Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Լիբանանի հայ ավանդական կուսակցությունների ներկայացուցիչներին
Լիբանան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Լիբանանում Հայաստանի դեսպանությունում հանդիպել է Լիբանանում գործող հայ ավանդական կուսակցությունների՝ Հայ հեղափոխական դաշնակցության, Սոցիալ դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության և Ռամկավար ազատական կուսակցության ներկայացուցիչներին` ՀՅԴ Լիբանանի Կենտրոնական կոմիտեի ատենապետ Հակոբ Բագրատունու, ՍԴՀԿ Լիբանանի շրջանային վարչության կուսակցապետ Սեպուհ Կալպակյանի և ՌԱԿ Լիբանանի շրջանայ ին վարչության կուսակցապետ Ավետիս Դաքեսսյանի գլխավորությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը։
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Լիբանանի ավանդական հայ կուսակցությունների հետ հանդիպումը` Հայաստանի զարգացման, Հայաստան-Սփյուռք-Արցախ կապերի սերտացման և համահայկական օրակարգի հարցերը քննարկելու առումով: Նա ընդգծել է իր առանձնահատուկ վերաբերմունքը Լիբանանի հայության և երիտասարդության նկատմամբ` շնորհակալություն հայտնելով թավշյա հեղափոխության ժամանակ նրանց աջակցության և ակտիվ դիրքորոշման համար:
Ավանդական հայ քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչները կարևորել են Նիկոլ Փաշինյանի այցը Լիբանան` նշելով, որ այն կնպաստի երկու երկրների և ժողովուրդների հարաբերությունների սերտացմանը: Նրանք ողջունել են Հայաստանում թավշյա հեղափոխության արդյունքում Հայաստանում կատարվող փոփոխությունները և Նիկոլ Փաշինյանին են փոխանցել Լիբանանի հայության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Արցախի և Հայաստանի հզորացմանն ուղղված ծրագրերին, ինչպես նաև հայ-լիբանանյան բազմաոլորտ կապերի խորացմանը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը Լիբանանի հայ քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ քննարկել է ներհայաստանյան քաղաքական գործընթացներին, ընթացիկ իրավիճակին և առաջիկա զարգացումներին վերաբերող հարցեր:
ՀՅԴ, ՍԴՀԿ և ՌԱԿ ներկայացուցիչներն ընդգծել են, որ անհրաժեշտ է պահպանել ժողովրդական միասնության, համախմբվածության ոգին` կարևորելով ՀՀ քաղաքական ուժերի միջև երկխոսության շարունակականությունը` ի շահ Հայաստանի առաջընթացի: Նրանք իրենց աջակցությունն են հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին ու ՀՀ կառավարությանը՝ նոր Հայաստանի զարգացման տեսլականը կյանքի կոչելու գործում:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարն իր կեցավայրում նաև հանդիպում է ունեցել Լիբանանի հայկական «Ազդակ», «Արարատ» օրաթերթերի գլխավոր խմբագիրների և «Սևան», «Վանա ձայն» ռադիոկայանների տնօրենների հետ:

Никол Пашинян встретился с представителями традиционных армянских партий Ливана
В рамках рабочего визита в Ливан исполняющий обязанности премьер-министра Республики Армения Никол Пашинян в посольстве Армении в Ливане сегодня встретился с представителями традиционных армянских партий - Армянской революционной федерации “Дашнакцутюн”, Социал-демократической партии “Гнчакян” и Либерально-демократической партии “Рамкавар азатакан” во главе с председателем Комитета ЦК АРФД Ливана Акопом Багратуни, руководителем ливанского управления Социал-демократической партии “Гнчакян” Сепухом Калпакяном и руководителем ливанского регионального управления партии “Рамкавар азатакан” Аветисом Дакессяном.
Никол Пашинян отметил важность встречи с традиционными армянскими партиями Ливанa в плане развития Армении, сближения связей между Арменией, диаспорой и Арцахом и обсуждения вопросов общеармянской повестки. Он подчеркнул свое особое отношение к армянам и молодежи Ливана, поблагодарив их за поддержку и активную позицию во время бархатной революции.
Представители традиционных армянских политических партий подчеркнули важность визита Никола Пашиняна в Ливан, отметив, что он будет способствовать укреплению отношений между двумя странами и народами. Они приветствовали изменения в Армении в результате бархатной революции и передали Николу Пашиняну готовность ливанских армян оказать помощь в реализации программ, направленных на укрепление Арцаха и Армении, а также на углубление армяно-ливанских многопрофильных связей.
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении обсудил с представителями армянских политических партий Ливана вопросы, связанные с политическими процессами в Армении, текущую ситуацию и предстоящие события.
Участники встречи подчеркнули, что необходимо поддерживать дух национального единства и солидарности, отметили важность непрерывного диалога между политическими силами Армении во имя прогресса. Они выразили поддержку Николу Пашиняну и правительству Армении в реализации концепции развития новой Армении.
Исполняющий обязанности премьер-министра также встретился с главными редакторами армянских газет “Аздак”, “Арарат” и директорами радиостанций “Севан”, “Голос Вана”.