Արմեն Ամիրյանի ամերիկյան տները. նախկին պաշտոնյան միլիոնանոց գործարքներ է արել
Մշակույթի նախկին նախարար Արմեն Ամիրյանն այս տարվա փետրվարին 2 մլն դոլարով վաճառել է ԱՄՆ Գլենդել քաղաքում գտնվող իր անշարժ գույքը, որը ժամանակին ձեռք էր բերել 1,2 մլն դոլարով: Սակայն սա նախկին պաշտոնյայի միակ ունեցվածքը չէ Միացյալ Նահանգներում: Հիշեցնենք, որ Ամիրյանը 1997-2015 թթ. Հայաստանի հանրային ռադիոյի գործադիր տնօրենն էր, իսկ 2016-2018 թթ.՝ մշակույթի նախարարը: Ամիրյանը նաեւ «Արմենակոբ» հեռուստաընկերության հիմնադիրն էր, որը հետագայում վաճառել է:
Առանձնատուն՝ հայկական միջավայրում
2008 թ. օգոստոսի 13-ին Ա. Ամիրյանը, լինելով Հանրային ռադիոյի ղեկավար, 820.000 դոլարով առանձնատուն է ձեռք բերել Գլենդելի Քեմփթոն Ռոուդ 300 հասցեում (300 Kempton Road): Սա նրա միանձնյա սեփականությունն է: Վաճառողները եղել են Էդվին Տաբոադան եւ Մագալի Լայադենսը (Edwin Taboada, Magaly Layadenz):
Ինչպես կարելի է տեսնել ստորեւ ներկայացված պատկերում, առանձնատունը գտնվում է զառիթափի վրա:
Տան մակերեսը 193 քմ է, իսկ ընդհանուր հողամասինը՝ 743 քմ: Երբ 2017-ին Արմեն Ամիրյանը ՀՀԿ-ի կազմում մասնակցում էր ԱԺ ընտրություններին, այս գույքը հայտարարագրել էր որպես անհատական բնակելի տուն եւ դրա մակերեսը նշել էր հենց 193 քմ, բայց թերեւս ճիշտ կլիներ, որ նա նշեր ամբողջ անշարժ գույքի չափը:
Տունը կառուցվել է 1960-ին, ունի 3 ննջասենյակ եւ նույնքան լոգասենյակ: 2017-ին, ըստ հարկային փաստաթղթերի, անշարժ գույքը (հողը եւ շենքը) գնահատվել է 909.850 դոլար, որի հարկը հաշվարկվել է 10.109 դոլար:
Առանձնատունը գնելուց օրեր անց՝ 2008-ի օգոստոսի 27-ին, Ամիրյանն անշարժ գույքը ձեւակերպել է «Amiryan Living Trust»-ի անունով, որի կառավարիչն ինքն է: 2018-ի հունվարի 5-ին էլ Ա. Ամիրյանը, որն այդ ժամանակ ՀՀ մշակույթի նախարարն էր, այս տան գրավադրմամբ «The Rrediger Family Foundation»-ից շինարարական նպատակներով 260.000 դոլար վարկ է վերցրել, որի մարման մասին տեղեկություն անշարժ գույքի փաստաթղթերում չկա: Ստացած վարկի մասին որեւէ տվյալ չկա Ամիրյանի վերջին հայտարարագրում, որը ներկայացվել է այս տարվա մայիսին:
Ինչպես տեղեկանում ենք գույքի վերաբերյալ փաստաթղթերից, Ամիրյանի տան հարեւանությամբ բազմաթիվ հայեր են ապրում, չնայած հայտնի է, որ Գլենդելն ընդհանրապես հայաշատ քաղաք է:
Ամիրյանի երկրորդ առանձնատունն ու վարկերը
Եվս մի առանձնատուն Գլենդելի Հիլքրոֆթ Ռոուդ 943 հասցեում (943 Hillcroft Road) Արմեն Ամիրյանը գնել է 2013-ի օգոստոսի 21-ին: Այդ ժամանակ նա դեռեւս Հանրային ռադիոյի գործադիր տնօրենն էր: Տունը ձեռք է բերվել Կարո Բանջարյանից (Karo Banjarian), գործարքի գինը հանրայնացված չէ, բայց հայտնի է, որ Բանջարյանն իր հերթին առանձնատունը գնել է սրանից ընդամենը 2 ամիս առաջ՝ հունիսի 14-ին՝ վաճառող Անահիտ Ստեփանյանին (Anahit Stepanyan) վճարելով 560.000 դոլար: Ստեփանյանն էլ տան սեփականատեր է դարձել 2005-ին. նա տունը գնել է Վարդգես Բոստանյանից (Vardkes Bostanian) 732.000 դոլարով: Բոստանյանն իր հերթին 2003-ին տան համար վճարել էր 455.000 դոլար:
