Մանկական սննդում էկոլոգիապես մաքուր բանջարեղեն օգտագործելու համար Հայկը սկսեց ոչ ավանդական մշակաբույսեր աճեցնել
Հայկ Մելքոնյանը Կոտայքի մարզի Արագյուղում զբաղվում է ոչ ավանդական մշակաբույսերի աճեցմամբ։ Մասնագիտությամբ ֆինանսիստ-տնտեսագետը այս տարի աճեցրել է 6 տեսակի ոչ ավանդական մշակաբույս` կալե, տոսկանա տերևային կաղամբ, պեկինյան կաղամբ, վարդագույն սմբուկ, կոլրաբի և պատիսոն։
Ոչ ավանդական մշակաբույսերի մշակմամբ սկսել է զբաղվել մոտ երեք տարի առաջ՝ զավակ ունենալուց հետո. «Նրա կերակրման համար էկոլոգիապես մաքուր բանջարեղեն գտնելու խնդիր առաջացավ։ Ցավոք, խանութներում վաճառվող մթերքը վստահություն չէր ներշնչում, քանի որ աշխատանքի բերումով ինքս տեսել էի, թե բազմաթիվ գյուղացիներ ինչպես են մշակում բանջարեղենը, որքան թունաքիմիկատ կամ հանքային պարարտանյութեր են կիրառում՝ սահմանված նորմաներից ավելի»։
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ որոշում է անձամբ աճեցնել որդու սննդի համար անհրաժեշտ մթերքը: Առաջին փորձերը կատարեց 20 քառակուսի մետր հողակտորի վրա՝ ցանելով մոտ 10 տեսակի բանջարեղեն, այդ թվում` պատիսոն, ցուկինի, տարբեր տեսակի դդումներ, յուրահատուկ համեմունքներ:
Փորձերի և սխալների վրա սովորելով` ստանում է լավ որակի բերք։ Ասում է՝ սկզբունքորեն շատ տարբերություն չկա` կոլրաբի՞ կաճեցնեն, թե ծաղկակաղամբ. մեթոդները հիմնականում նույնն են։ Միայն որոշ խնդիրներ են առաջանում սերմեր գնելիս, որոնք, օրինակ, նա պատվիրել է Եվրոպայից կամ Ռուսաստանի Դաշնությունից։
«Մշակման ժամանակ աշխատում եմ հնարավորինս խուսափել հանքային պարարտանյութերի կամ թունաքիմիկատների օգտագործումից` դրա փոխարեն կիրառելով հողի պարարտացման ավանդական ձևերը (գոմաղբ, թռչնաղբ, կոմպոստ, տորֆ), իսկ բույսերը պաշտպանելու համար` կենսաբանական պատրաստուկները»։
Հայկը այս տարվա բերքը փոքր ծավալով տրամադրել է նաև մի քանի հասարակական սննդի կետերի` նրանցից բանջարեղենի որակի մասին կարծիք իմանալու համար, ինչպես նաև` հաջորդ տարվա համար բանջարեղեն մատակարարելու պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել: «Հետագայում պլանավորում եմ ավելի մեծացնել մշակման ծավալները և ընդլայնել տեսականին՝ գարնանից մինչև ուշ աշուն հաճախորդներիս թարմ բանջարեղենով ապահովելու համար»։
Հայկի կարծիքով՝ կարևորը հողի ճիշտ խնամքն է, որպեսզի այն չքամվի, այլ հարստանա անհրաժեշտ օրգանական նյութերով։ Գյուղացիներին խորհուրդ է տալիս զբաղվել ոչ ավանդական տարբեր մշակաբույսերի աճեցմամբ, քանի որ շուկայում դրանք քիչ են, իրացման խնդիր գրեթե չի լինում, գինն էլ անհամեմատ բարձր է։ Այդ պարագայում չի լինի որևէ մթերքի գերարտադրություն, գյուղացու համար կնվազի կորստի ռիսկը։
Մյուս տարվա համար Հայկը նախատեսել է աճեցնել մոտ 30 անուն ոչ ավանդական մշակաբույսեր, որոնք գրեթե առկա չեն Հայաստանում, սակայն պահանջարկը մեծ է։ Բացի արտադրանքի ծավալը մեծացնելուց, մտածում է Արա գյուղում ապրողների շրջանում տարածել ոչ ավանդական մշակաբույսերի աճեցման մեթոդները։ Այդ ծրագիրն իրականացնելու համար արդեն դիմել է տարբեր դրամաշնորհների։
Ընտրված, սոցիալապես անապահով գյուղացիական տնտեսություններին տրամադրելու են սածիլներ, սովորեցնելու են, թե ինչպես ճիշտ մշակել այդ բույսերը, հետագայում նաև կօգնեն դրանք իրացնել։

Hayk Melkonyan grows non-traditional crops in Aragyugh, Kotayk province. An economist by profession, Hayk got involved in agriculture three years ago, when his son was born. "We had an issue with finding ecologically clean vegetables to feed him with. Due to my profession, I’d seen many villagers cultivate vegetables with toxic chemicals or mineral fertilizers that exceeded the defined norms,” says Hayk.
This was the driving force for Hayk to make his first steps in agriculture. Taking 20 square meters of land, he sowed around ten types of vegetables, including patty pan squash, zucchini, different types of pumpkin and unique spices. This year, his list of non-traditional crops has been filled with kale, Tuscan cabbage, Korea cabbage, pink eggplant, and kohlrabi. Next year, Hayk plans to grow around 30 non-traditional crops, which are currently unavailable in Armenia despite their high demand.
Learning from mistakes and experimenting brought him good results in harvest quality. Hayk says there is not much difference between growing kohlrabi or cauliflower: the methods are basically the same. He uses natural fertilizers - manure, compost, peat. Hayk thinks that looking after the soil and enriching it with required organic substances is the key.
Planning to increase the volume and range of vegetable cultivation, Hayk has started to cooperate with some catering spots, aiming to have fresh vegetables from spring to late autumn.
Hayk is quite famous among farmers in Armenia due to Facebook. Having founded Berqarat Hayastan (Fruitful Armenia) public group in January 2017, Hayk has created an attractive platform for Armenian farmers to discuss their issues and share experiences, while also promoting the cultivation of non-traditional crops, which are few in the market and have much higher prices. The group got so popular that some of them were even invited to a meeting with Armenian Minister of Agriculture in September to discuss the challenges of agriculture in Armenia.