Էմանուել Մակրոն. «Ֆրանկոֆոնիան համաձայնեցված ակումբ չէ, ոչ էլ հոգնած տարածք, այլ վերանվաճման վայր»
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ֆրանկոֆոնիայի այսօրվա գագաթնաժողովում ունեցավ ամենաերկար ելույթը` մոտ 40 րոպե, թեեւ ելույթների համար նախատեսված էր 15 րոպե: Նա անդրադարձավ Ֆրանկոֆոնիայի դերին, աշխարհում իր տեղը վերանվաճելուն: «Ֆրանկոֆոնիան համաձայնեցված ակումբ չէ, ոչ էլ հոգնած տարածք, այլ վերանվաճման վայր»,- ասաց Ֆրանսիայի նախագահը:
Նա հիշեցրեց, որ Ֆրանկոֆոնիան «մոլորակի չափերով ընտանիք է», որ ֆրանկոֆոն երկրներից որոշների միջեւ կան «բազմաթիվ վերքեր, որոնք սկսում են բուժվել հիշողության շնորհիվ»: Ակնարկելով Ֆրանսիայի կողմից աֆրիկյան մի շարք պետությունների գաղութացման պատմությունը` Մակրոնն ասաց, որ չի ուզում խոսել այդ մասին եւ դասեր տվողի դիրքերից հանդես գալ: «Ֆրանսերենը միավորում է մեզ, եւ մեզնից յուրաքանչյուրը խոսում է իրեն բնորոշ հատուկ շեշտով: Ուրեմն ֆրանսերենը չի պատկանում Ֆրանսիային»,- ասաց ֆրանսիական հանրապետության նախագահը եւ շեշտեց, որ ֆրանսերենը պետք է լինի պայքարի լեզու:
Իր լիրիկական ելույթում նա, ինչպես ՄԱԿ-ի ամբիոնից վերջերս ունեցած խոսքում, կանգ առավ բազմակողմանիության ճգնաժամի, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո հաստատված միջազգային կարգի տապալման, պոպուլիզմի եւ ծայրահեղականության աճի վրա: «Ֆրանսերենը, որը միավորել է շատերին, պետք է դառնա այն ամենի մերժման լեզուն, ինչ տեղի է ունենում այսօր»:
Նա կրկին վերադարձավ Շառլ Ազնավուրի կերպարին` ներգաղթյալի որդու, որի մայրենի լեզուն եղել է հայերենը եւ վրացերենը, բայց որի համար «ֆրանսերենը դարձել է հայրենիք»:
Ապա խոսեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության կանոնադրության փոփոխության անհրաժեշտության մասին` նկատի ունենալով, որ պետք է պարտավորություն ստանձնել մարդու իրավունքները հարգելու առումով: Նա, անշուշտ, նկատի ուներ Սաուդյան Արաբիան, որը վերջին պահին հանել է անդամակցության իր հայտը:
Սակայն, Մակրոնի այս «պահանջը» հակասության մեջ է Ֆրանսիայի կողմից ՖՄԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի համար Ռուանդայի ԱԳ նախարար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի թեկնածությունը պաշտպանելու դիրքորոշման հետ (ընդդեմ Կանադան ներկայացնող Միկայել Ժանի), քանի որ Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի տվյալներով` մարդու իրավունքների խախտման տեսանկյունից Ռուանդան 180 երկրների մեջ զբաղեցնում է 159-րդ տեղը: Կամ` ինչպե՞ս Քաթարը, լինելով անգլախոս եւ չհարգելով մարդու իրավունքները, անդամակցեց ՖՄԿ-ին:
Ըստ ֆրանսիական մամուլի` պատճառն այն է, որ ՖՄԿ-ն, որի ֆինանսավորման հիմնական բեռը կրում են Կանադան եւ Ֆրանսիան, վերջին տարիներին ֆինանսական հավելյալ ռեսուրսների կարիք ունի: Եվ Քաթարը մեծապես աջակցել է կազմակերպությանն այդ առումով, սակայն Սաուդյան Արաբիայի թեկնածությունը (թեեւ հարուստ-հեղ.) հանդուրժել Ֆրանսիան չի ցանկանում: Հավանաբար, Ռուանդան, որը ներկայացնում է միասնական Աֆրիկան եւ տնտեսական զգալի աճ է գրանցում վերջին տարիներին, կօգնի ՖՄԿ-ին լուծել ֆինանսական հարցերը:

Эммануэль Макрон: “Франкофония – не клуб, где все согласовано, не территория усталости, а место, где возможны новые завоевания”
На сегодняшнем саммите Франкофонии президент Франции Эммануэль Макрон выступил с пространной речью, которая длилась около 40 минут вместо предусмотренных 15-ти. Макрон коснулся роли Франкофонии и ее стремления вновь завоевать свое место в мире. “Франкофония – не клуб, где все согласовано, не территория усталости, а место, где возможны новые завоевания”,- сказал президент Франции, отметив, что Франкофония – “семья планетарного масштаба”.
Макрон отметил, что не хочет затрагивать тему колонизации Францией ряда африканских государств и выступать с позиций ментора. “Французский язык объединяет нас, и каждый из нас говорит с присущим ему акцентом. Следовательно французский язык не принадлежит Франции”,- заявил Эммануэль Макрон, подчеркнув, что французский должен быть языком борьбы.
В своей речи президент Франции коснулся также вопросов кризиса плюрализма мнений, крушения утвердившегося после Второй мировой войны международного порядка, роста популизма и экстремизма. “Французский язык, который объединил многих, должен стать языком отрицания всего того, что происходит сегодня”,- подчеркнул Эммануэль Макрон.
Затем президент Франции вернулся к личности Шарля Азнавура, сына иммигранта, для которого родными были армянский и грузинский, но, несмотря на это, “родиной стал французский”.
Макрон также заявил о необходимости внесения изменений в устав Международной Организации Франкофонии, имея в виду выполнение обязательства по уважению прав человека. Французский лидер, несомненно, имел в виду Саудовскую Аравию, которая в последний момент сняла свою заявку на членство в МОФ.
Однако это “требование” Макрона противоречит позиции Франции, которая поддерживает кандидатуру министра ИД Руанды Луиз Мушикивабо на пост генсека МОФ (против кандидатуры представляющей Канаду Микаэль Жан). И это несмотря на то, что, по данным Международной Федерации прав человека, с точки зрения нарушений в этой сфере Руанда занимает 159-е место среди 189 стран. Или взять то обстоятельство, что Катар, будучи англоязычной страной, где не уважаются права человека, стал членом МОФ.
Согласно французской прессе, это обусловлено тем, что МОФ, которую финансируют в основном Франция и Канада, в последнее время нуждается в дополнительных финансовых ресурсах. А поскольку Катар в этом плане оказал значительную помощь организации, Франция не хочет поддерживать кандидатуру Садовской Аравии. По всей видимости, Руанда, представляющая единую Африку и добившаяся в последние годы значительного экономического роста, поможет МОФ решить финансовые проблемы.