Հայաստանը ձգտում է որդան կարմիրը, մուշուրբան ու այլ արժեքներ ներառել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցանկում
Մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցը նախաձեռնել է Հայաստանի անհապաղ պաշտպանության կարիք ունեցող ոչ նյութական մշակութային ժառանգության արժեքների ցանկի թարմացում։
Նախարարությունում մշակվել է նախագիծ, որի ընդունման պարագայում որդան կարմիրը, պարկապզուկը, կոխ ըմբշամարտը, Գյումրու մուշուրբան ու այլ ոչ նյութական արժեքներ կներառվեն Հայաստանի անհապաղ պաշտպանության կարիք ունեցող արժեքների ցանկում։ Վերջնական նպատակը դրանք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության անհապաղ պաշտպանության ցանկում գրանցելն է։
Նախարարությունը մի քանի էջանոց նախագծում հիմնավորել է, թե որ ժառանգությունը ինչ վիճակում է, եւ ինչու պետք է այն գրանցել անհապաղ պաշտպանության կարիք ունեցող ոչ նյութական մշակութային ժառանգության արժեքների ցանկում։
Որդան կարմիր
Արարատյան որդան կարմիրը (“Ararat Cochineal”, “Armenian Cochineal”, “Porphyrophora hameli Brandt“), լինելով միջատների յուրահատուկ խմբի էնդեմիկ ներկայացուցիչ, մի ամբողջ մշակութային ժառանգության հիմք է հանդիսացել:
Կարմիր որդի տարածման արեալը Արմավիրի եւ Արարատի մարզերի Արազափ եւ Ջրառատ համայնքներն են: Եթե 20-րդ դարի կեսերին արեալը կազմում էր 10 հազար հեկտար, ապա մեր օրերում՝ 220 հա:
Հնում հայերը մեծ քանակությամբ հավաքում էին այդ որդերից եւ մշակում յուրահատուկ եղանակով՝ ստանալով մուգ եւ վառ կարմիր գույների լուսադիմացկուն ներկ, բալասաններ, կոսմետիկ պարագաներ եւ նույնիսկ բուժիչ նշանակություն ունեցող խմիչքներ: Դրանց պատրաստման բաղադրատոմսերը պահպանվել են հայկական միջնադարյան ձեռագրերում, ինչպես նաեւ վերոնշյալ համայնքներում բնակվող ընտանիքներում, որոնք իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները ոչ միայն բանավոր են փոխանցել, այլեւ՝ ընտանեկան նոթատետրերի գրառումների տեսքով: Բնական կարմիր ներկի գեղեցկության եւ դիմացկունության վառ ապացույցն են Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի ինստիտուտում՝ Մատենադարանում պահվող միջնադարյան հայկական ձեռագրերը, որոնք դարեր շարունակ պահպանել են իրենց թարմությունն ու գույների մաքրությունը:
«Հայկական կարմիրը», Մերձավոր Արեւելքում կիրառվելուց զատ, արտահանվել է եվրոպական երկրներ, որտեղ մեծ պահանջարկ է ունեցել եւ շատ թանկ է գնահատվել: Որդան կարմիրի արտադրությունը եղել է հայ թագավորների մենաշնորհը: Հին Հայաստանի մայրաքաղաք Արտաշատում եղել են արքունի ներկատներ:
1987թ. Արմավիրի մարզում ստեղծվել է «Որդան կարմիր» պետական արգելավայրը: 2008թ. կատարվել է արգելոցի քարտեզագրում եւ սահմանազատում:
Ըստ նախարարության հետազոտությունների` ներկայում Արարատյան որդան կարմիրի պահանջը, որպես բնական ներկանյութ, կտրուկ աճել է եւ կարող է կիրառվել տնտեսության տարբեր ճյուղերում։ Որդան կարմիրի պահպանության հարցը ներկայում խիստ կարեւոր նշանակություն ունի, քանի որ այս տեսակի միջատի գոյությունը վտանգված է: Ըստ բնության պահպանության միջազգային միության (IUCN) չափանիշների՝ միջատն ընդգրկված է Կարմիր գրքում՝ որպես անհետացման եզրին գտնվող տեսակ:
