Ծանոթություն Հայաստանի հետ
Առավոտյան գնացքը մեզ՝ ինձ, Մարթինին եւ Անիելին բերում է Լոնդոն։ Մարթինն ու Անիելը իմ անգլիացի ընկերներն են։ Ավելի ճիշտ' Մարթինը անգլիացի է, իսկ իր կնոջ՝ Անիելի երակներում հոսող արյունը ֆրանսիական, հունական եւ հայկական խառնուրդ է։
Կիրակի առավոտ է. մենք գնում ենք հայկական լուսանկարների ցուցահանդեսին։
Դժվար է ասել՝ մեզանից ով է ավելի հուզված' ե՞ս, որ բացի այն, որ հայ եմ, նաեւ ցուցահանդեսի մասնակից եմ, թե՞ իրենք։
Արդեն մեկ տարի է, ինչ Անգլիայում եմ եւ հայկական գրեթե ոչինչ չեմ տեսել, եւ հիմա կարծես ինքս էլ օտարերկրացի լինեմ, որ գնում է լուսանկարների միջոցով ծանոթանալու Հայաստանի հետ։ Հետաքրքիր զգացում է։
Լոնդոնը շքեղ է, խայտաբղետ եւ աղմկոտ։ Ցուցահանդեսը Գյուլբենկյանների սրահում է։ Մինչ կհասնենք, սրահը պատկերացնում եմ այս մեծ շենքերի նման մի շենքի որեւէ հարկում՝ լուսավոր ու ընդարձակ։
Ոչ մի նման բան։ Մտնում ենք մի փոքրիկ բակ Քենսինգթոնում եւ այնտեղ, շրջապատված անգլիական շենքերով՝ մի փոքրիկ սպիտակ հայկական եկեղեցի է ու եկեղեցուն կից մի փոքրիկ շինություն։ Դա Գյուլբենկյանների սրահն է։
Ժամը 11-ն է, եւ Սուրբ Սարգիս եկեղեցում ժամերգություն է։ Անիելն առաջին անգամ է հայկական ժամերգության մասնակցում. սկսում է զուգահեռներ անցկացնել հայկական եւ հունական ժամերգությունների միջեւ։
Մինչ նրանք լսում են ժամերգությունը, ես գնում եմ քաղաքն ուսումնասիրելու։ Սուրբ Սարգսից ոչ հեռու տեսնում եմ մեկ այլ եկեղեցի՝ Սուրբ Հեղինեն։ Հայ ենք չէ՞, չենք կարողացել մի եկեղեցով յոլա գնալ։ Անկախ ինձանից' հպարտություն եմ զգում եւ միանգամից ինքս ինձ վրա ծիծաղում։ Հայաստանում անպայման կշտամբանքով կվերաբերվեի իրար կողք երկու եկեղեցի կառուցելու մտքին, իսկ այստեղ' Անգլիայում, դա դիտում եմ որպես ազգության պահպանման ապացույց։
Երբ վերադարձա, եկեղեցում մանր-մունր ուտելիք էին վաճառում։
-Ի՞նչ արժե,-հարցնում է մի ծեր կին։ Չգիտեմ՝ ինչի՞ գինն է հարցնում, չեմ տեսնում։
-10 ոսկի,-պատասխանում է վաճառողուհին, նույնպես տարեց կին։
Կարծես հին Հայաստանում լինեմ այս պահին։ «Տեսնես քանի՞ տարեկան են, եւ ե՞րբ են այստեղ տեղափոխվել, որ դեռ հիշում են ոսկին»,-մտածում եմ ցուցասրահ մտնելիս։
Ցուցահանդեսի թեման Հայաստանն է։ Հայկական բնապատկերներ, հայերի կյանքը հայրենիքում եւ դրսում։ Ցուցադրվում են բնություն, մարդկանց, լեռներ, հուշարձաններ պատկերող մոտ 70 լուսանկարներ։ Կան եւ՛ պրոֆեսիոնալ, եւ՛ սիրողական լուսանկարիչների գործեր։ Թե՛ մասնակիցների, թե՛ այցելուների գերակշռող մեծամասնությունը հայեր են, այցելուները հիմնականում ժամերգության եկածներն են։
Ցուցահանդեսը կազմակերպել է Մեծ Բրիտանիայում հայ ուսանողների միությունը։ Առաջին անգամ է կազմակերպվում։ Միությունը 2005-ի փետրվարին ստեղծել են Լոնդոնի տարբեր ԲՈՒՀ-երում ուսանող հայ երիտասարդները։
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն ասում են, որ միության նպատակը Մեծ Բրիտանիայում գտնվող հայ ուսանողների միջեւ կապ հաստատելն է, ինչպես նաեւ հայկական մշակույթի, պատմության, ավանդույթների պահպանումը։
Ցուցահանդեսի երրորդ եւ վերջին օրն է. ժամը 4-ին կազմակերպվում է աճուրդ։ Ստացված ողջ հասույթը փոխանցվելու է երեխաների հարցերով զբաղվող հայկական բարեգործական կազմակերպություններին։
