Հայրիկ Սարդարյանը հացադուլ է հայտարարել՝ Ֆրանսիայից պահանջելով վերականգնել իր հայրական իրավունքը
42-ամյա Հայրիկ Սարդարյանը Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան դիմաց հացադուլ է հայտարարել՝ պահանջելով դեսպանի հետ հանդիպում: Նա պահանջում է վերականգնել իր հայրական իրավունքը, որից Ֆրանսիան իրեն զրկել է, ապա արտաքսել երկրից:
Հայրիկ Սարդարյանը 2009թ. տեղափոխվել է Ֆրանիսա: Վաճառելով հայրական տունը՝ երկու տարի հետո կնոջը և երկու երեխաներին ևս տարել է իր մոտ՝ Ֆրանսիայի Ստրասբուրգ քաղաք: Կնոջ եղբայրը՝ Կարեն Սահակյանը և մորաքրոջ տղան՝ Հրաչ Կարախանյանը, մի քանի տարի հետո նույնպես տեղափոխվել են Ստրասբուրգ և համատեղ ապրել իրենց հատկացված բնակարանում: «Նրանք սկսեցին մեզ հատկացված բնակարանում ապօրինի առևտուր անել, ես չէի ընդունում, ասում էի՝ էս երկիրը մեզ ընդունել է, աշխատանք տվել: Սկսեցինք վիճաբանել, նրանց ասում էի, որ դուրս գան իմ տնից»,- պատմում է Հ. Սարդարյանը:
Հարազատների միջև վիճաբանությունը վերածվել է ծեծկռտուքի, որոշ ժամանակ հետո Հայրիկը բողոքարկել է Մակոն քաղաքի ոստիկանություն: Բողոքելուց հետո տուն չի վերադարձել՝ վախենալով, որ կնոջ եղբայրներն իրեն նորից կվնասեն:
«Մի քանի անգամ ոստիկանություն բողոքելուց հետո ավագ որդիս ինձ հետ խոսեց, ասաց՝ պապ, քեզ որոշել են վնասեն, հետ չգաս: Պարզվեց, որ կինս էլ բողոքել է իմ դեմ՝ նշել, թե ագրեսիվ եմ, կռիվ եմ անում, ջղայնանում երեխաների վրա: Դատարանի որոշմամբ ինձ արտաքսեցին Ֆրանսիայից՝ զրկելով հայրական իրավունքից»,-ասում է Հայրիկը:
Հայրիկը մոտ 2 տարի իր երեխաներին չի տեսել, կապի որևէ միջոց չունի:
«Ես Ֆրանսիային վնաս չեմ տվել, մի՞թե կարելի է ծնողին զրկել իր երեխաներից»,- հարցնում է Հայրիկ Սարդարյանը, ապա հավելում, որ զրկված է ոչ միայն երեխաներից, այլև ապրելու տեղ չունի, քանի որ մեկնելուց առաջ վաճառել է երկու տունը:
Հացադուլը սկսել է այսօր առավոտից: «Հետք»-ի հետ հետ զրույցում նա հայտնեց, որ եթե իր պահանջը չկատարվի և դեսպանն իր հետ չզրուցի հայրական իրավունքը վերականգնելու հարցով, ինքը պատրաստվում է ոտքերը գամել:
«Հետք»-ի հետ զրույցից հետո Հայրիկ Սարդարյանին են մոտեցել ոստիկանության աշխատակիցները եւ հացադուլ իրականացնողից պահանջել այլ վայր տեղափոխվել՝ նշելով, թե դեսպանատան առջև չի թույլատրվում: Հայրիկ Սարդարյանը պնդում է, որ շարունակելու է հացադուլը:

Айрик Сардарян объявил голодовку, требуя от Франции восстановить его родительские права
42-летний Айрик Сардарян проводит голодовку напротив посольства Франции в Ереване, требуя встречи с послом. Поводом для этой акции послужило лишение Сардаряна родительских прав во Франции и его депортация из этой страны. Айрик Сардарян требует восстановить свои отцовские права.
В 2009 г. А.Сардарян переехал во Францию. Через два года, продав родительский дом, он забрал с собой в Страсбург жену и двоих детей. Через несколько лет туда переехали родной брат жены, Карен Саакян, и ее двоюродный брат, Грач Карапетян, которые поселились вместе с Сардарянами. “В выделенной нам квартире братья жены начали заниматься незаконной торговлей. Я был против, объяснял, что эта страна приняла нас, дала работу. Вспыхнул конфликт, во время которого я потребовал, чтобы они переехали”,- рассказал Айрик Сардарян.
Конфликт перерос в драку, после которой Айрик подал жалобу в полицию города Макон. Домой он не вернулся, опасаясь, что братья жены могут отомстить ему.
“После нескольких жалоб в полицию старший сын позвонил мне и предупредил: папа, не возвращайся, они решили навредить тебе. Оказалось, что моя жена подала на меня жалобу, в которой указала, что я агрессивен, устраиваю драки, ругаю детей. Решением суда меня депортировали из Франции, лишив родительских прав”,- рассказал Айрик.
Он два года не видел детей. “Я не ничего плохо Франции не сделал, неужели можно лишать отца детей?”- недоумевает Айрик Сардарян, отмечая, что лишился не только детей, но и жилья, поскольку перед отъездом во Францию продал здесь два дома.
Голодовку он начал сегодня утром. В беседе с Hetq.am Айрик сказал, что если его требование не будет удовлетворено и он не сможет встретиться с послом по вопросу восстановления его в родительских правах, то он готов приковать себя.
После беседы с жзурналистом Hetq.am к Айрику Сардаряну подошли сотрудники полиции и потребовали сменить место проведения голодовки, объяснив, что перед зданием посольства нельзя проводить такую акцию. Между тем Айрик Сардарян утверждает, что будет продолжать голодовку.