Զոհրաբ Մնացականյանը՝ ԼՂ խնդրի կարգավորման մասին
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների և ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկվեց 2019 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը: ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը, դիմելով ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանին, հիշեցրեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերը, ըստ որոնց Իրանի հետ սահմանը դե ֆակտո ամեն պահի կարող է փակվել:
«Ուզում եմ ձեզ որպես ԱԳ ղեկավար խնդրել պարզաբանել, թե ի՞նչ նկատի ուներ վարչապետը, որ սցենարների դեպքում և ում նախաձեռնությամբ, և ինչպիսի քայլերի են պատրաստ Հայաստանն ու Արցախը: Երկրորդ հարցս վերաբերում է Արցախյան հակամարտությանը, այս վեց ամիսների ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երկու անգամ հայտարարեց, որ ստացել է որպես ժառանգություն մոտեցում, որտեղ տարածքները պետք է զիջել խաղաղության դիմաց»,- ասաց Աշոտյանը՝ հիշեցնելով, որ ԱԳ նախկին նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հերքել էր՝ պնդելով, որ վարչապետին ճիշտ չեն տեղեկացրել բանակցային գործընթացի պատմության մասին:
Աշոտյանը հետաքրքրվեց՝ եթե կա նման փաթեթ, կարո՞ղ է նախարարը մանրամասնել, թե այն ում կողմից է ներկայացվել:
Իրանի հետ կապված հարցի առնչությամբ նախարարի պաշտոնակատարն արձագանքեց՝ մեկնաբանությունը պետք է կոնտեքստում տեսնել:
«Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը կառուցված է այնպես, որ հետապնդում է Հայաստանի շահերը և Հայաստանի անվտանգությանը և զարգացմանն առնչվող ճարտարապետությունը պահպանել այնպես և ծառայեցնել արտաքին հարաբերությունների ոլորտը մեր ազգային շահերը լավագույնս առաջ մղելու համար: Այդ առումով մեր անվտանգության ճարտարապետությունը կառուցված է այնպես, որ ներգրավում է տարբեր գործընկերների, և Հայաստանի հետ հարաբերությունները արտահայտված են կառավարության ծրագրում: Վրաստանի և Իրանի հետ հարաբերությունները եղել ու մնում են շատ կարևոր ուղղություններ արտաքին քաղաքականության մեջ»,- ասաց Մնացականյանը:
Նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ Նիկոլ Փաշինյանի մեկնաբանությունը վերաբերում է մարտահրավերին, այլ թե չէ որևէ կողմից սահման փակելու մտադրությանը:
Ինչ վերաբերում է ԼՂ համակարտության հետ կապված պատգամավորի հարցին՝ Զոհրաբ Մնացականյանն ասաց.
«Մենք արտահայտել ենք Հայաստանի գերակայությունները ԼՂ խաղաղ կարգավորման գործընթացի առնչությամբ, որոնք վերաբերում են հակամարտության բացառապես խաղաղ ճանապարհով հարցի կարգավորմանը՝ բացառապես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության շրջանակներում, շեշտավորվում է խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ձևավորման և ամրապնդման գերակայությունը, Ղարաբաղի անվտանգության և ստատուսի գերակայությունը և նաև գիտեք, որ արտահայտված է այն մոտեցումը, որ ԼՂ-ն հակամարտության կարգավորման գործընթացի մեջ որոշիչ ձայն ու ներգրավվածություն ունենա: Այս շրջանակում ենք տեղավորում մեր աշխատանքը»:
Զոհրաբ Մնացականյանը հիշեցրեց, որ ԵԱՀԿ ՄԽ ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովը հայտնել է համանախագահների հաջորդ հանդիպման մասին, որը հավանական է լինի դեկտեմբերին՝ ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպման շրջանակում:
«Մենք դա կհաստատենք, մենք շատ զգույշ ենք այդ առումով, փորձում ենք հայտարարել այն ժամանակ, երբ վերջնական համաձայնեցված է լինում: Այդ առումով կարևոր զարգացումներից այս առնչությամբ եղավ Դուշանբեի հանդիպումը Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև, այդ հանդիպման արդյունքում ստեղծվեցին որոշ պայմանավորվածություններ, որոնք չափազանց մեծ նշանակություն ունեն այն նպատակի համար, որը վերաբերում է ռիսկերի նվազեցմանը»,- ասաց նա:
Մնացականյանը շեշտեց՝ Հայաստանը, ընդգծելով անվտանգության և ստատուսի խնդիրը, միևնույն ժամանակ կարևորում է այն, որ ԼՂ հակամարտությունն առաջին հերթին վերաբերում է 150 հազար մարդու ֆիզիկական անվտանգությանը:

Зограб Мнацаканян об урегулировании проблемы Нагорного Карабаха
В постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям, финансово-кредитным и бюджетным вопросам обсуждался проект госбюджета 2019 г. Председатель комиссии, заместитель председателя Республиканской партии Армен Ашотян, обратившись к министру иностранных дел Зограбу Мнацаканяну, напомнил высказывание и.о. премьер-министра Никола Пашиняна о том, что граница с Ираном каждую минуту может быть де-факто заблокирована.
“Хочу попросить Вас как руководителя МИД пояснить, что имел в виду премьер, при каких сценариях, по чьей инициативе и какие шаги готовы предпринять Армения и Арцах. Мой второй вопрос касается арцахского конфликта. За эти шесть месяцев Никол Пашинян дважды заявлял о том, что получил в наследство подход, по которому установление мира предусматривает сдачу территорий”,- сказал Ашотян, напомнив о том, что бывший министр ИД Эдвард Налбандян опроверг эту информацию, заявив, что премьеру неправильно представили историю переговорного процесса.
Армен Ашотян поинтересовался, существует ли подобный пакет и может ли министр сообщить, кем он был представлен.
Касаясь вопроса Ирана, и.о. главы внешнеполитического ведомства отметил, что комментарий следует воспринимать в контексте.
“Внешняя политика Армении построена таким образом, что преследует интересы и безопасность Армении, и касающуюся развития архитектуру следует развивать так, чтобы наилучшим образом.продвигать сферу внешних отношений, наши национальные интересы. В этом плане архитектура нашей безопасности позволяет вовлекать разных партнеров. Отношения с Арменией отражены в программе правительства. Отношения с Грузией и Ираном были и остаются важными направлениями нашей внешней политики”,- сказал З.Мнацаканян.
По словам и.о.министра ИД, комментарий Никола Пашиняна касается вызовов, а не намерения закрыть границу с какой-либо стороны.
Касаясь нагорно-карабахского конфликта, Зограб Мнацаканян сказал: “В связи с процессом мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта мы представили приоритеты Армении, которые касаются урегулирования проблемы исключительно мирным путем исаключительно в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Подчеркивается приоритет формирования и укрепления способствующей миру атмосферы, приоритет безопасности и статуса Карабаха. Вы также знаете, что проявляется подход, по которому Нагорный Карабах должен иметь решающий голос и быть вовлечен в процесс урегулирования конфликта НК. Наша работа укладывается именно в эти рамки”.
Зограб Мнацаканян напомнил слова российского сопредседателя МГ ОБСЕ Игоря Попова, следующая встреча, по всей вероятности, состоится в декабре в рамках встречи министров ОБСЕ.
“В этом плане мы проявляем осторожность, пытаемся делать заявления после окончательного согласования. В этом плане большую важность представляет встреча в Душанбе премьер-министра Армении и президента Азербайджана. В результате этой встречи были достигнуты определенные договоренности, имеющие чрезвычайную важность для снижения рисков”,- отметил глава МИД РА.
Зограб Мнацакаян подчеркнул, что Армения, делая акцент на вопросах безопасности и статуса, вместе с тем считает очень важным, что нагорно-карабахский конфликт касается в первую очередь физической безопасности 150 тысяч человек.