Ամենաշատ գումարը վաստակել է Բարտոշը' 77 ֆունտ 7 լուսանկարի համար։ Բարտոշն իմ ընկերն է։ Հենց նա է ինձ ասել այս ցուցահանդեսի մասին, ինքն, ի դեպ, հիմա գտնվելով իր հայրենիքում՝ Լեհաստանում։
Երեք տարի առաջ ICQ-ով հաղորդագրություն ստացա մի լեհ տղայից։ Ասաց, որ ուզում է այցելել Հայաստան, հարցրեց՝ ու՞ր խորհուրդ կտամ գնա եւ ի՞նչ կարժենա։ Ասացի' հասիր Հայաստան, մնացածը ես կկազմակերպեմ։
Երեւանից Լաչինի միջանցքով մենք' չորս տղաներս, հասանք Ղարաբաղ, 4 օրից Զոդի հանքավայրերի մոտով, Սեւանով վերադարձանք Երեւան։
Ընդ որում, համարեցինք, որ 25 դոլար արժողությամբ վիզան, որ պարտադիր է Ղարաբաղ գնացող բոլոր օտարերկրացիների համար, շատ թանկ է։ Այդպես Բարտը ողջ Ղարաբաղով շրջեց առանց վիզայի։ Անցակետերում, երբ կանգնեցնում էին, պատճառաբաում էինք, թե Ստեփանակերտում գրասենյակներն արդեն փակ էին, իսկ եթե սահմանապահները մեքենային չէին մոտենում, ասում էինք, որ բոլորս հայ ենք։ Ետ գալիս որոշեցինք այլեւս չփորձել բարյացակամ ճակատագիրը, Բարտի երկար, շիկահեր մազերը թաքցրեցինք կեպիի տակ ու մեքենայում մաքսիմալ բարձրության վրա միացրեցինք Թաթայի երաժշտությունը, որի ռիթմերի ներքո Բարտը թափահարում էր գլուխը ճիշտ Թաթայի նման։ Ո՞ւմ մտքով կարող էր անցնել, որ մեր մեքենայում արտերկրացի կլինի։
Դա երեք տարի առաջ էր։ Իսկ հիմա Բարտի՝ Հայաստանում եւ Ղարաբաղում արված լուսանկարները ցուցադրվում են Լոնդոնում հայկական լուսանկարների ցուցահանդեսում։
Մարթինը գնում է Բարտի լուսանկարներից մեկը։ «Կարծես այցելեցի Հայաստան: Լսել էի, որ Հայաստանը գեղեցիկ է, սակայն չէի պատկերացնում այսքան»,-ասում է նա։ Մարթինն ու Անիելը գարնանը պատրաստվում են առաջին անգամ այցելել Հայաստան։
Մարթինի գնած լուսանկարը Բարտն արել է Ղարաբաղում։ Դեղին, հին ավտոբուս է' ետեւում կանաչ ծառեր։ Ավտոբուսի մոտ մարդիկ են հավաքված։
Մարթինը բացատրում է, թե լուսանկարում իրեն ինչը գրավեց. «Պարզ չէ' մարդիկ իջնու՞մ են, թե՞ բարձրանում, կամ ավտոբուսում տեղ կա՞ արդյոք։ Զգում ես, որ հիմա ինչ-որ բան պիտի լինի, մարդիկ ինչ-որ բանի են պատրաստվում, բայց չգիտես ինչի...»:
Երեկոյան ետ ենք դառնում Նոթինգեմ։ Գնացքի պատուհաններից այն կողմ մութ է, բան չի երեւում։ Անիելին հայկական ժամերգության երգ են նվիրել եկեղեցում, եւ նա կրկին բացահայտում է հայկական եւ հունական եկեղեցիների տարբերությունները։
Ասում է, թե դուրն եկավ, որ հայկական եկեղեցում քահանան հաղորդություն տալիս ծնկի է իջնում հաղորդվողի առջեւ, բայց միեւնույն է, բարձր է նրանից, որովհետեւ խորանին է կանգնած։
Իսկ ես մտածում եմ Սուրբ Սարգիս եկեղեցու սպասավոր Արարատ Թադեւոսյանի խոսքերի մասին։ Ցուցահանդեսին նա ինձ ասաց, որ հնարավոր է Բարտը հայկական արմատներ ունի։ Ասաց, որ 15-17-րդ դարերում ցարի ժամանակ հայկական մի քանի տոհմերի ստիպել են գաղթել Լեհաստան, ու այնտեղ ստիպված են եղել փոխել ազգանունները։ Ու այդ տոհմերից մեկը, որի ազգանունը կարծես Մուսայելյան է եղել, փոխել է իր ազգանունը Մուշալովիչի։ Դա Բարտի ազգանունն է։

The morning train is bringing us - me, Martin and Haniel to London. Martin and Haniel are my English friends. More precisely, Martin is an Englishman and his wife, Haniel has a mixture of French, Greek and Armenian blood.