Այսինքն՝ Ա. Ամիրյանն այս տան անընդմեջ չորրորդ հայ սեփականատերն է: Սա եւս նրա միանձնյա սեփականությունն է:
Առանձնատունը կառուցվել է դեռ 1925-ին, ունի 3 ննջասենյակ, 2 լոգասենյակ, մակերեսը 134 քմ է (2017-ին իր հայտարարագրում հենց այս թիվն է նշել Ամիրյանը), իսկ ընդհանուր տարածքինը՝ 1597 քմ: Ստորեւ կարելի է տեսնել, որ տունն ունի հետնաբակ:
2017-ին այս գույքը (տունը, հողամասը) գնահատվել է 612.620 դոլար, ինչի հիման վրա հաշվարկվել է 6.861 դոլար հարկ:
Առանձնատան նախորդ սեփականատեր Կարո Բանջարյանը այն գնելիս՝ 2013-ի հունիսին, մեկ տարի մարման ժամկետով 365.000 դոլար փոխառություն է վերցրած եղել Ֆրիդա Նաջարյանից (Frida Najarian), որը մարելու պարտավորությունը տան օտարումից հետո անցել է Արմեն Ամիրյանին: Վերջինս իր հերթին 2014-ի օգոստոսին 30 տարի մարման ժամկետով 380.000 դոլար վարկ է վերցրել «ECOM Mortgage Inc.»-ից: Ավելի ուշ՝ 2017-ի փետրվարին, վարկատուն իր իրավունքները փոխանցել է մեկ այլ ընկերության՝ «CitiMortgage Inc.»-ին:
Վարկ վերցնելուց հետո՝ 2014-ի սեպտեմբերի 8-ին, Ամիրյանն առանձնատունը, ինչպես Քեմփթոն Ռոուդ 300 հասցեի տունը, կառավարման է փոխանցել «Amiryan Living Trust»-ին: 2017-ի հունիսին արդեն նախարար աշխատող Ամիրյանը եւ նրա «Amiryan Living Trust»-ը 6 ամսով (մինչեւ 2018-ի հունվարի 1-ը մարման ժամկետով) 207.000 դոլար վարկ են վերցրել «LDI Ventures» ՍՊԸ-ից: Չի բացառվում, որ այս դեպքում նպատակը եղել է վերոնշյալ 30-ամյա վարկի մասնակի մարումը:
Սակայն նախարար Ամիրյանի 2017 թ. տարեկան հայտարարագրում բացակայում է 207.000 դոլար վարկ վերցնելու փաստը:
Խանութ, սննդի կետ, բնակելի շենք
2013-ի հոկտեմբերի 18-ին Ա. Ամիրյանը հողակտոր է ձեռք բերել Գլենդելի Սաութ Վերդուգո Ռոուդ (South Verdugo Road) եւ Իսթ Հարվարդ Սթրիթ (East Harvard Street) փողոցների խաչմերուկում: Հողամասի ընդհանուր մակերեսը 631 քմ է, շենք-շինություններինը՝ 381 քմ: Այն ժամանակ Հանրային ռադիոյի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող Ամիրյանը տարածքը գնել է 1.162.000 դոլարով: Վաճառողը նույնպես հայ էր՝ Ալբերտ Լանչյանը (Albert Lanchian):
Սակայն նրանից առաջ էլ տարածքի տերերը հայեր են եղել: Այսպես՝ 2002-ին Արմիկ Ասատուրյանը (Armik Assatourian) հողամասը գնել է 535.000 դոլարով, ապա 2005-ին շուրջ 1 մլն դոլարով վաճառել է Օդետ Շահնազարյանցին (Odet Shahnazarians), որն էլ իր հերթին 2006-ին 1,1 դոլարով գույքն օտարել է Ալբերտ Լանչյանին:
Անշարժ գույքը ձեռք բերելիս՝ 2013-ի հոկտեմբերին, Արմեն Ամիրյանը 560.000 դոլար վարկ է վերցրել «Rediger Investment Mortgage Fund»-ից: 2014-ի փետրվարին եւս մի վարկ (575.000 դոլար) նա վերցրել է «Velocity Commercial Capital» ՍՊԸ-ից, եւ այդ տարվա ապրիլին մարել է առաջին վարկը, այսինքն՝ կարելի է եզրակացնել, որ երկրորդ վարկը վերցվել է առաջինը մարելու նպատակով: 2014-ի սեպտեմբերին Արմեն Ամիրյանն իր գույքը կառավարման է փոխանցել «Amiryan Living Trust»-ին: 2015-ի մարտին «Velocity Commercial Capital»-ն իր վարկային իրավունքները փոխանցել է «U.S. Bank National Association»-ին:
Հիմա՝ այն մասին, թե ինչ գույք է ձեռք բերել Հանրային ռադիոյի նախկին ղեկավարը: 631 քմ մակերեսով հողամասի վրա 3 շինություն կա ընդհանուր 381 քմ տարածքով (այս տվյալը նա նշել է իր հայտարարագրում): Ամբողջ գույքն Ա. Ամիրյանի միանձնյա սեփականությունն էր: Այստեղ եւս նախկին պաշտոնյան հայ հարեւաններ է ունեցել: Գրում ենք անցյալով, քանի որ ներկայում տարածքը Ամիրյանինը չէ:
Շինություններից մեկը, որը, ըստ փաստաթղթերի, կառուցվել է 1948-ին եւ զբաղեցնում է 39 քմ, խանութ է (հասցեն՝ 145 South Verdugo Road): Ներքեւի եռաչափ պատկերում կարելի է տեսնել նաեւ դրա անունը՝ «Թորիկ», որտեղ վաճառվում է թոնրի հաց եւ այլ տեսականի: Ընդ որում՝ ըստ պատկերային ժամանակագրության, դեռ 2007-ին խանութը կրում էր նույն անունը (վերեւում նշել ենք, որ 2002-ից տարածքի տերերը հայեր են եղել):
Այս խանութի հարեւանությամբ 28 քմ տարածքով մյուս շինությունն է՝ «Taco Azteca Original» մեքսիկական սննդի կետը (հասցեն՝ 143 South Verdugo Road): Համաձայն փաստաթղթերի՝ շինությունը կառուցվել է 1970-ին: Խանութի եւ սննդի կետի թիկունքում՝ 1365 East Harvard Street հասցեում, երկհարկանի բնակելի շենք է՝ կառուցված 1953-ին եւ 314 քմ մակերեսով: Շենքը բաղկացած է 6 բնակարանից, որտեղ, ինչպես կարելի է տեսնել ներքեւի պատկերում, մարդիկ են ապրում:
2017-ին Ա. Ամիրյանին պատկանող անշարժ գույքը (հողն ու շինությունները) գնահատվել է 1,2 մլն դոլար, որի հիման վրա հաշվարկվել է 13,7 հազար դոլար հարկ:
2018-ի փետրվարի 23-ին Արմեն Ամիրյանը 2.040.000 դոլարով ամբողջ գույքը վաճառել է Լեւոն, Լիլիանա եւ Արմեն Մովսես Ֆիլյաններին (Levon, Liliana, Armen Movses Filians): Արդեն մարտին Ամիրյանը մարել է 2014-ին վերցրած 575.000 դոլար վարկը:
2018-ի մայիսին Ամիրյանը հրաժարական տվեց նախարարի պաշտոնից՝ դրանից հետո ներկայացնելով հայտարարագիր: Վերջինս, սակայն, անշարժ գույքի մասով կրկնում է 2017-ին նախարար վերանշանակված Ամիրյանի հայտարարագրի տվյալները (երկուսում էլ նշված է 10 միավոր անշարժ գույք), այսինքն՝ ամերիկյան գույքի վաճառքը նախկին պաշտոնյայի վերջին հայտարարագրում չի երեւում:
Այս տարվա ապրիլին «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրեց, որ մշակույթի նախարարն ԱՄՆ-ում վաճառել է իր գույքը եւ գործարքից ստացած գումարով Երեւանի ռադիոտան հետնամասում հյուրանոցային համալիր է կառուցում: Թերթին Ա. Ամիրյանը հայտնել է. «Մի քանիսը չեմ վաճառել, մեկն է, հյուրանոցային համալիր չէ, փոքրիկ հյուրանոց է, որի նպատակն է ներդրում կատարել Հայաստանում»:
Մի փոքր հետ գնալով՝ նշենք, որ 2016-ի սեպտեմբերին նախարար նշանակվելուց հետո Արմեն Ամիրյանը լրագրողների հետ հոկտեմբերյան մի հանդիպման ժամանակ խոսել էր ԱՄՆ-ից ստացած «գրին քարտի» եւ այդ երկրում իր ներդրումների մասին: ««Գրին քարտի» համար ոչ թե դիմել եւ ստացել եմ, այլ «գրին քարտը» շնորհվել է ինձ Ամերիկայի պետության կողմից՝ որպես պետության համար պահանջված մարդու՝ որոշակի ոլորտներում ծառայություններ կատարելու համար ոչ միայն Միացյալ Նահանգների, այլ ընդհանրապես համաշխարհային դաշտում, նկատի ունեմ՝ հենց ռադիոշուկայում, ռադիոդաշտում: Դեռեւս 1995 թվականից ես ներդրումներ եմ կատարում այդ երկրում, բայց ես դրան նայում եմ որպես բիզնես հետաքրքրություններ: Իմ տղան եւ աղջիկն այս պահին (2016 թ.) ԱՄՆ-ում են, ուսանում են, աշխատում են, բայց դա չի նշանակում, որ նրանք այնտեղ հիմնավոր են: Ես կարծում եմ, որ այն կրթական մակարդակը, որ այնտեղ գոյություն ունի, նրանք, հավաքելով այդ բազան, շատ լավ կարող են օգուտ տալ մեր երկրին,- ասել էր նախարարը, իսկ Հայաստանում ներդրումների մասին նշել,- Հայաստանում էլ եմ ներդրումներ կատարել բավականին շատ: Ստեղծվել են մի քանի ռադիոկայաններ («Ար Ռադիո Միջմայրցամաքային» ՍՊԸ, 1996 թ.), հեռուստաընկերություն («Արմենակոբ-ԹիՎի» ՍՊԸ, 1999 թ.), ստեղծվել է մշակութային կենտրոն («Արմենակոբ» ՍՊԸ, 1996 թ.): Ներկայումս մի քիչ ավելի պասիվ եմ, որովհետեւ իմ գործառույթները պետության մեջ շատ ավելի շատ են, եւ ժամանակ չկա, եւ բնական է, որ ես ինչ-որ տեղ թերեւս իրավունք էլ չունեմ այլ բիզնես հետաքրքրություններ ունենալ»:
Արմեն Ամիրյանի հետ զրուցել չհաջողվեց, հեռախոսահամարն անջատված է կամ ռադիոծածկույթից դուրս է: Մեր տեղեկություններով՝ նա երկրում չէ: Այդուհանդերձ, պատրաստ ենք ներկայացնել նաեւ նրա դիրքորոշումը: Մեզ, մասնավորապես, հետաքրքրում է վերցրած վարկերի եւ գույքի վաճառքի՝ հայտարարագրերում չերեւալու փաստը:

Millions in Property Deals: Former Armenian Minister of Culture Armen Amiryan’s Private Homes in the United States
On February 2, 2018, former Armenian Minister of Culture Armen Amiryan sold a private house he purchased for $1.2 million, in Glendale, California, for $2 million. This isn’t the only property he owns in the U.S. Amiryan served as the director of Armenia Public Radio from 1997-2015 and culture minister from 2016-2018. He also founded the Armenakob TV station, which he later sold.
A Private House in California’s “Little Armenia”
On August 13, 2008, Armen Amiryan, then the director of Armenia Public Radio, paid $820,000 for a private house located at 300 Kempton Road, Glendale, CA. He purchased it outright from two individuals – Edwin Taboada and Magaly Layadenz.
