13.5 մլն դոլարի ներդրում, 30 աշխատատեղ ՏՏ ոլորտում. ամերիկյան DISQO-ն նոր մասնաճյուղ է բացում Հայաստանում
DISQO-ն ՏՏ ոլորտի ամերիկյան առաջատար ընկերություն է, որը, ստանալով 13.5 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով ներդրում, նոր մասնաճյուղ է հիմնում Հայաստանում: Այն աշխարհում առաջատարն է սպառողների առաջնային տվյալների հավաքագրման ու հետազոտության ոլորտում: Ազգությամբ հայ հիմնադիրները զարգացման նոր փուլում տեխնիկական թիմը համալրում են հայաստանյան ավագ մասնագետներով՝ գնահատելով տեղի կադրերի նորարարական պոտենցիալն ու տաղանդը: Ներկայիս թափուր աշխատատեղերը ներկայացված են պաշտոնական կայքում՝ https://www.disqo.com/careers/: Առաջին փուլով DISQO-ն կհամալրվի 30 ավագ մասնագետով:
Ընկերության համահիմնադիր և տեխնիկական տնօրեն Դրո Քուչարյանը, ով ունի 20 տարվա փորձ որպես տեխնիկական տնօրեն, ձեռնարկատեր, խորհրդատու և ներդրող, շուտով կժամանի Հայաստան՝ անձամբ ծանոթանալու ՏՏ համայնքի և թիմի նոր անդամների հետ: Ավելին, Դ. Քուչարյանն այստեղ կանցկացնի խորացված դասեր, հանդիպումներ և փորձի փոխանակում, որոնցից ամենախոշորը տեղի կունենա Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում՝ հոկտեմների 18-ին՝ ժ. 19:00-ին:
Հատկանշական է, որ DISQO-ն Հայաստանում ստեղծում է հիմնական մասնաճյուղ՝ արտապատվերային (outsource) թիմի փոխարեն: Սա նշանակում է, որ ընկերությունը կրկնապատկում է իր պոտենցիալն ու ուժերը նոր մեծամասշտաբ հետազոտական նախագծերի համար: Հայաստանյան թիմը կշարունակի աշխատել ներկայիս հաճախորդների, ընկերությունների ու կազմակերպությունների հետ, որոնք աշխարհում խոշորագույնն են և ընդգրկված են Fortune 500-ի ցանկում:
«Հայկական ՏՏ համայնքն ունի որակյալ մասնագիտական ներուժ: Ուրախ ենք մեր ընկերության զարգացման վաղ շրջանում թիմը այստեղի տաղանդավոր մասնագետներով համալրելու կապակցությամբ: Վստահ ենք, որ նրանց օգնությամբ կարող ենք ստեղծել նոր գործիքներ ու պրոդուկտներ՝ միասին ընդլայնելով ընկերության մասշտաբները»,- նշում է DISQO-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Արմեն Աճեմյանը:
Ընկերության հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Թանիա Սահակյանը հավելում է. «Ոգևորիչ է այն փաստը, որ սա DISQO-ի՝ ԱՄՆ-ից դուրս գտնվող առաջին հիմնական գրասենյակն է, որը հիմնվել է առաջին խոշոր ֆինանսական ներդրման արդյունքում։ Սրանք դեռ ընկերության առաջին քայլերն են, բայց հեռանկարներ կան ավելի ընդարձակվելու, քանի որ արդեն կրկնակի թափով ենք աշխատելու երկու հավասարապես հզոր թիմերով»:
Ընկերության հայաստանյան գրասենյակը պաշտոնապես կգործի հոկտեմբեր ամսից Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում: Այսպիսով, DISQO-ի գործունեությունը նոր հեռանկարներ է խոստանում Հայաստանում ՏՏ ոլորտի զարգացման և միջազգային շուկայի հետ երկրի տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդման համար:
Ընկերության մասին
DISQO-ն (www.disqo.com) հիմնադրվել է Լոս-Անջելեսում 2015 թ.-ին՝ ազգությամբ հայ գործարարների կողմից՝ Արմեն Աճեմյանի (գործադիր տնօրեն), Դրո Քուչարյանի (տեխնիկական տնօրեն), Արմեն Պետրոսյանի (մարքեթինգի տնօրեն): Այն սպառողներից ուղղակիորեն (first-hand) հավաքագրած ստույգ տվյալներ է տրամադրում աշխարհի խոշորագույն մարքեթինգային ու հետազոտական ընկերություններին: Դրանց օգնությամբ հնարավոր է դառնում բացահայտել սպառողի վարքագիծը, ապահովել ապրանքների ճիշտ դիրքավորումը և բրենդի առաջխաղացումը: Ընկերությունն առաջատարն է ոլորտում և ստեղծել է սպառողների հետազոտության միասնական հարթակ, որ ներգրավում է մարդկանց՝ որպես սպառող տվյալների փոխանակման համար: Այստեղ իրականացվում են տարեկան 10 միլիոնից ավելի հարցումներ:
Ալֆա Էդիսոնի (Alpha Edison) և Բոնֆայր Վենչրսի (Bonfire Ventures) կողմից ստացած 13.5 մլն ԱՄՆ դոլար չափով Ա սերիայի ներդրման շնորհիվ DISQO-ն հնարավորություն է ստանում առաջարկվող ծառայությունների ցանկը համալրելու նոր հավելվածներով ու մեխանիզմներով, որոնք հետազոտում են սպառողի վարքագիծն ու կարծիքը: Ընկերությունն արդեն կկիրառի նաև արհեստական բանականաությամբ (AI) լուծումներ, ինչպես նաև կստեղծի նոր գործիքներ սպառողների իրական և ամբողջական պատկեր ձևավորելու համար:

Yerevan - October 2, 2018 - DISQO, a fast growing tech company from the US, announced $13.5 mln in funding and is establishing a new branch in Armenia. The company provides the highest quality first-hand consumer data to the world’s largest market research and analytics companies. At this new stage of development, the Armenian founders are tapping into Armenia’s innovative potential by hiring senior specialists from the country. Current job openings can be found at the company’s website: https://www.disqo.com/careers/. DISQO will hire 30 specialists during its first stage.
Drew Kutcharian, the Co-Founder and Chief Technical Officer of DISQO, will visit Armenia in the upcoming days to personally meet the local tech community and the Company’s new team members. Drew has 20 years of combined experience as a CTO, entrepreneur, advisor and angel investor. While in Armenia, he will hold professional lectures, sessions and meetings. The largest one will take place at the Tumo Centre for Creative Technologies on October 18, at 7 PM.
It’s worth noting that DISQO’s Armenian office will work as an official branch rather than an outsourced team. This means that the company doubles its potentials for disrupting the industry with new large-scale initiatives and projects. The Armenian team will continue working for current customers that are the world’s largest market research companies and organizations listed in the Fortune 500.
“We are excited about tapping into a talented pool of people to help us build the product and scale our company. Armenia has a flourishing tech community which we want to connect with at this early stage.” mentions DISQO’s co-founder and CEO Armen Adjemian.
Tania Sahakian, the Regional Director for Armenia, adds: “I’m happy that this will be DISQO’s first office outside of the US. These are only the first steps, since we have a vision of growing and expanding our company by doubling the pace of our work with equally powerful teams.”
The Armenian office will commence operations beginning in October at the Tumo Centre for Creative Technologies. DISQO promises new perspectives for developing the Armenian IT field as well as strengthening the country’s economic relations with the international market.
About the Company
DISQO was founded in 2015 in Los Angeles by Armenian entrepreneurs Armen Adjemian (CEO), Drew Kutcharian (CTO), and Armen Petrosian (CMO). It provides accurate and reliable first-party consumer data to the world’s largest market research companies. This opinion and behavioral data allows DISQO’s clients to discover consumer insights that help them with both product positioning and brand promotion.
DISQO is leading the industry, and has the largest consumer research panels in the USA. It engages people from its proprietary panel to participate in over 10 million interviews yearly to power data driven decisions.
Thanks to the $13.5 mln Series A funding led by Alpha Edison and Bonfire Ventures, DISQO will expand its current offerings by launching new analytic applications, developing its behavior-measurement and mobile capabilities, and building tools to provide a true and holistic view of consumers with the use of AI technologies as well.