SOCAR перечислила в действующий в американском городе Хьюстон Тюркский совет американцев и евразийцев (Turquoise Council of Americans and Eurasians, TCAE) и Ассамблею друзей Азербайджана (Assembly of the Friends of Azerbaijan, AFAZ), учредителем и исполнительным директором которой является Кемаль Оксуз, 750 тысяч долларов. Взамен Оксуз пообещал использовать лого SOCAR во всех печатных материалах, на плакатх и веб-сайте.
По данным расследования, 13 мая SOCAR перечислила на счет банковской организации Wells Fargo Ассамблеи друзей Азербайджана 750 тысяч долларов, а спустя три дня Оксуз перечислил первую сумму на покупку авиабилетов для участников конференции. Проводящая расследование группа выяснила, что законодатели регулярно получали деньги от TCAE и AFAZ.
В 2012 г. SOCAR и ряд других нефтяных компаний пытались реализовать проект прокладки в Каспийском море трубопровода стоимостью 28 млрд долларов. Реализации этого проекта препятствовали введенные Соединенными Штатами санкции против Исламской Республики Иран.
Следователям, однако, не удалось выяснить, использовали ли конгрессмены свое должностное положение для защиты интересова SOCAR или проекта прокладки трубопровода.
Кемаль Оксуз, Адиль Багиров и “Азербайджанский ландромат”
В процессе поиска в Интернете публикаций о Кемале Оксузе мы нашли его имя в ряде материалов, касающихся проведенного совместно известного расследования, которое получило название “Азербайджанский ландромат”, или “Азербайджанская прачечная”.
В статье “Американец из Баку” Центра по исследованию коррупции и организованной преступности (OCCRP) рассказывается об американской деятельности Адиля Багирова. В публикации упоминается также Кемаль Оксуз. Последний обратился в основанную Багировым компанию “Сеть азербайджанцев Соединенных Штатов (US Azeris Network, USAN) с просьбой выделить 250 тысяч долларов на организацию конференции. Однао из-за возникших в USAN проблем организация согласилась предоставить всего 10 тысяч долларов.
Напомним, что благодаря “Азербайджанскому ландромату” стало известно, что в 2012-2014 гг. власти Азербайджана путем банковских махинаций выделили на подкуп влиятельных европейских политиков 265 млрд евро, чтобы те выступали в европейских структурах с проазербайджанских позиций.
Это лишь два эпизода связей Кемаля Оксуза с властями Азербайджана. Зарубежные СМИ опубликовали и другие статьи о сотрудничестве Оксуза и азербайджанских властей или связанных с ними лиц.