Բլագոդարնոյե գյուղում երազում են ծորակից մաքուր ջուր խմել
Լոռու մարզի Տաշիր խոշորացված համայնքի Բլագոդարնոյե գյուղը մեկն է Հայաստանի այն 580 բնակավայրերից, որտեղ խմելու ջրի խնդիր կա:
Գյուղի 63 ընտանիք՝ 280 բնակիչ, գետից հոսող ջուր է խմում, որը չի մաքրվում և խողովակներով միանգամից հասնում է գյուղացիների տուն:
Գյուղացիները դույլերում հավաքում են ծորակից հոսող ջուրը, ժամեր շարունակ թողնում, որպեսզի ջրի հետ եկած մանր աղբն ու ավազը կուտակվեն դույլի հատակին, ապա նոր օգտագործում խմելու նպատակով:
75-ամյա Լիանա Դավոյանը Բլագոդարնոյեում է ապրում 1960 թվականից՝ արդեն 58 տարի: Գյուղում երբևէ մաքուր ջուր չի խմել: «Միշտ էլ գետի ջուր ենք խմել»,-ասում է նա:
Տիկին Լիանան ամենից շատ երիտասարդների համար է մտահոգվում. «Գետի ջուր ենք խմում: Կեղտոտ ջուր է գալիս: Հլը որ անձրևներ է գալիս, շատ պղտոր ջուր է գալիս: Ջահելություն շատ կա, մեղք են երեխեքը: Մենք, ասենք, պառավ ենք, ամեն բան արդեն արել ենք, բայց ջահելները մեղք չե՞ն»:
Տիկին Լիանան առավոտյան դույլերում հավաքում է գետից հոսող ջուրը, ջրի հետ եկած մանր աղբը նստում է դույլի հատակին, երեկոյան արդեն ընտանիքի անդամները խմում են այն: Տնային տնտեսուհու կարծիքով` լվացքի, անասունի համար ջուրը նորմալ է, բայց խմելու համար՝ անպիտան, հատկապես առավոտյան ժամերին:
Երբեմն ջրի հետ սատկած միջատներ են հոսում: «Ջրագծերը հին են ու փտած: Կեղտ, ժանգ, ինչ ասես` գալիս է: Գորտ, ձուկ, լրիվ փակվում է գիծը, էդ ջուրն էլ գալիս է մեր տներ»,- ասում է մեկ այլ բնակիչ` Օվսաննա Հունանյանը:
Նա գյուղում ապրում է երկու որդիների և մոր հետ: Այստեղ են տեղափոխվել Տաշիրից` 1994 թվականին: Տեղափոխման առաջին օրվանից Օվսաննան, իր խոսքով, խմելու ջրի մասին բարձրաձայնել է, բազմիցս դիմել պատկան մարմիններին, սակայն ապարդյուն:
| Օվսաննա Հունանյան |
Օվսաննան ևս դույլերում է հավաքում ջուրը, որպեսզի կարողանան մակերեսից ջուրը վերցնել, խմել: Ֆինանսական միջոց չունեն, որ խմելու ջուր գնեն:
Տիկին Օվսաննան ցույց տվեց դույլով հավաքված բաց դեղին գույնի ջուրը, ասաց՝ սա դեռ բարվոք վիճակ է. «Հլա էսի նասոսի լցրած է, նասոսը էլի նստվածք է տվել բակի մեջ, բա որ հիմա գնանք, բաժակով լցնենք, ահավոր է, մեջը ինչ ասես` չկա»:
Բլագոդարնոյեի վարչական ղեկավար Աշոտ Ավետիսյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ գետի ջուրը գյուղ է գալիս մեկ կիլոմետր հեռավորությունից: Գյուղ ֆիլտրված ջուր չի մատակարարվում 1990-ականների վերջից, երբ Սովետական Միության տարիներից շահագործվող խողովակաշարը փտել է՝ անհնար դարձնելով խմելու ջրի մատակարարումը: Վարչական ղեկավարի փոխանցմամբ՝ արդեն 15 տարուց ավել գյուղից մեկ կիլոմետր հեռավորության վրա խողովակաշար են անցկացրել, որով գետի ջուրը հասնում է համայնք, ապա ներքին ցանցով հոսում դեպի տներ: Ավետիսյանի փոխանցմամբ՝ գյուղը խմելու ջրով ապահովելն իրենց առաջնահերթ խնդիրն է:
| Աշոտ Ավետիսյան |
Վարչական ղեկավարի հավաստմամբ՝ մարզպետարանը ծրագիր է հաստատել, որով, ամենայն հավանականությամբ մինչ նոյեմբերի վերջ, գյուղը կապահովվի խմելաջրով: Այդ ծրագրով գյուղից 6 կմ հեռավորությամբ գտնվող սարերի մեծ աղբյուրներից խողովակներ են անցկացնելու, որը ջուրը հասցնելու է մաքրման կայան, հետո արդեն ֆիլտրված ջուրը մատակարարվելու է բնակիչներին:

Filtering Out the Dead Insects and Sand: Blagodarnoye Village Residents Drink River Water
There are 580 communities in Armenia where residents don’t have access to clean drinking water. Blagodarnoye, in the northern province of Lori, is one of them.
The village’s 63 households, 280 residents in all, get their drinking water from the local river. It travels through a series of pipes leading to faucets in their houses.
The water isn’t purified, forcing residents to let it stand in pails so that minute debris and sand can fall to the bottom.
75-year-old Liana Davoyan has lived in the village since 1960 and has never consumed clean water. “We’ve always drunk river water,” she says.
Davoyan is particularly concerned that the river water is bad for young people in the village.
“We drink river water. It’s dirty. And when it rains, the water is murky. There are many young people here, and it’s a pity. We are elderly and have lived our lives. But the young people?” she says, adding that the water is fine for doing laundry and giving to animals, but not for drinking.
Resident Ovsanna Hounanyan says the water is often full of dead insects and other unsavory stuff.
“The pipes are old and rotten. Garbage, rust and what have you flows through those pipes that are often clogged with frogs and fish. That’s the water we get,” she says.
Hounanyan lives in Blagodarnoye, incorporated in the larger Tashir community, with her two sons and her mother.
She says that ever since moving to Blagodarnoye in 1994 she’s complained to local authorities to no avail.
Ovsanna Hounanyan
Like others, Hounanyan collects the water in pails, letting it sit for hours before ladling water from the top to drink. The family can’t afford buying clean drinking water.
Hounanyan points to a pail of yellowish water taken from the faucet, saying it’s not the worst she has seen.
Ashot Avetisyan, the village mayor, says that Blagodarnoye hasn’t been provided with filtered water since the late 1990s, when the pipes fall into disrepair.
Avetisyan says that fifteen years ago the village installed a one-kilometer pipe to cull water from the river as a replacement. Not surprisingly,  the mayor says resolving the water issue is his top priority.
Ashot Avetisyan
Avetisyan says the provincial government has promised to get clean water to the village by the end of November. It’s part of a larger project that will draw water from natural springs six kilometers from the village and then pipe it to a treatment plant.
Residents have their fingers crossed that they’ll no longer have to deal with dead insects and sand in their drinking water by the new year.
Liana Davoyan appears in the top photo
Hagop-ian
Drinking dirty water in the land of abundant clean water. That is an example of a combination of people who don't know any better and are too humble to do anything about it, and the failures and ignorance of the government. A deadly combination.