As seen in the below photo, the house is perched on a cliffside.
The house measures 193 square meters and sits on a 743 plot of land. In 2017, when Amiryan was running for parliament on the Republican Party of Armenia ticket, he filed a financial disclosure listing the property as a residential house measuring 193 square meters. He failed to list the land on which the house sits.
Built in 1960, the house has three bedrooms and three baths. In 2017, the house and the land were appraised at $909,850. The property tax was $10,109.
On August 27, 2008, just days after purchasing the house, Amiryan founded the Amiryan Living Trust and registered the property in its name. On January 5, 2018, Amiryan, then the culture minister placed the house up for collateral and took a $260,000 construction loan from The Rrediger Family Foundation. Property documents provide no details regarding the loan’s interest rate or payment deadlines. Amiryan’s most recent financial disclosure, filed in May of this year, fails to note receipt of this loan.
Property documents we’ve reviewed note that many Armenians reside in the surrounding neighborhood. In fact, Glendale is often referred to as “Little Armenia”.
Amiryan’s Second Private House and Loans
Armen Amiryan purchased a second house in Glendale (943 Hillcroft Road)on August 21, 2013. At the time, he was still director of Armenia Public Radio. He purchased the property from Karo Banjarian. The purchase price isn’t publicly accessible. We do know that Banjarian purchased the house two months earlier, on June 14, paying $560,000 to a woman named Anahit Stepanyan. She bought the house in 2005, paying $732,000 to Vardkes Bostanian, who purchased the property two years earlier for $455,000.
Amiryan was thus the fourth Armenian to own the house. As in the case of the first house, Amiryan is the sole owner of this property.
The Hillcroft Road house (134 square meters) was built in 1925. It has three bedrooms and two baths. In his 2017 financial disclosure Amiryan failed to note that the house sits on a 1,597 m2 plot. (see below photo)
In 2017 the land and house were appraised at $612,620, and the tax at $6,861.
In June 2013, when buying the house, Karo Banjarian, the previous owner, got a $365,000 one-year loan from Frida Najarian. When Amiryan purchased the property, he assumed the obligation to pay it. On August 30, 2014, Amiryan took out a $380,000 30-year loan from ECOM Mortgage Inc. In February 2017, the loan rights were transferred to CitiMortgage Inc.