Գյումրու մուշուրբա
Կլկլանը պղնձից եւ արույրից պատրաստված, ներսից անագապատ կանթավոր ջրաման է, որն այդպես է անվանվում հատակի հատուկ ուռուցիկ կառուցվածքի ներսում ամրացված լեզվակի շնորհիվ ջուրը խմելու եւ թափվելու ժամանակ առաջացող ջրի պղպջակների ձայնի՝ կլկլոցի հետ կապված:
«Կլկլան» բառի փոխարեն գործածվել է նաեւ «մուշուրբա» կամ «միշիրբա» բառը։ Մուշուրբա բառն ունի արաբական ծագում (mi(e)šrebe=mašrapa): Պոլսի բարբառում հայտնի է «մօրշուփա-moršupa», Վանի բարբառում մուշուրբա ձեւերով, որը, ըստ լեզվաբան Հրաչյա Աճառյանի, նշանակում է «ըմպանակ, ջրի թիթեղեայ մեծ բաժակ»:
Կլկլանը տարածված էր Բարձր Հայքում եւ հատկապես Կարսում, որտեղից էլ բերվել է Ալեքսանդրապոլ եւ կատարելագործվել: Ինքնատիպ այս ջրամանը Գյումրիի խորհրդանիշերից մեկն է դարձել, ստացել է հուշանվերի կարգավիճակ, սակայն նվազել է դրա պատրաստման հմտություններին տիրապետող վարպետների թիվը, վտանգված է նաեւ ավանդույթի սերնդեսերունդ փոխանցումը:
Կլկլանը որպես ոչ նյութական մշակութային ժառանգության դրսեւորում արժեւորելու նպատակով վերջին տարիներին Գյումրիում «Մուշուրբա» խորագրով մրցանակաբաշխություն է անցկացվում, որի ժամանակ ոսկեջրած կլկլաններ են տրվում տարվա ընթացքում իրենց գործունեությամբ աչքի ընկած անհատներին եւ կազմակերպություններին:
Ստվերների թատրոն
Ստվերների թատրոնը ձեւավորվել է դեռ անտիկ շրջանում: Հայտնի է եղել «Ղարագյոզ» անվանմամբ՝ որպես ժողովրդապրոֆեսիոնալ տիկնիկային թատրոն:
Տվյալներ կան, որ 17-19-րդ դարերում թատրոնի հայ ժողովրդական վարպետները «Ղարագյոզ» են ներկայացրել ոչ միայն Կոստանդնուպոլսում, Անկարայում, Բուրսայում, Տրապիզոնում, այլեւ Հայաստանի մշակութային կենտրոններում, ինչպես նաեւ՝ Թիֆլիսում, Բաքվում, Ախալցխայում, Շուշիում, Գյանջայում: Հայաստանում «Ղարագյոզի» արմատավորման վառ վկայություններից է տիկնիկավար Թումասյանների գերդաստանի գործունեությունը վերջին 150 տարում
Ջավախքում:
1983թ. մինչ այսօր թատրոնի այս տեսակը ցուցադրվում է «Այրուձի» արշավախմբի «Այրոգի» ստվերների եւ այլ թատրոններում, որտեղ ավանդական սյուժեներին զուգահեռ ժամանակակից թեմաներով ներկայացումներ են բեմադրվում: Տարրի կրողներն են նաեւ Արագածոտնի մարզի Բյուրական համայնքում «Տոնացույց. ավանդական տոների վերածնունդ» կրթամշակութային հասարակական կազմակերպության կողմից հիմնադրված թատրոնը, ինչպես նաեւ թատրոնի սաները եւ այն կիրառող համայնքի բնակչությունը:
Պարկապզուկ
Ժողովրդական պարկապզուկների օրինակներ են պահվում Չարենցի անվան գրականության եւ արվեստի ու Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիր, հայոց ազգագրության եւ ազատագրական պայքարի պատմության ազգային թանգարաններում, ինչպես նաեւ Հայաստանի տարբեր մարզերի երկրագիտական թանգարաններում։
