ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանի հարցազրույցը «ՏԱՍՍ» լրատվական գործակալությանը
Հարց․ Պարո՛ն նախարար, Ղազախստանի նախագահը հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը ռոտացիոն կարգով պետք է անցնի Բելառուսի ներկայացուցչին։ Հետագայում հայտարարություն տարածվեց այն մասին, որ այդ հարցը կքննարկվի դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովի ժամանակ։ Արդյո՞ք դա նշանակում է, որ Հայաստանը զրկվել է իր թեկնածուին այդ պաշտոնում առաջադրելու հնարավորությունից, և արդյո՞ք ընդունվել է որոշում Հայաստանին զրկել ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից։
Զոհրաբ Մնացականյան. ՀԱՊԿ-ն անվտանգության ոլորտում վեց գործընկերների ռազմաքաղաքական համագործակցության հարթակ է: Եթե Ձեր հարցին ի պատասխան ես կրկնեմ այն, ինչ է պնդել Հայաստանն այս ողջ ընթացքում, ապա կարելի է եզրակացնել, որ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը պետք է մնա Հայաստանին, և դրա համար մենք ունենք կադրային լավ պոտենցիալ։ Միևնույն ժամանակ, հարցի հիմքում ընկած է հետևյալը․ առաջին՝ նորմատիվ բազան չի նախատեսում որևէ հստակ լուծում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները կատարելու անհնարինության հետ կապված խնդիրների կարգավորման համար, երկրորդ՝ որոշումներն ընդունվում են կոնսենսուսով, և երրորդ՝ կազմակերպության հեղինակությունը, կենսունակությունը, արդյունավետությունը մեզ համար չափազանց կարևոր նշանակություն ունեն։ Որպես ՀԱՊԿ անդամ՝ մենք շահագրգռված ենք ունենալու ուժեղ կազմակերպություն և մեր նպաստն ենք ներդնում այդ գործում։
Մենք նախաձեռնեցինք ՀԱՊԿ գործող գլխավոր քարտուղարի լիազորությունների վաղաժամ դադարեցման գործընթաց, որովհետև նրա հետ կապված կային ներքին բնույթի իրավական խնդիրներ։ Եվ դա արեցինք, որպեսզի ի սկզբանե տարանջատենք մեր ներքին գործերը կազմակերպությունից։
Մեր մոտեցումը, ընդհանուր առմամբ, միտված է կազմակերպության արդյունավետության բարձրացմանը, իսկ լայն իմաստով՝ ՀԱՊԿ անդամ վեց երկրների միասնականության ամրապնդմանը։ Հետևաբար, պատասխանելով Ձեր հարցին, կասեմ որ ոչ, չի նշանակում։ ՀԱՊԿ-ը կազմված է վեց իրավահավասար անդամներից, և որոշումներն այնտեղ կայացվում են կոնսենսուսով։
Հարց. Այսինքն մենք կարո՞ղ ենք փաստել, որ կապված նորմատիվային բազայի և փաստաթղթերի հետ գոյություն ունեն խնդիրներ, որոնք նույնպես կքննարկվեն առաջիկա գագաթաժողովին, և նաև այն, որ Ղազախստանի նախագահի հայտարարությունը արտահայտում է բացառապես իր երկրի դիրքորոշումը։
Զոհրաբ Մնացականյան. Կրկնեմ, կազմակերպությունը կազմված է վեց իրավահավասար պետությունից, որոնք համագործակցում են կոնսենսուսի հիման վրա՝ ընդհանուր նպատակներին հասնելու համար։
Հարց. Անցնենք այլ թեմայի: Վերջերս Հայաստան է ժամանել ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը, ով մի քանի ուշագրավ հայտարարություններ է արել, մասնավորապես, Հայաստանի կողմից ամերիկյան սպառազինության գնման հնարավորության մասին: Ի պատասխան վարչապետ Փաշինյանը հայտարարեց, որ հայկական կողմը կդիտարկի այդ հնարավորությունը, եթե շահավետ առաջարկ ստանա: Դա ի՞նչ է՝ քաղաքական հայտարարություն, թե՞ արդեն մեկնարկել է ամերիկյան սպառազինության գնման հետ կապված ինչ-որ գործընթաց:
Զոհրաբ Մնացականյան. Որևէ առաջարկ Հայաստանը չի ստացել: Բացի դրանից, մեր երկիրը գտնվում է բավական զգայուն տարածաշրջանում, որտեղ առկա է չկարգավորված հակամարտություն, և խաղաղության ու կայունության հաստատումը, ինչպես նաև խաղաղության հաստատմանը նպաստող միջավայրի կերտումը մեզ համար չափազանց կարևոր նշանակություն ունի: Նման պայմաններում սպառազինության մրցավազքը չափազանց վտանգավոր երևույթ է: Եվ երբ մենք Ադրբեջանին զենքի վաճառքի առնչությամբ մեր դժգոհությունն ենք հայտնում մեր գործընկերներին, ընդծում ենք, որ չենք կարող այդ փաստին վերաբերվել իբրև գործարքի. մենք այն դիտարկում ենք զենք, որը թիրախավորում է մեր հայրենակիցներին, զինվորներին, խաղաղ բնակչությանը: Այնպես որ նման պայմաններում մեր տարածաշրջանում