ՄԻՊ աշխատակազմ. «Պաշտպանին մեղադրում են օրինապաշտության մեջ»
Ի պատասխան «Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Ժաննա Ալեքսանյանի հայտարարությանը՝ հայտնում ենք հետևյալը:
Պաշտպանի գրասենյակը ՀԿ ղեկավարի կողմից վկայակոչված իրավապահ մարմինների կողմից իր նկատմամբ ճնշումներ գործադրելու խնդրի կապակցությամբ բազմիցս կապվել է Ժ. Ալեքսանյանի հետ, արտահայտել մտահոգություն և առաջարկել աջակցություն:
Տվյալ խնդրի վերաբերյալ Պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցչի կողմից մեկնաբանություններ և պարզաբանումներ է տրվել «Ազատություն» ռադիոկայանին:
Պաշտպանն անձամբ հանդիպել է Ժ. Ալեքսանյանին, պարզաբանել է «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված' այլ անձանց վերաբերյալ տվյալներ պարունակող նյութերին ծանոթանալու ընթացակարգը և տեղեկացրել, որ նման նյութերի տրամադրումը, առանց համապատասխան իրավական հիմքերի, կլինի ապօրինի:
Ցավում ենք, եթե օրենքով սահմանված մեր լիազորությունները և սկզբունքային մոտեցումները չեն համապատասխանել տիկին Ալեքսանյանի ակնկալիքներին:
Այդուհանդերձ, Պաշտպանը և իր աշխատակազմը պատրաստակամ են ապագայում ևս գործակցել քաղաքացիական հասարակության բոլոր կառույցների հետ՝ պահպանելով Հայաստանի Սահմանադրության և օրենսդրության պահանջները:

Администрация ЗПЧ: “Защитника обвиняют в соблюдении закона”
В ответ на заявление руководителя общественной организации “Журналисты во имя прав человека” Жанны Алексанян сообщаем следующее.
В связи с вопросом оказания давления правоохранительными органами на руководителя ОО, о чем сообщает Ж.Алексанян, офис Защитника прав человека неоднократно связывался с ней, выражал свою озабоченность и предлагал содействие.
По данной проблеме представителем администрации ЗПЧ были даны комментарии и разъяснения радиостанции “Свобода”.
Защитник прав человека лично встречался с Жанной Алексанян, объяснил ей установленный законом РА “О Защитнике прав человека” порядок ознакомления с материалами, содержащими данные о других лицах, и сообщил, что предоставление подобных материалов без соответствующих правовых оснований носит незаконный характер.
Мы сожалеем, если установленные законом наши полномочия и принципиальный подход не соответствуют ожиданиям госпожи Алексанян.
Несмотря на это, ЗПЧ и его администрация выражают готовность в будущем также сотрудничать со всеми структурами гражданского общества, соблюдая требования Конституции и законодательства РА.