Արայիկ Հարությունյանը ռեյտինգային ընտրակարգով առաջադրվելու է արտահերթ ընտրություններում
Կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Արայիկ Հարությունյանն առաջիկա արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին ռեյտինգային ընտրակարգով առաջադրվելու է Երևանի Շենգավիթ և Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջաններն ընդգրկող թիվ 3 ընտրատարածքում։
Այս մասին խորհրդարանում՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արայիկ Հարությունյանը։
Հարությունյանը սակայն չհստակեցրեց՝ ընտրվելու դեպքում գալու է խորհրդարան, թե շարունակելու է նախարարի աշխատանքը․
«Այս պահին որևէ որոշում չկա, ըստ արդյունքների և թիմի հետ քննարկումների պարզ կդառնա։ Ես լիարժեք շարունակում եմ իմ պարտականությունները»,- ասաց նա։
Մեր հարցին՝ մինչ արտահերթ ընտրությունները կուսակցության վարչության կազմի և ծրագրի փոփոխություն նախատեսվա՞ծ է, թե՞ ոչ՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ, օրինակ, արտաքին քաղաքականության ոլորտում կուսակցության և կառավարության մոտեցումները կարծես թե տարբեր են, Հարությունյանն արձագանքեց․
«Մեր կուսակցության ծրագրի փոփոխություն կլինի համաժողովի ժամանակ, էս պահին ժամկետներ նշված չեն, հավանաբար ընտրություններից հետո»։
Դիտարկմանը, թե սոցիալական ցանցերում արդեն դժգոհություններ կան, որ նախկին իշխանությունների ժամանակ պաշտոն զբաղեցրած և հեղինակազրկված անձինք կարող են լինել իշխող ուժի ցուցակում, Հարությունյանն արձագանքեց․
«Գիտեք՝ մենք ինչի չենք անդրադառնում այդ մեկնաբանություններին, որովհետև մարդիկ էլի հողմաղացներ են հնարում, պայքարում դրա դեմ, բայց դրանք իրականում չկան, ես կոչ կանեմ սպասել, առաջիկայում ցուցակը կհրապարակվի, նոր ինքներդ կարող եք գնահատական տալ»։
Հարությունյանը չմանրամասնեց, թե ովքեր են լինելու այն մի քանի ՀՀԿ-ականները, որոնք վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով, լինելու են «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական ցուցակում։
Հարությունյանն անդրադարձավ նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանն անդամագրվելու հերթերին։
«Մենք շատ լուրջ ֆիլտրեր ենք դրել, որովհետև անմիջապես հեղափոխությունից հետո մարդիկ սկսեցին հազարներով անդամագրվել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը»,- ասաց նա։
Իսկ կուսակցության մշակած ֆիլտրերն են նախկինում մասնակցությունը կուսակցության գործունեության ոլորտում, ինչպես նաև վերջին քաղաքական պրոցեսներում։
Հարցին, թե արդյոք արգելվա՞ծ է ուսուցիչներին անդամագրվել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը, Արայիկ Հարությունյանն արձագանքեց՝ նման արգելք չկա․
«Գուցե դրան ապագայում էլ անդրադառնանք․ կրթության ոլորտը օրենքով ապաքաղաքակացնենք, այնպես, ինչպես իրավապահներն աշխատանքի անցնելիս մինչև իրենց պայմանագրի ավարտը դադարեցնում են մասնակցությունը քաղաքական ուժերին, էնպես էլ էստեղ ունենանք մի համակարգ, երբ ուսուցիչը, անցնելով աշխատանքի դպրոցում, որոշ ժամանակով սառեցնի իր անդամակցությունը»,- ասաց Հարությունյանը։

Араик Арутюнян будет выдвинут кандидатом в депутаты по рейтинговой системе
Исполняющий обязанности министра образования и науки, член правления партии “Гражданский договор” Араик Арутюнян на предстоящих внеочередных выборах в Национальное Собрание будет выдвинут кадидатом в депутаты по рейтинговой системе в 3-ем избирательном округе, который охватывает столичные округи Шенгавит и Малатия-Себастия.
Об этом на брифинге в парламенте сообщил сам Араик Арутюнян.
И.о. министра, однако, не уточнил, как он поступит в случае прохождения в Национальное Собрание – выберет депутатский мандат или останется министром ОН.
“На данный момент никакого решения нет. Это станет ясно после обсуждения с командой. Я продолжают полноценно выполнять свои обязанности”,- отметил А.Арутюнян.
На вопрос, предусмотрено ли после внеочередных выборов изменение состава правления и программы партии “Гражданский договор”, учитывуая то обстоятельство, что подходы правительства и партии в частности к вопросам внешней политики отличаются друг от друга, и.о. министра образования и науки сказал: “На конференции программа нашей партии претерпит изменения. Сроки пока не указаны. Возможно, это произойдет после выборов”.
Касаясь высказываемого в соцсетях недовольства тем, что в предвыборном списке правящей силы могут оказаться бывшие должностные лица, Арутюнян отметил: “Знаете, почему мы не реагируем на эти комментарии? Потому что люди ведут борьбу с ветряными мельницами. В реальности этих мельниц не существует. Я призывают подождать. В ближайшее время список будет опубликован, и тогда вы сами сможете дать оценку”.
Араик Арутюнян не сообщил, кто те несколько республиканцев, которые войдут в предвыборный список блока “Мой шаг”.
И.о.министра ОН затронул также вопрос массового вхождения в партию “Гражданский договор”. “Мы проводим серьезную фильтрацию, потому что сразу после революции тысячи люди стали вступать в партию “Гражданский договор”,- отметил А.Арутюнян.
Разработанными партией фильтрами является участие в прошлом в деятельности партии и последних политических процессах.
На вопрос, запрещено ли учителям вступать в “ГД”, и.о.министра ОН сказал, что такого запрета нет.
“В будущем, возможно, мы коснемся этого вопроса, деполитизируем сферу образования и внедрим систему, при которой учитель, поступая на работу в школу, на определенное время заморозит свое членство в той или иной партии”,- сказал Араик Арутюнян.