Պարկապզուկը հայոց մեջ հայտնի է եղել վաղ միջնադարից։ Խորհրդային տարիներին նվագավար Կառլեն Միրզոյանը ստեղծել էր «Տկզար» նվագախումբը, որում ընդգրկված էր նաեւ պարկապզուկ նվագարանը: Այն երբեմն հնչում է նաեւ ազգային երգի ու պարի համույթներում։ Կարելի է հանդիպել Շիրակի եւ Արմավիրի մարզերի գյուղերում ու Ջավախքի հայկական բնակավայրերում։
Պարկապզուկը հետզհետե դուրս է մղվում ժողովրդական մշակույթից:
Պարկապզուկի վերաբերյալ գիտելիքների եւ հմտությունների փոխանցումն ապահովելու համար նպատակահարմար կլինի երաժշտական դպրոցների եւ ուսումնարանների փողային բաժինների ուսանողների համար նվագարանի ուսուցման դասընթացներ կազմակերպել։
Կոխ ըմբշամարտ
Կոխը հայկական ժողովրդական մարտախաղ է: Ավանդական ընթացքի համաձայն՝ նախքան մրցելը հնչում է զուռնայի, դուդուկի, դհոլի երաժշտությունը եւ կոխի պարային եղանակի ներքո մրցողները դեմ դիմաց պարում են, այնուհետեւ մոտենալով կենտրոնին` մրցում: Ըստ խաղի կանոնների՝ մրցողներն իրավունք չունեն գոտկատեղից ներքեւ հարվածելու կամ ձեռքերով ոտքերից բռնելու: Նման դեպքերում խաղը դադարեցվում է՝ որպես խաղի օրենքների խախտում: Կոխ-գյուլաշ մրցախաղում հաղթող է ճանաչվում նա, ում հաջողվում է մրցակցի մեջքը գետնին կպցնել: Որպես հաղթանշան՝ պարտվողն իր գոտին տալիս է հաղթողին: Խաղից հետո հաղթողը հաղթանակի պար է պարում: Այնուհետեւ հաղթողը պարտավոր է ընդունել նաեւ այլ մենամարտեր: Այս պատճառով էլ հին հայկական ավանդական հարսանիքները եւ տոնախմբությունները վերածվում էին կոխի մարտերի:
Հիմնական կրողը Հայաստանի բնակչության երիտասարդ եւ միջին սերունդն է: Ներկայում մարզաձեւին բնորոշ կանոններին համապատասխան՝ տարածված է որպես սպորտարվեստ եւ Հայկական կոխ ըմբշամարտի ֆեդերացիայի գործունեության շրջանակում ապահովում է այդ ավանդական մարզաձեւի կենսունակությունը, տարածումն ու փոխանցումը:

Армения будет добиваться занесения в список ЮНЕСКО вордан кармира, мушурбы и других ценностей нематериальной культуры
Министр культуры Армении Лилит Макунц инициировала обновление списка ценностей нематериального культурного наследия, которые срочно нуждаются в защите. В Минкульте разработан проект, в случае принятия которого натуральная краска вордан кармир, национальный музыкальный инструмент паркапзук, национальная борьба кох, гюмрийская мушурба (булькающий кувшинчик) и другие нематериальные ценности будут занесены в список нуждающихся в срочной защите ценностей Армении. Окончательная цель проекта – включение указанных ценностей в список объектов всемирного наследия ЮНЕСКО.
Вордан кармир
Араратский вордан кармир, или Араратская кошениль (“Ararat Cochineal”, “Armenian Cochineal”, “Porphyrophora hameli Brandt“), будучи эндемическим представителем особого вида насекомых, послужил основой для значительного пласта культурного наследия.
Ареалом распространения вордана являются общины Аразап и Джрарат Араратской области. Если в середине 20-го века площадь ареала составляла 10 тысяч гектаров, то в наши дни она составляет 220 га.
