Նիկոլ Փաշինյան. «ՀՀԿ-ն, «Ծառուկյան» դաշինքը և ՀՅԴ-ն բանավոր ասել են, որ չեն պատրաստվում վարչապետի թեկնածու առաջադրել»
Խորհրդարանական խմբակցությունների հետ երկուսուկես ժամ տևած բանակցություններից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դուրս եկավ Ազգային ժողովի շենքից և դրսում սպասող հազարավոր մարդկանց հայտնեց, որ ՀՀԿ-ն, «Ծառուկյան» դաշինքը և ՀՅԴ-ն իր հրաժարականից հետո ոչ առաջին, ոչ երկրորդ փուլում չեն առաջադրելու վարչապետի թեկնածու, քանի որ պատկերացնում են ժողովրդի հնարավոր արձագանքը:
Նիկոլ Փաշինյանը ընդգծեց՝ եթե ինքը սխալ է հասկացել բանակցությունների ընթացքը, ապա թող խորհրդարանական ուժերը հետագայում հայտարարություններով, հարցազրույցներով հերքեն իր խոսքերը:
Վարչապետը պատմեց, որ խորդհրդարանական խմբակցությունները իրենից հետաքրքրվել են, թե ինչն է գլխավոր պատճառը արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու, ինչին ի պատասխան՝ վարչապետը ևս մեկ անգամ նշել է, որ գործող խորհրդարանը չի արտահայտում ժողովրդի իրական կամքը և քաղաքական ճգնաժամից դուրս գալու համար պետք է հնարավորինս շուտ ընտրություններ կազմակերպել: Եթե ընտրությունները տեղի ունենան գալիք տարվա մայիսին, ապա ըստ Փաշինյանի, դա կնշանակի ստեղծված քաղաքական ճգնաժամը երկարագձել ևս 7 ամսով:
«Մեր դիրքորոշումը հետևյալն է՝ ընտրությունները պետք է տեղի ունենան դեկտեմբերին, որովհետև տրամաբանորեն ավելի շուտ անցկացնելու հնարավորություն չկա: Հստակ ժամկետները կախված են իմ՝ վարչապետի պաշտոնից հրաժարական տալու օրվա հետ... Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը քաղաքացիական, համազգային, համաժողովրդական պահանջ է»,- ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց, որ հաջորդ շաբաթ Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին կարող է մասնակվել նաև որպես վարչապետի պաշտոնակատար, սակայն գործընկերային կոռեկտությունից ելնելով՝ այս հարցը կքննարկի Ֆրանկոֆոնիայի երկրներից մի քանիսի ղեկավարների հետ: Գործադիրի ղեկավարը հայտնեց, որ հեռախոսազրույցներ է ունեցել գործընկեր երկրների ղեկավարների հետ և տեղյակ պահել Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին:
Հիշեցնենք, որ այսօր խորհրդարանում ընդունվեց «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որն ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, արհեստական խոչընդոտ է ստեղծում Ազգային ժողովի լուծարման և արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման համար: Կատարված փոփոխությունները թույլ կտան ընդհատել խորհրդարանի նիստը արտակարգ իրավիճակներում կամ այն դեպքերում, երբ խոչընդոտվում է պատգամավորների քվեարկությունը, և շարունակվել այն ժամանակ, երբ խոչընդոտող հանգամանքները կվերացվեն:

Никол Пашинян: “РПА, блок “Царукян” и АРФД в устной форме сказали, что не собираются выдвигать кандидата на пост премьера”
После более чем двухчасовых переговоров с парламентскими фракциями Никол Пашинян вышел из здания Национального Собрания и сообщил ожидавшим его перед парламентом тысячам граждан, что после его отставки Республиканская партия, блок “Царукян” и АРФ Дашнакцутюн не выдвинут кандидата на пост премьера, поскольку представляют возможную реакцию народа.
Никол Пашинян подчеркнул, что если он неправильно понял суть переговоров, то путь парламентские силы своими заявлениями и интервью опровергнут его слова.
По словам премьера, на вопрос парламентских фракций, в чем главная причина проведения внеочередных парламентских выборов, он еще раз подчеркнул, что действущий парламент не выражает реальную волю народа и что для преодоления политического кризиса необходимо как можно скорее организовать выборы. Если выборы пройдут в мае будущего года, то, как отметил Пашинян, это будет означать затягивание политического кризиса еще на семь месяцев.
“Наша позиция состоит в следующем: выборы должны пройти в декабре, поскольку провести их раньше невозможно. Конкретные сроки зависят от дня моего, премьер-министра, ухода в отставку. Проведение внеочередных парламентских выборов – общенациональное, общенародное требование”,- заявил глава правительства.
Никол Пашинян подчеркнул, что исходя из коллегиальной корректности обсудит этот вопрос с некоторыми руководителями франкофонных стран на предстоящем на следующей неделе в Ереване саммите Международной организации франкофонии. Пашинян сообщил, что имел телефонные разговоры с руководителями стран-партнеров, которых поставил в известность о происходящих в Армении событиях.
Напомним, что сегодня парламент принял проект закона о внесении дополнений и изменений в закон-регламент Национального Собрания, который, по словам премьера, создает искусственное препятствие для роспуска Национального Собрания и проведения парламентских выборов. Внесенные изменения позволят в чрезвычайной ситуации или в случае препятствованию голосованию депутатов прервать засседание парламента и продолжить его после устранения препятствующих обстоятельств.