Շառլ Ազնավուրի մահը խափանեց Մակրոնի երաժշտական անակնկալը Ֆրանկոֆոնիայի գալա համերգին
Համաշխարհային ճանաչում ունեցող ֆրանկոֆոն երգիչներ Zaz-ի, Անժելիկ Կիդջոյի (Angelique Kidjo), Մելոդի Գաղդոյի (Melody Gardot) մասնակցությամբ այսօր երեկոյան Հանրապետության հրապարակում ժամը 19.30 տեղի կունենա Ֆրանկոֆոնիայի գալա համերգը, որին ներկա կլինեն գագաթնաժողովին մասնակցող ֆրանկոֆոն պետությունների ղեկավարներրը եւ մյուս պատվիրակները: Կեսգիշերին կլինի դիսկոտեկ ֆրանսիացի հայտնի դիջեյ Ֆոլամուրի (Folamour, Bruno Boumendil) նվագակցությամբ:
Ինչպես նշել էր արտգործնախարարության աշխատանքային հանձնախմբի ղեկավար Վահագն Մելիքյանը, կոնցեպտուալ հետաքրքիր լուծումներով համերգ է նախատեսվում` Հայաստանի պատմությունից մինչեւ մեր օրերը պատկերող: Համերգի վերջին մասը նվիրված է Շառլ Ազնավուրին, որին պետք է մասնակցեր շանսոնյեն իր նվագախմբի հետ միասին:
Ֆրանսիական L’express-ը հաղորդում է, որ իբրեւ երաժշտական անակնկալ նախատեսվում էր, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը պետք է վերցներ խոսափողը եւ ձայնակցեր Ազնավուրին Հանրապետության հրապարակում, սակայն շանսոնյեյի մահը փոխեց այս ծրագրված դրվագը։
Նշված արտիստների թվում հայ հանդիսատեսի կողմից ամենասիրվածը Zaz-ն է (իսկական անունը՝ Isabelle Geffroy)։ Ողջ աշխարհոււմ, նաև Հայաստանում Զազը մեծ իմաստով բացահայտվեց, հայտնի ու սիրելի դարձավ իր “Je veux” երգով (այն թողարկվել է 2010թ. երգչուհոu առաջին՝ «Զազ» անունով ալբոմի կազմում):
Զազի երաժշտական ոճն ընդգրկում է տարբեր ժանրերի և ուղղությունների ջազային և ակուստիկ խառնուրդ, որտեղ առաջին կարևոր բաղադրիչն իր առանձնահատուկ այցեքարտ-ձայնն է:
Զազն իր կարիերան սկսեց փողոցներում երգելով, հետո՝ տարբեր ակումբներում ու բարերում և այսօր իր տաղանդի շնորհիվ համաշխարհային շրջագայություններ է կատարում ու մեծ համերգասրահներ լցնում։
Աշխարհահռչակ Շառլ Ազնավուրը մեծ ապագա էր տեսնում երգչուհու մեջ և՛ հաջողության իմաստով, և՛ որպես երաժշտությունն իրապես իր մեջ կրող ու փոխանցող նոր աստղի: Նրանք նաև դուետ ձայնագրեցին, եւ Շառլն իրենց համագործակցությունն անվանում էր՝ «ԶԱզնավուր»:

Смерть Шарля Азнавура помешала Макрону преподнести музыкальный сюрприз на гала- концерте Франкофонии
Сегодня в 19.30 на площади Республики в Ереване состоится гала-концерт Франкофонии, на котором выступят всемирно известные франкофонные исполнители Zaz, Анжелик Киджо (Angelique Kidjo), Мелоди Гахдо (Melody Gardot). На концерте будут присутствовать руководители и делегаты участвующих в саммите франкофонных государств. А в полночь начнется дискотека, на которой будет играть известный французский диджей Фоламур (Folamour, Bruno Boumendil).
Как отметил руководитель рабочей группы МИД Ваагн Меликян, предусмотрен концерт с оригинальными концпетуальными решениями, на котором будет представлена история Армении с древности до наших дней. Заключительная часть концерта посвящена Шарлю Азнавуру, во время которой должен был выступить шансонье со своим оркестром.
По сообщению французской L’express, в качестве музыкального сюрприза предусматривалось, что президент Франции Эммануэль Макрон возьмет микрофон и начнет подпевать Азнавуру на площади Республики, однако смерть шансонье помешала осуществлению этого замысла.
Из вышеперечисленных исполнителей наибольшей популярностью у ыармянских слушателей пользуется Zaz (настоящее имя Isabelle Geffroy). Во всем мире, в том числе в Армении, Заз получила известность благодаря своей песне “Je veux” (она вошла в выпущенный в 2010 г. первый альбом певицы, который получил название “Заз”).
Музыкальный стиль Заз представляет собой джазовые и акустические миксы, а ее визитной карточкой является своеобразный голос.
Карьеру певицы Заз начинала на улице, потом стала выступать в различных клубах и барах. Сегодня талантливая исполнительница гастролирует по всему миру, собирая огромные концертные залы.
Шарль Азнавур прочил Заз большое будущее, видя в ней новую звезду. Они записали вместе дуэт, и Шарль назвал их совместное творчество “ЗАзнавур”.