В старину армяне собирали этих червцов в большом количестве для получения пурпурной краски, которая была очень устойчива к свету, использовалась в качестве бальзама, для изготовления косметических средств и даже целебных напитков. Эти рецепты сохранились в средневековых армянских рукописях, а также в семьях, проживающих в вышеуказанных общинах.
О красоте и стойкости природной краски вордан кармир свидетельствуют хранящиеся в Институте древних рукописей, Матенадаране, средневековые армянские фолианты, которые на протяжении многих веков сохранили яркость и насыщенность цвета.
Вордан кармир применялся не только на Ближнем Востоке, но и экспортировался в европейские страны, где высоко ценился и пользовался большим спросом. Производство вордан кармира было монополией армянских царей. В столице древней Армении Арташате при дворе существовали красильни. В 1987 г. в Армавирской области был создан государственный заповедник “Вордан кармир”. В 2008 г. была составлена карта заповедника.
В настоящее время спрос на Араратскую кошениль в качестве природного красителя резко возрос. Вордан кармир используется также в различных отраслях экономики. В настоящее время вопрос сохранения этого вида насекомых приобрел огромную важность, так как их существование находится под угрозой. Вордан кармир включен в Красную книгу как вид, находящийся на грани исчезновения.
Гюмрийская мушурба
Мушурба – это изготовленный из меди и латуни кувшин для воды с особой конструкцией, благодаря которой он при использовании издает булькающий звук.
Арабское слово “мушурба” или “миширба” (mi(e)šrebe=mašrapa):часто используется вместо армянского названия “клклан” (булькающий).
Клклан был особенно распространен в Карсе, откуда и был привезен в Александрополь (старое название Гюмри). Этот необычный кувшин стал одним из символом города, продается в качестве сувенира, однако число мастеров, занимающихся его изготовлением, заметно сократилось. Под угрозой находится и передача этого ремесла последующим поколениям.
С целью признания клклана в качестве нематериального культурного наследия в последние годы в Гюмри проводится конкурс под названием “Мушурба”, на котором отличившимся своей деятельностью лицам и организациям в качестве приза вручается позолоченный кувшин.
Театр теней
Театр теней возник еще в античный период. Этот театральный жанр пользовался известностью под названием Карагёз.
По имеющимся данным, в 17-19 вв. армянские мастера театра усстраивали представления Карагёза не только в Константинополе, Анкаре, Бурсе, Трапзоне, но и Тифлисе, Баку, Ахалцихе, Шуши, Гяндже.
Ярким свидетельством формирования в Армении традиций Карагеза является деятельность династии кукловодов Тумасян, которая разворачивалась на протяжении последних 150 лет в Джавахке.
С 1983 г. по сей день постановки в этом театральном жанре идут в театре теней “Айроги” и других театрах.
Паркапзук
Образцы национального инструмента паркапзук хранятся в Институте литературы и искусства имени Чаренца в Ереване, мемориале Сардарапатской битвы, Музее армянской этнографии и освободительной борьбы, Национальном музее истории, а также в краеведческих музеях различных областей Армении.
В Армении паркапзук был известен еще в средние века. В советкое время дирижер Карлен Мирзоян создал оркестр под навазнием Ткзар, в котором был и национальный музыкальный инструмент паркапзук. Последний иногда звучит также в армянских ансамблях песни и танца.
Паркапзук постепенно вытесняется из народной культуры. С целью получения знаний об этом инструменте и навыков игры на нем целесообразно организовать обучение игре на паркапзуке на духовых отделениях музыкальных школ и училищ.
Народная борьба кох
Кох – армянская народная борьба. По традиции до начала соревнования должна звучать музыка, которая исполняется на зурне, дудуке и дголе.
Под звуки этой музыки соревнующиеся танцуют друг против друга, после чего подходят к центру и вступают в бой. Участники боя не имеют права наносить удары ниже пояса или хватать соперника за ноги. В таких случаях соревнование прекращается
Победителем признается тот, кому удается уложить соперника на лопатки. Проигравший отдает свой пояс победителю, а тот обязан принять участие и в других боях.
В настоящее время кох признан видом борьбы. Армянская федерация коха обеспечивает жизнеспособность и популяризацию этого традиционного вида спорта.