Հայաստանի մարզերում ևս Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների պահանջով բողոքի ակցիաներ են սկսվել
Ազգային ժողովի դիմաց տեղի ունեցող բողոքի ակցիայի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարզերի բնակիչներին փողոց դուրս գալու կոչ արեց:
Դրան հետևելով՝ Հայաստանի մի շարք մարզերում քաղաքացիները սկսել են բողոքի գործողություններ:
Վանաձորից մեզ հայտնեցին, որ այս պահին Վանաձորի Հայքի հրապարակում, Տիգրան Մեծ պողոտայում հավաքված քաղաքացիների թիվը հասնում է շուրջ 5000-ի:
Վերջիններս պահանջում են արտահերթ ընտրություններ:
Նույն պահանջով բողոքի ակցիայի են դուրս եկել Ջերմուկ քաղաքի բնակիչները: Վերջիններս պատրաստվում են քաղաքի կենտրոնական հատվածում մնալ այնքան, մինչև Նիկոլ Փաշինյանը դուրս կգա ԱԺ խորհրդարանական ուժերի հետ բանակցություններից ու հետագա գործողությունների վերաբերյալ հայտարարություն կանի:
Դիլիջանում, Ախթալայում, Գյումրու թատերական հրապարակում ևս քաղաքացիներ են հավաքվել:
Նշենք, որ այսօր Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում ընդունվել է «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ օրենքի նախագիծը: Այդ փոփոխությունները թույլ կտան խորհրդարանի նիստն ընդհատել արտակարգ իրավիճակներում կամ այն դեպքերում, երբ խոչընդոտվում է պատգամավորների քվեարկությունը, և շարունակվել այն ժամանակ, երբ խոչընդոտող հանգամանքները կվերացվեն: Օրինագծին դեմ են քվեարկել միայն «Ելք» խմբակցության պատգամավորները:
Արդեն տևական ժամանակ է` քաղաքացիներն, ի նշան օրենքի ընդունման դեմ բողոքի, դուրս են եկել փողոց ու շրջափակել Ազգային ժողովի բոլոր մուտքերը: Քիչ առաջ Նիկոլ Փաշինյանը դուրս եկավ Ազգային ժողովի շենքից եւ ներկայացնում է բանակցությունների արդյունքները։

В областях страны проходят акции с требованием проведения внеочередных парламентских выборов
Во время акции протеста перед зданием Национального Собрания премьер-министр Никол Пашинян призвал жителей областей тоже выйти на улицу.
Следуя этому призыву, жители некоторых других городов страны собрались на акции протеста.
В эти минуты на площади Айка и проспекте Тигран Мец в Ванадзоре собралось около 5000 граждан, которые требуют проведения внеочередных выборов.
Такое же требование выдвинули и жители Джермука. Они намерены остаться на центральной площади до тех пор, пока Никол Пашинян не закончит переговоры с парламентскими силами и не выступит с заявлением о дальнейших действиях.
Акции протеста прошли также в Дилижане, Ахтале, Гюмри.
Отметим, что на сегодняшнем внеочередном заседании парламента был принят законопроект о внесении изменений в закон-регламент Национального Собрания. Эти изменения позволяют в чрезвычайной ситуации или в случах препятствования голосованию депутатов прервать заседание парламента и возобновить работу после того, как препятствующие обстоятельства будут устранены. Против законопроекта проголосовалии только депутаты фракции “Елк”.
Уже дилтельное время граждане в знак протеста против принятия спорного закона вышли на улицы и заблокировали все подходы к Национальному Собранию. Немногим ранее Никол Пашинян вышел из здания парламента и представил участникам митинга результаты проведенных им переговоров.