սպառազինության մրցավազքը շատ վտանգավոր է:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն առաջին հերթին վերաբերում է մարդկանց: Խոսքը գնում է 150 հազար մարդու ֆիզիկական անվտանգության մասին, և մենք արել ու անելու ենք հնարավոր ամեն բան նրանց կենսական անվտանգությունն ապահովելու համար: Բնականաբար, ոչ ոք չի կարող կասկածի տակ դնել մեր մարտունակությունն ու այդ մարդկանց անվտանգության երաշխավորի դերում գործելու վճռականությունը: Միաժամանակ ևս մեկ անգամ ընդգծեմ Հայաստանի հանձնառությունը հիմնախնդրի կարգավորմանը բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
Հարց. ԱՄՆ-ն բարեկամական վերաբերմունք է ցուցաբերում Հայաստանի նկատմամբ, սակայն միևնույն ժամանակ բացահայտ հակամարտության մեջ է գտնվում Ձեր երկրի դաշնակիցներից մեկի՝ Իրանի հետ: Ինպիսի՞ն եք դուք տեսնում Երևանի ռազմավարությունն այս «երկու կրակի արանքում»: Եվ հայ-իրանական հարաբերությունների վրա ինպե՞ս կարող են անդրադառնալ հակաիրանական պատժամիջոցները, որոնց խստացման մասին խոստանում են Վաշինգտոնում:
Զոհրաբ Մնացականյան. Մենք հստակ ձևակերպել ենք մեր դիրքորոշումը, մասնավորապես. մեզ համար սա անչափ զգայուն հարց է, քանի որ Իրանը Հայաստանի կարևոր գործընկերն է, որի հետ մենք հաստատել ենք տարածաշրջանային արդի զարգացումների համատեքստում Հայաստանի համար չափազանց կարևոր նշանակություն ունեցող երկկողմ օրակարգ:
Մենք առաջիններից էինք, որ ողջունեցինք միջուկային համաձայնագրի շուրջ բանակցություններում գրանցված առաջընթացը 2015թ.: Մեր շահերին հետամուտ լինելու և տարածաշրջանային անվտանգությունն ապահովելու նպատակով մենք այժմ կապ ենք պահպանում մեր բոլոր գործընկերների հետ՝ թե՛ Ռուսաստանի, թե՛ ԵՄ երկրների, և թե՛ ԱՄՆ-ի ու Իրանի հետ: Դուք նշեցիք Բոլթոնի այցի մասին, ինչը նույնպես հնարավորություն ստեղծեց ներկայացնելու մեր երկրի առջև ծառացած մարտահրավերները և դրանցով պայմանավորված քաղաքականությունը:
Հարց. Մոտ ժամանակներս նախատեսվում է արդյո՞ք հանդիպում Ձեր ռուսաստանցի գործընկերոջ՝ Սերգեյ Լավրովի հետ։
Զոհրաբ Մնացականյան. Ինչպես գիտեք, այս պաշտոնին նշանակվելուց հետո, արդեն հունիսին, ես աշխատանքային այց կատարեցի Մոսկվա, որտեղ ես և իմ գործընկերն արդյունավետ հանդիպում ունեցանք։ Մենք ունեցել ենք և այժմ էլ ունենք բավականին հագեցած օրակարգ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում։ Բնականաբար, պաշտոնական շփումների համար նոր հնարավորություններ կլինեն։ Բայց միևնույն ժամանակ, անցած վեց ամիսների ընթացքում մենք շփվելու շատ առիթներ ենք ունեցել , այդ թվում նաև միջազգային հարթակներում, լինի ՀԱՊԿ-ի կամ ՄԱԿ-ի շրջանակներում։ Անցած շաբաթ հանդիպեցինք Աստանայում։
Ես շատ եմ գնահատում մեր փոխհարաբերությունները, փոխըմբռնումը և արագ հասանելի լինելու հանգամանքը, ինչպես նաև նախարար Լավրովի փորձն ու գիտելիքները։ Կարող եմ ասել, որ այս ընթացքում մեր միջև ձևավորվել են հարաբերություններ, որոնք համապատասխանում են մեր երկրների միջև առկա ռազմավարական հարաբերությունների բնույթին։
Հարց. Ինչպիսի՞ն են հայ-ռուսական հարաբերությունների հետագա զարգացման հնարավորությունները: Արդյո՞ք կա չօգտագործված ներուժ:
Զոհրաբ Մնացականյան. Դուք հիանալի գիտեք, թե որքան հագեցած և դինամիկ է հայ-ռուսական հարաբերությունների երկկողմ օրակարգը՝ գիտությունից, մշակույթից, կրթությունից մինչև տնտեսություն, էներգետիկա, տրանսպորտ և, իհարկե, ռազմա-տեխնիկական համագործակցություն: Առկա են համագործակցության կանոնակարգված ձևաչափեր, որոնք հնարավորություն են տալիս նախանշելու մեր դաշնակցային փոխհարաբերությունների խորացման նոր ուղղությունները: Մեր փոխգործակցությունն ամրապնդվում է նաև մեր անդամակցությամբ այնպիսի կազմակերպություններում, ինչպիսիք են ԵԱՏՄ-ն և ՀԱՊԿ-ը: Մենք սերտորեն համագործակցում ենք նաև այլ բազմակողմ հարթակներում: Մեր միջև հաստատված են ամուր դաշնակցային հարաբերություններ, որոնք կառուցվում են իրավահավասարության, փոխվստահության և փոխադարձ հարգանքի վրա:

Интервью исполняющего обязанности министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна информационному агентству "ТАСС"
