Հայկ Մարությանը քաղաքապետարանում կադրային ջարդ չի անելու
«Վերջին 23 տարիների ընթացքում առաջին անգամ ունեցանք իրապես արդար ընտրություններ։ Մարդիկ համոզված էին, որ իրենց քվեն չի կեղծվելու: Երեւանի բնակիչները ցույց տվեցին, որ Հայաստանին անհրաժեշտ են արտահերթ ԱԺ ընտրություններ: Սա հեղափոխության հաղթանակի եւս մեկ արձանագրում է, եւ մենք գտնում ենք, որ ԱԺ ընտրությունները պետք է շուտափույթ կազմակերպել»,- այսօր «Հոդված 3» ակումբում տեղի ունեցած քննարկմանը, ամփոփելով Երեւանի ավագանու ընտրությունները, ասաց «Իմ քայլը» դաշինքի անդամ Վահան Կոստանյանը։
Նա նկատեց, որ Հայաստանում հեղափոխությունը շարունակվում է, այն մտել է Երեւանի քաղաքապետարան։
Վահան Կոստանյանը վստահեցրեց, որ Երեւանի քաղաքապետարանում կադրային ջարդ տեղի չի ունենա։ Անկախ կուսակցական պատկանելությունից, այն մարդիկ, ովքեր պրոֆեսիոնալ են, «իրենց տեղում են եւ մաքուր», շարունակելու են աշխատանքը, իսկ մյուսները, հասկանալով նոր իրողությունը, իրենք կհեռանան։
Ավագանու երեկ տեղի ունեցած ընտրությունները, մասնակից գրեթե բոլոր քաղաքական ուժերի կարծիքով, բացառիկ էին իրենց թափանցիկությամբ ու արդարությամբ։ Ժողովուրդը կարողացավ ազատ արտահայտել իր կամքը, ընտրախախտումներ չարձանագրվեցին՝ ասաց «Լույս» դաշինքի թեկնածու Անի Սամսոնյանը։ Իսկ գրանցված փոքր խախտումները, ըստ թեկնածուի, գրանցվել են տեխնիկական պատճառներով։
Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն կուսակցության անդամ Դավիթ Հակոբյանը, շնորհավորելով ընտրություններում հաղթանակած ուժին, հորդորեց Երեւանի ապագային վերաբերվել ամենայն պատասխանատվությամբ։ «Մեր քաղաքացին պետք է տեսնի էլ ավելի գեղեցիկ Երեւան։ Պետք է փաստենք, որ ընտրություններն ավելի շատ Նիկոլ Փաշինյանին վստահության քվե տալու, քան թե քաղաքապետի թեկնածուին ընտրելու, նրանց ծրագրերն ու առաջարկությունները գնահատելու համար էին»,- նկատեց նա։ Հակոբյանի կարծիքով, ժամանակն է, որ հեղափոխությունը տեղափոխվի նաեւ պետական ատյաններ, ծրագրային դրույթներ առաջ գան, բարեփոխումներ լինեն։ Ինչ վերաբերում է խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին` եթե դրանք լինեն, ապա ՀՅԴ-ն մասնակցելու է։
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից առաջադրված Արման Աբովյանը նշեց, որ այս ընտրություններն ամենապարզ, ամենամաքուր ընտրություններն էին։ Արտահերթ ընտրությունների մասով էլ նկատեց, որ ժողովուրդն ինչպես կուզի, այդպես էլ կլինի․ «Եթե ժողովուրդը գտնում է, որ պետք է անցկացվեն արտահերթ ընտրություններ, ուրեմն՝ այո»։
«Ժառանգություն» կուսակցության անդամ Անդրանիկ Գրիգորյանը երեկ կայացած ընտրությունները որակեց որպես Հայաստանի ամենալեգիտիմ ընտրություններ՝ 1991 թվականից այս կողմ։ Այս ընտրություններում «Ժառանգության» ներկայացուցիչը նկատել է Սերժ Սարգսյանի եւ հանրապետականների «թեւածող ուրվականը»։ Մյուս կողմից հույս ունեն, որ Նիկոլ Փաշինյանը կխուսափի միակուսակցական պարադիգմայից։ «Ոչ ոքի համար գաղտնիք չէր, որ Երեւանի ավագանի ընտրություններում ծրագիրը չհաղթեց։ Սրանք խիստ քաղաքականացված ընտրություններ էին։ Նիկոլ Փաշինյանը դրանք տարավ քաղաքական տիրույթ՝ դիտարկելով դա իր լեգիտիմության խնդիր։ Ժամանակն է, որ Փաշինյանը կատարի թե իր, թե կառավարության ծրագրային դրույթը, եւ Հայաստանում օր առաջ տեղի ունենան արտահերթ ԱԺ ընտրություններ, որպեսզի խորհրդարանի դե յուրե մեծամասնության վստահությունը չվայելող կառավարություն չունենանք»,- ասաց Անդրանիկ Գրիգորյանը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 23-ին տեղի ունեցած Երեւանի ավագանու արտահերթ ընտրություններում ավելի քան 81 տոկոս քվե ստանալով` հաղթել է «Իմ քայլը» դաշինքը: Թեկնածու քաղաքական ուժերից ոմանք արդեն հանդես են եկել ընտրությունների արդյունքներն ընդունելու մասին հայտարարությամբ:

