Նոր Հայաստանի որդեգրած արժեքները Ֆրանկոֆոնիայի արժեքներն են
Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի երկրորդ օրն իր աշխատանքները սկսեց նախարարական համաժողովը։ Նախարարների նիստը նախագահում է Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։ Նա ողջույնի խոսքով հանդես եկավ՝ առաջին հերթին շնորհակալություն հայտնելով նախկին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին, որի ջանքերի շնորհիվ եւ մանդատի ներքո որոշվեց Հայաստանում կազմակերպել Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովը։
Գոհունակություն հայտնելով համաժողովի առիթով Երեւանում հավաքվելու կապակցությամբ՝ նախարարը նշեց, որ միաժամանակ տխրությամբ պետք է փաստի Շառլ Ազնավուրի կորուստը՝ մեծ Ֆրանսիացու, մեծ Հայի, աշխարհի մեծ քաղաքացու, ավելի մեծ, քան աշխարհն է։
«Վիշտը, որ մեզ պատել է արդեն քանի օր, զրկեց Ֆրանկոֆոնիան իր ամենամեծ դեսպաններից մեկից։ Ուստի խնդրում եմ, սիրելի գործընկերներ, մեկ րոպե լռությամբ հարգել այդ խոշոր արտիստի հիշատակը, մի անձնավորության, որն իր ամբողջ կյանքը կրեց մշակութային բազմազանության, համերաշխության եւ մարդասիրության արժեքները, որոնք Ֆրանկոֆոնիայի հիմքում են»,- ասաց Զոհրաբ Մնացականյանը։
Նա հավաստեց, որ Հայաստանն ամենայն պատասխանատվությամբ է ստանձնել գագաթնաժողովի կազմակերպումը եւ շնորհակալություն հայտնեց նման վստահության համար։
Հաշվի առնելով ՖՄԿ աշխարհագրական ներկայացվածությունը՝ Ֆրանկոֆոնիան համագործակցության եւ փոխանակման կարեւոր հարթակ է տնտեսության, կրթության եւ մշակութային ոլորտներում։ «Այն մեզ հնարավորություն է տալիս ավելի լավ ճանաչել միմյանց, հարգել «Ապրել միասին՝ համերաշխության մեջ» գաղափարը, մարդասիրական արժեքները եւ բազմազանությունը»,- ասաց նախարարը՝ ընդգծելով, որ դրանք են միջազգային հարաբերություններում խաղաղության եւ կայունության երաշխիքները։
«Ապրել միասին» կոչն, ըստ նախարարի, ուղղված է ոչ միայն կառավարություններին, այլեւ ՖՄԿ անդամ պետությունների ժողովուրդներին, եւ դրա իրագործման առումով ՖՄԿ-ն մեծ պոտենցիալ ունի։
Եզրափակելով իր ելույթը՝ Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծեց, որ մեր երկիրն այնպիսի մի անցումային փուլում է, երբ վերահաստատում է իր հավատարմությունը դեմոկրատիայի, ազատության, մարդու իրավունքների արժեքներին, որոնք Ֆրանկոֆոնիայի արժեքներն են եւ նշանավորում են մեր թավշյա հեղափոխությունը։ «Հուսով եմ, որ ձեզանից յուրաքանչյուրը յուրովի կբացահայտի մեր նոր Հայաստանը, որը դարավոր պատմություն ունի, 2800-ամյա Երեւանը եւ բացառիկ մշակութային ժառանգությունը»,- ասաց ԱԳ նախարարը։
Նախարարական համաժողովի նիստի մնացյալ մասն անցկացվում է դռնփակ։
Տեղեկացնենք, որ Նախարարների համաժողովը Ֆրանկոֆոնիայի երեք կառույցներից մեկն է՝ Մշտական խորհրդի եւ Գագաթնաժողովի հետ միասին եւ համարվում է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության (ՖՄԿ) քաղաքական մարմինը։ Նախարարական համաժողովը գումարվում է տարին մեկ անգամ եւ ներկայացված է անդամ պետությունների արտգործնախարարների մակարդակով։ Նախարարական համաժողովն այսօր քննարկելու է երեկ տեղի ունեցած Մշտական խորհրդի նիստում պատրաստված փաստաթղթերը՝ դրանք ընդունման ներկայացնելու հոկտեմբերի 11-12-ը տեղի ունենալիք Գագաթնաժողովին, որին մասնակցելու են ՖՄԿ անդամ պետությունների ղեկավարները։

Ценности новой Армении – это ценности Франкофонии
Второй день проходящего в Ереване Саммита Франкофонии начался с заседания Министерской конференции, на котором председательствовал министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян. Глава МИД выступил с приветственной речью, в первую очередь поблагодарив своего предшественника, Эдварда Налбандяна, усилиями и под мандатом которого 17-й Саммит Франкофонии организован в Армении.
Выразив удовлетворение по поводу проведения в Ереване заседания Министерской конференции, З.Мнацаканян отметил, что большой болью стал уход из жизни Шарля Азнавура – великого Француза, великого Армянина, великого Гражданина мира.
“Поразившая нас боль уже несколько дней лишила Франкофонию одного из ее величайших послов. Поэтому, дорогие коллеги, прошу вас почтить минутой молчания память этого большого Артиста, человека, который всю свою жизнь провел в атмосфере культурного многообразия, солидарности и ценностей гуманизма,  которые также являются ценностями, заложенными в основу Франкофонии”,– сказал Зограб Мнацаканян.
Глава внешнеполитического ведомства заверил, что Армения со всей ответственностью подошла к организации Саммита, и выразил благодарность за доверие, оказанное нашей стране.
Франкофония с учетом ее географической представленности является важной экономической, образовательной и культурной площадкой.
По словам З.Мнацаканяна, Франкофония дает нам возможность лучше узнать друг друга, уважать принцип “Жить вместе в согласии”, гуманитарные ценности и культурное разнообразие, которые и являются гарантией мира и стабильности в международных отношениях.
Министр отметил, что лозунг “Жить вместе” обращен не только к правительствам, но и к народам государств-членов МОФ, и для претворения в жизнь этого лозунга организация имеет большой потенциал.
Завершая свое выступление, Зограб Мнацаканян подчеркнул, что наша страна находится на переходном этапе, когда подтверждает свою приверженность ценностям демократии, свободы, прав человека, которые являются ценностями Франкофонии и символизируют осуществленную в Армении бархатную революцию. “Надеюсь, что каждый из вас по-своему откроет для себя нашу новую Армению, ее многовековую историю, наш 2800-летний Ереван и наше уникальное культурное наследие”,- сказал министр ИД.
Далее Министерская конференция продолжила работу за закрытыми дверями.
Отметим, что Министерская конференция – одна из трех структур Франкофонии наряду с Постоянным советом и Саммитом и считается политическим органом Международной Организации Франкофонии. Министерская конференция проходит раз в год и представлена на уровне министров иностранных дел государств-членов МОФ.
Сегодня Министерская конференция обсудит подготовленные на вчерашнем заседании Постоянного совета документы, которые будут представлены для утверждения на предстоящем 11-12 октября Саммите с участием руководителей государств-членов МОФ.