ԼՂՀ մարդու իրավունքների նոր պաշտպանը Արտակ Բեգլարյանն է
Արտակ Բեգլարյանն իր ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացրել է, որ քիչ առաջ Ազգային ժողովի կողմից ընտրվել է ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան՝ 29 կողմ, 0 դեմ ձայներով:
«Ինձ համար պատիվ է այս պատասխանատու գործառույթը ստանձնել, որը կատարելու եմ ամենայն պատասխանատվությամբ»,- գրել է Արտակ Բեգլարյանը:
Ըստ հրապարակված կենսագրական տվյալների՝ Ա․ Բեգլարյանը 2011-2012 թվականներին աշխատել է որպես սյունակագիր «Օրակարգ» թերթում։ 2012 թվական՝ վերլուծաբան «Արցախթըդեյ» լրատվական-վերլուծական կենտրոնում։ 2012-2013 թվականներին եղել է Արցախի Հանրապետության վարչապետի օգնականը։ 2014-2015 թվականներին դասավանդել է Արցախի պետական համալսարանում՝ որպես «քաղաքական տարածաշրջանայնություն» առարկայի դասախոս: 2015-2017 թվականներին նույն համալսարանի «քաղաքական իմիջ» առարկայի դասախոսն էր։ 2013-2017 թվականներին Արցախի Հանրապետության վարչապետի մամուլի քարտուղարն էր: 2017 թվականի նոյեմբերի 1-ից՝ Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի որոշմամբ՝ նշանակվել է պետական նախարարի խորհրդական: 2018 թվականի փետրվարի 1-ից՝ ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանի հրամանով՝ Արտակ Բեգլարյանը նշանակվել էր ԱՀ ՄԻՊ աշխատակազմի դեպարտամենտի ղեկավար:

Earlier today, Artak Beglaryan wrote on his Facebook page that Artsakh National Assembly elected him Artsakh Human Rights Defender by 29 votes for and 0 against.
According to the published biographical data, Beglaryan worked as columnist at Orakarg newspaper in 2011-2012, and an analyst at Artsakhtoday analytical and news center in 2012. In 2012-2013, he was the Assistant to the Artsakh Prime Minister. In 2014-2017, Beglaryan was a lecturer at Artsakh State University, combining it with the job of the press secretary of the Artsakh Prime Minister. On November 1, 2017, he was appointed Adviser to the Minister of State. On February 1, 2018, Artak Beglaryan was appointed Head of Department of the office of Arsakh Human Rights Defender Ruben Melikyan, who resigned on 26 September, 2018.