Հայաստանի մարզերում ևս Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների պահանջով բողոքի ակցիաներ են սկսվել
Ազգային ժողովի դիմաց տեղի ունեցող բողոքի ակցիայի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարզերի բնակիչներին փողոց դուրս գալու կոչ արեց:
Դրան հետևելով՝ Հայաստանի մի շարք մարզերում քաղաքացիները սկսել են բողոքի գործողություններ:
Վանաձորից մեզ հայտնեցին, որ այս պահին Վանաձորի Հայքի հրապարակում, Տիգրան Մեծ պողոտայում հավաքված քաղաքացիների թիվը հասնում է շուրջ 5000-ի:
Վերջիններս պահանջում են արտահերթ ընտրություններ:
Նույն պահանջով բողոքի ակցիայի են դուրս եկել Ջերմուկ քաղաքի բնակիչները: Վերջիններս պատրաստվում են քաղաքի կենտրոնական հատվածում մնալ այնքան, մինչև Նիկոլ Փաշինյանը դուրս կգա ԱԺ խորհրդարանական ուժերի հետ բանակցություններից ու հետագա գործողությունների վերաբերյալ հայտարարություն կանի:
Դիլիջանում, Ախթալայում, Գյումրու թատերական հրապարակում ևս քաղաքացիներ են հավաքվել:
Նշենք, որ այսօր Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում ընդունվել է «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ օրենքի նախագիծը: Այդ փոփոխությունները թույլ կտան խորհրդարանի նիստն ընդհատել արտակարգ իրավիճակներում կամ այն դեպքերում, երբ խոչընդոտվում է պատգամավորների քվեարկությունը, և շարունակվել այն ժամանակ, երբ խոչընդոտող հանգամանքները կվերացվեն: Օրինագծին դեմ են քվեարկել միայն «Ելք» խմբակցության պատգամավորները:
Արդեն տևական ժամանակ է` քաղաքացիներն, ի նշան օրենքի ընդունման դեմ բողոքի, դուրս են եկել փողոց ու շրջափակել Ազգային ժողովի բոլոր մուտքերը: Քիչ առաջ Նիկոլ Փաշինյանը դուրս եկավ Ազգային ժողովի շենքից եւ ներկայացնում է բանակցությունների արդյունքները։

Protests Demanding Snap Parliamentary Elections in December Occur in Several Cities Across Armenia
Hetq has been informed that protests against yesterday’s approved bill to alter the parliament’s rules of procedure have broken out in towns across Armenia.
During yesterday’s Yerevan protests, Pashinyan called on citizens outside the Armenian capital to take to the streets and demand that snap elections be held in December.
Some 5,000 protesters have taken to the streets in Vanadzor, Armenia’s third largest city, according to reports from the town.
Similar protests occurred in the towns of Dilijan, Akhtala, Gyumri and Jermouk.
Thousands encircled the National Assembly in Yerevan to voice their disapproval of the approved bill that would allow for the stoppage of parliamentary sessions in force majeure circumstances or when MPs are prevented from voting, only to be continued when such hindrances are no longer present.
Pashinyan described the bill to alter the parliament’s rules of procedure as an artificial hindrance to the dissolution of the current parliament and the holding of snap elections.
Republican Party of Armenia, Prosperous Armenia and ARF MPs voted in favor of the bill. Only the Pashinyan-backed Yelk Alliance MPs voted against it.