On September 8, 2014, after taking out the loan, Amiryan transferred the house, and the Kempton Road property, to the management of Amiryan Living Trust. In June 2017, Amiryan, now culture minister, and his Amiryan Living Trust, took out a $207,000 six-month loan from LDI Ventures LLC. It can’t be ruled out that the money was to partially pay off the 30-year loan.
Bakery, Apartment Complex and Taco Joint
On October 18, 2013, Amiryan purchased a property at the intersection of Glendale’s South Verdugo Road and East Harvard Street. The plot measures 631 square meters and the buildings, 381square meters. Amiryan, then serving as director of Armenia Public Radio, paid $1.162 million for the property to Albert Lanchian.
This property was owned by a long line of Armenians. Armik Assatourian paid $535,000 for it in 2002. She sold it to Odet Shahnazarians in 2005 for $1 million, who in turn sold it to Lanchian in 2006 for $1.1 million.
In October 2013, when buying the property, Armen Amiryan took out a $560,000 loan from Rediger Investment Mortgage Fund. In February 2014, Amiryan took out a $575,000 loan from Velocity Commercial Capital LLC. and paid off the first loan two months later. In September 2014, Amiryan transferred the property to the Amiryan Living Trust. In March 2015, Velocity Commercial Capital transferred the loan rights to U.S. Bank National Association.
Now, let’s see what property the former head of Armenia PublicRadio purchased. There are three buildings, measuring 381 square meters in total, on the 631 m2 plot of land. Amiryan was the sole owner of the property. (He’s since sold it.)
One of the buildings (145 South Verdugo Road) measuring 39 square meters and built in 1948, serves as a small grocery store called Torik (below photo). It sells oven-baked bread and other comestibles like lahmajun and borek.
Next to Torik is Taco Azteca Original, another store once owned by Amiryan. Built in 1970, measures 28 square meters and is located at 143 South Verdugo Road.
Behind the two stores is a two-story apartment complex built in 1953. Located at 1365 East Harvard Street, the property measures 314 square meters with six rental units.
In 2017 the land and properties were appraised at $1.2 million, with taxes of $13,700.
On February 23, 2018, Amiryan sold it all (the two stores and the apartment complex) to Levon, Liliana and Armen Movses Filian for $2.040 million. A month later, Amiryan had paid off the $575,000 loan.
In April of this year, Armenia’s Zhoghovourd newspaper wrote that Amiryan had sold his U.S. properties and is using the money to build a hotel complex behind the Public Radio of Armenia building on Alek Manukyan St. in Yerevan.
Amiryan told the newspaper that he hadn’t sold all of his properties and that he was just building a small hotel.
Going back a bit, let’s note that in an October 2016 interview, one month after being appointed culture minister, Amiryan talked to reporters about his investments in the U.S. and about receiving a Green Card.
“I haven’t applied for and received a Green Card but was awarded one by the U.S. government as an individual who has provided invaluable services in various sectors to the government, and not only for the U.S. but internationally in general. I’m referring to the radio market and the radio sector. Starting in 1995, I’ve invested in that country, but I see them as business interests. My son and daughter are in the U.S. right now studying and working. But this doesn’t mean they are permanently residing there. I believe that that the quality education they receive there can be employed for the benefit of our country,” said the minister.
Regarding his investments in Armenia, Amiryan said, “I also greatly invested in Armenia. I’ve founded several radio stations (Ar Radio Mijmayrtsamakayin LLC, 1996), a TV station (Armenakob-TV LLC, 1999), and a cultural center (Armenakob LLC, 1996). I’ve slowed down a bit right now because my government functions have increased, and I don’t have the time. I also might not have the right to get involved in business anymore.”
This reporter wasn’t able to speak with Armen Amiryan. The telephone number I had for him was either out of service or out of calling range. We’ve been informed that Amiryan’s not in Armenia.
Nevertheless, Hetq is ready to present Amiryan’s version of the above. We’re particularly interested in knowing why the loans he took out and the proceeds from property sales weren’t listed in his financial disclosures.