Կառավարությունը երեք ընկերության արտոնություն տվեց
Կառավարությունն այսօրվա նիստին երեք ընկերությունների արտոնություն տվեց: Գործադիրի կողմից արտոնություն ստացան «Սահլեվս», «Սևանի շաքարի գործարան», «Պրինտարմ դանվեստ» ընկերությունները:
«Սևանի շաքարի գործարան»-ը նոյեմբերի 20-ից մինչև 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ը Հայաստան կներկրի 3.7 միլիարդ դրամ արժեքի շաքարեղեգի հումք՝ ավելացված արժեքի հարկի վճարման ժամկետը երեք տարի անց վճարելով:
Կառավարություն ներկայացված որոշման նախագծի համաձայն՝ «Սևանի շաքարի գործարան» ՓԲԸ-ն սկսել է իր գործունեությունը դեռևս 2003 թվականից, սակայն 2009 թվականից արտադրության ծավալները զգալի քանակով նվազելու արդյունքում գործարանը ժամանակավորապես դադարեցրել է իր գործունեությունը: Ընկերությունն այժմ նախատեսում է վերազիննել և արդիականացնել շաքարավազի արտադրության գործարանը, օրական արտադրողականությունը հասցնել շուրջ 50-60 տոննայի՝ կատարելով ընդհանուր շուրջ 3,78 մլրդ դրամի չափով ներդրում:
Կառավարության մեկ այլ որոշմամբ՝ «Պրինտարմ դանվեստ» ընկերությունը ազատվեց ներմուծվող հումքի մաքսատուրքի վճարից: Ընկերությունը Թուրքիայից, Չինաստանից, Գերմանիայից, Ֆինլանդիայից ներկրելու է 840 միլիոն դրամ արժողությամբ բազմաշերտ, երկկողմանի և միակողմանի ստվարաթուղթ:
«ՍԱՀԼԵՎՍ» ընկերությունն էլ Հայաստան կներմուծի սարքավորումներ՝ ներմուծման մաքսատուրքից ազատման արտոնությունից օգտվելով: Ընկերությունը Չինաստանից ներմուծելու է 850 միլիոն դրամ արժողությամբ կրակայրիչի մասեր:
Այս ընկերությունը կառավարության կողմից մաքսատուրքի ազատման 21,7 մլն դրամ արտոնություն էր ստացել նաև 2017 թվականի մայիսի 18-ին:

Правительство предоставило льготы трем компаниям
Правительство на своем сегодняшнем заседании предоставило льготы трем компаниям – “Сахлевс”, “Севанский сахарный завод”, “Принтарм данвест”
Севанский сахарный завод в период с 20 ноября 2018 г. по 31 декабря 2018 г. импортирует в Армению сырье для производства сахара на сумму 3,7 млрд драмов с трехлетней отсрочкой выплаты налога на добавленную стоимость.
Согласно представленному проекту решения, завод начал свою деятельность в 2003 г., однако с 2009 г. объемы производства значительно сократились, в результате чего предприятие временно прекратило работу. В настоящее время предусмотрено модернизировать завод, доведя его производительность до 50-60 тонн в день. Общая сумма инвестиций составит 3,78 млрд драмов.
Друкгим решением правительство освободило компанию “Принтарм данвест” от уплаты таможенной пошлины на импорт сырья. Компания собирается поставить из Турции, Китаая, Германии и Финляндии картон на сумму 840 млн драмов.
От таможенной пошлины будет освобождена и компания “Сахлевс”, которая ввозит из Китая комплектующие для огнетушителей на общую сумму 850 млн драмов.