It is Sunday morning and we are going to an Armenian photographic exhibition. It is hard to say who is more excited - I, who besides being an Armenian is also a participant to the exhibition, or they.
It's a year that I've been here, in England, without anything Armenian, and now I myself am like a foreigner going to reveal Armenia through the photos. An interesting feeling.
London is splendid, picturesque and noisy. The exhibition is in the Gulbenkian Hall. This name suggests a big, light gallery situated in a building like those around me.
Nothing of the kind. We are entering a small yard in Kensington and there surrounded by English buildings is a tiny white Armenian church and next to the church there is a small one story building. That is Gulbenkian hall.
It is 11 am and the liturgy is on in St. Sarkis Church. It is Haniel's first time at an Armenian liturgy; she starts making parallels between the Greek and Armenian liturgies.
While they are listening to the liturgy I am wandering in the city a bit. Not far from St. Sarkis there is another Armenian Church, St. Heghine. Well, we are Armenians; we cannot be satisfied with one Church. I feel proud and immediately laugh at myself. In Armenia I would criticize the idea of building two churches next to each other but here, outside Armenia, I take this fact as a proof of keeping the nationality and traditions.
When I come back, they are selling some food in the church.
"How much is this?" an old woman is asking in Armenian. I cannot see the price of what she asked about.
"10 golds," replies the salesperson, also an old woman.
I feel as if I am in an old Armenia.
"How old and how long in London are they that still remember golds?" I think to myself, walking to the hall.
The topic of the exhibition is Armenia. Armenian landscapes, Armenians' lives in their fatherland and abroad. About 70 photos depicting nature, people, mountains, monuments are on display. Among the participants are both professional and amateur photographers. The overwhelming majority of both the participant and the visitors are Armenians. The visitors are mostly the people who had come for the liturgy.
The exhibition is organised by the Armenian Students Association UK. It is taking place for the first time. The organisation itself is not that old. It was created in February 2005 by Armenian students studying in the different universities of London.
The organisers say that among the association's goals are to develop a fellowship amongst Armenian students and cultivate a spirit of appreciation towards Armenian culture, history, traditions and heritage.
It is the third and the last day of the exhibition. At 4.00 pm an auction of the photographs begins.
The proceedings will go to an Armenian Children's charity.
Bartosz has raised most money, selling 7 photos for 77 pounds. He gets praise for that.
Bartosz is my friend. He is the one who told me about the exhibition, he himself, by the way, being in his homeland Poland at the time.
Three years ago I got a message in ICQ. A guy from Poland told me that he wanted to visit to Armenia and asked where I would advise him to go and how much it would cost.
I told him, "Come to Armenia, the rest is up to me."
From Yerevan we, four guys, drove to Nagorno Karabakh through the Lachin corridor and in four days came back to Armenia, to Lake Sevan through the Zod mine.
Moreover, we thought that a visa for 25 dollars that was compulsory for all the foreigners visiting Nagorno Karabakh was too expensive and Bartosz traveled throughout Karabakh without a visa.
When they would stop us at customs we would say that the offices in Stepanakert were already closed or if they did not approach the car we would say there were only Armenians in the car.
On the way back we decided to no longer test our luck. We hid Bart's very long blond hair under a cap and switched on Tata music on the highest volume. Bart was moving his head to right and left just like Tata does. After this who would suspect a foreigner in our car?
That was three years ago. And now Bart's photos made in Armenia and Karabakh are on display in London, in the Armenian exhibition.
Martin buys one of Bart's photos.
"It seems to me I visited Armenia," he says. "I knew Armenia was beautiful but did not imagine to this extent!"
Martin and Haniel are going to visit Armenia in spring, for the first time.
The photo Martin bought Bart made in Karabakh. There is an old yellow bus on it with green trees behind. There is a small crowd of people around the bus. Martin tells me what attracted him in the picture.
"It is not clear if the people are getting on or off, or even if there is space on the bus. What it does show is people getting on with their lives, as part of an unknown, unwritten journey. "
In the evening we are moving back to Nottingham. It is dark outside the train windows. Haniel has got a liturgy song from the church and carries on revealing the differences between the Armenian and Greek churches. She liked the way the pastor in an Armenian church gives the communion: kneels down before the communicant and nevertheless is higher than him or her because he is on the altar.
I am listening to her and thinking of the words of the deacon in St. Sarkis Church. He told me that Bart could have had Armenian roots. That in the 15th -17th centuries during Tsarist times several Armenian families were forced to move to Poland and there had to change their family names. And one of those families which probably had the surname Musayelyan changed it to Musialovicz. That is Bartosz's surname.
"When we get to Nottingham I will write to him," I think to myself. "He will be glad; he likes Armenia so much."