Кадрового погрома в мэрии Еревана не будет
“Впервые за последние 23 года в нашей стране прошли справедливые выборы. Люди были уверены, что их голоса будут учтены. Это еще одна констатация победы революции. Ереванцы показали, что Армении необходимы внеочередные парламентские выборы, и их нужно провести как можно скорее”,- заявил во время обсуждения в клубе “Статья 3” член блока “Мой шаг” Ваан Костанян, подводя итоги внеоередных выборов в совет старейшин Еревана.
Костанян заверил, что кадрового погрома в столичной мэрии не будет – те сотрудники, которые находятся на своем месте и чисты перед законом, будут продолжать работать, независимо от своей партийной принадлежности. Остальные, оказавшись в новых реалиях, уйдут сами, отметил В.Костанян.
Прошедшие вчера выборы в совет старейшин, по мнению почти всех участвовавших в них политических сил, были беспрецедентны по своей прозрачности и справедливости. Граждане сумели свободно изъявить свою волю, серезных избирательных нарушениий не было, а незначительные нарушения были вызваны техническими причинами, отметила кандидат от блока “Луйс” Ани Самсонян.
Член АРФ Дашнакцутюн Давид Акопян поздравил с победой блок “Мой шаг” и призвал отнестись к будущему Еревана со всей ответственностью. Акопян также высказал мнение, что выборы прежде всего стали выражением вотума доверия Николу Пашиняну, а не оценкой программ и предложений кандидата. Касаясь проведения внеочередных парламентских выборов, представитель АРФД заявил, что если они состоятся, то Дашнакцутюн примет в них участие.
Кандидат от партии “Процветающая Армения” Арман Абовян подчеркнул, что эти выборы были самым прозрачными и честными. Относительно внеочередных выборов в Национальное Собрание Абовян сказал, что как народ захочет, так и будет: “Если народ считает, что необходимо провести внеочередные выборы, значит, они должны быть проведены”.
Член парти “Наследие” Андраник Григорян расценил выборы в совет старейшин Еревана как самые легитимные в Армении начиная с 1991 года. Вместе с тем Григорян заметил: “Ни для кого не секрет, что на выборах в совет старейшин Еревана победила не программа. Это были крайне политизированные выборы. Пришло время, чтобы Пашинян осуществил программное положение правительства: в Армении должны как можно скорее состояться парламентские выборы, чтобы у нас не было правительства, которое де-юре не пользуется доверием парламентского большинства”,- сказал Андраник Григорян.
Напомним, что 23 сентября в Ереване прошли выборы в совет старейшин, на которых блок “Мой шаг” получил более 81 процента голосов.