Է. Շարմազանով. «Փաշինյանի կառավարման շրջանում Հայաստանը հետևողական զիջում է իր անվտանգության դիրքերը»
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարություն է տարածել` անդրադառնալով ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը Հայաստանից Բելառուսին փոխանցելուն: Այն ներկայացնում ենք ստորեւ:
«Փաստորեն նոյեմբերի 8-ն էլ անցավ, բայց Հայաստանը ՀԱՊԿ-ում գլխավոր քարտուղար չունեցավ: Մի բան է պարզ դառնում. Փաշինյանի կառավարման շրջանում Հայաստանը հետևողական զիջում է իր անվտանգության դիրքերը: Ավելին, բացահայտ նշվում է, որ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը Բելառուսին է տրվելու: Սա Փաշինյանի կառավարության հերթական բացահայտ ձախողումն է:
Իսկ ի՞նչ է լինելու: Ասեմ, սեփական ձախողումը քողարկելու համար կարծում եմ՝ մենք ականատես կլինենք, այսպես ասած, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, նոր բացահայտումների կամ սևերի ու սպիտակների հերթական բաժանման:
Պարոն վարչապետ, կոռուպցիայի ու ցանկացած ապօրինության դեմ էլի պայքարեք, բայց ոչ ի հաշիվ Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության:
Հա, մեկ էլ մի բան՝ էդ նորմալ ու կիրթ տպավորություն թողած Ալիևը հերթական անգամ խոսել է ինչ-որ տարածքներ վերադարձնելու, Արցախը ադրբեջանական հող լինելու, Հայաստանից զիջումներ կորզելու մասին: Ես սպասում էի Ձեր արձագանքին, բայց Ձեր խրոխտ ու վճռական խոսքի փոխարեն ստացա լռություն: Մտահոգիչ է, եղբա՛յր:
Հայաստանի թիվ մեկ մարտահրավերը եղել և մնում է ՀՀ անվտանգության ամրապնդումն ու Արցախի հարցի արդար և հայանպաստ լուծումը»:

Eduard Sharmazanov,  Deputy President of Armenia’s National Assembly, has issued a statement claiming that Armenia, under the Pashinyan government, is losing out in terms of international security relations.
Sharmazanov, a member of the Republican Party of Armenia (HHK), made the statement in conjunction with Belarus replacing Armenia as the General Secretary of CSTO (Collective Security Treaty Organization).
“November 8 has come and gone, but Armenia isn’t the CSTO general secretary. One thing becomes clear. Under Pashinyan’s tenure, Armenia is continuously ceding its security position. Furthermore, it’s clearly being stated that Belarus will be given the post of general secretary. This is the latest failure of Pashinyan’s government,” Sharmazanov writes.
Sharmazanov also writes that the Pashinyan government will attempt to conceal this failure with a new round of corruption campaign revelations.
“Mr. Prime Minister, yes, fight against corruption and all sorts of infractions, but not at the cost of Armenia’s and Artsakh’s security,” Sharmazanov writes.
The parliamentary deputy president then scolds Pashinyan for not responding to recent remarks made by Azerbaijani President Ilham Aliyev that Artsakh is Azerbaijani territory and that Baku would force Yerevan into making concessions.
“It’s worrisome, brother. The first challenge facing Armenia has and remains cementing the security of the Republic of Armenia and achieving a just and pro-Armenian resolution of the Artsakh issue,” Sharmazanov writes.