Вопрос. Господин министр, президент Казахстана заявил, что должность генсека ОДКБ в порядке ротации должна перейти к представителю Белoрусии. Позже было объявлено о том, что этот вопрос будет обсуждаться на саммите в Санкт-Петербурге 6 декабря. Означает ли это, что Армения лишилась возможности выдвинуть своего кандидата на этот пост, и принято ли решение о лишении Армении должности генсека ОДКБ?
Зограб Мнацаканян. ОДКБ представляет собой площадку военно-политического сотрудничества шести партнеров в сфере безопасности. Если в ответ на Ваш вопрос я повторю, что утверждала Армения все это время, то можно будет сделать вывод, что пост генсека должен остаться за Арменией, и для этого у нас есть хороший кадровый потенциал. В то же время в основе вопроса лежит следующее: во-первых, нормативная база не предусматривает каких-то конкретных решений для разрешения вопросов, связанных с невозможностью исполнения полномочий генсека ОДКБ, во-вторых, решения принимаются консенсусом, в-третьих, авторитет, жизнеспособность, эффективность организации имеют для нас крайне важное значение. Как член ОДКБ мы заинтересованы в сильной организации и вносим свой вклад в это дело.
Мы инициировали процесс досрочного приостановления полномочий действующего генсека ОДКБ, поскольку с ним были правовые проблемы внутреннего характера. И сделали этого для того, чтобы с самого начала дифференцировать организацию и наши внутренние дела.
Наш подход направлен на укрепление действенности организации в целом, усилении сконсолидированности всех шести членов ОДКБ в широком смысле. Так что, отвечая на Ваш вопрос, скажу, что нет, не означает. В составе ОДКБ шесть равноправных членов и решения там принимаются консенсусом.
Вопрос. То есть мы можем констатировать наличие проблем, связанных с нормативной базой, с документацией, которые также будут обсуждаться в ходе предстоящего саммита, а также тот факт, что заявление президента Казахстана отражает исключительно позицию этой страны…
Зограб Мнацаканян. Повторюсь, в состав организации входят шесть равноправных стран, сотрудничающих вместе на основе консенсуса для достижения общих целей.
Вопрос. Перейдем к другой теме. Не так давно Армению посетил советник президента США по вопросам национальной безопасности Джон Болтон, сделавший ряд примечательных заявлений, в частности о возможности приобретения Арменией американских вооружений. В ответ на это премьер-министр Пашинян заявил, что в случае получения выгодного предложения армянская сторона рассмотрит такую возможность. Что это – политические заявления или уже начат какой-то процесс, связанный с закупкой американского оружия?
Зограб Мнацаканян. Никакого предложения Армения не получала. Кроме того, наша страна находится в весьма чувствительном регионе, где есть нерешенный конфликт и достижение мира и стабильности, а также атмосферы, способствующей установлению мира, являются для нас весьма важными вопросами. Гонка вооружений в подобных условиях – крайне опасное явление. И когда мы выражаем нашим партнерам недовольство продажей оружия Азербайджану, подчеркиваем, что не можем относиться к данному факту как к деловой сделке, а как к оружию, конкретно отнимающему жизни наших жизни наших соотечественников, наших солдат, гражданского населения. Так что гонка вооружений в нашем регионе в подобных условиях весьма опасна.
Нагорно-карабахский конфликт в первую очередь касается людей, речь идет о физической безопасности 150 тысяч человек, и мы делали и будем делать все возможное для надлежащего обеспечения их экзистенциальной безопасности. Естественно, никто не может ставить под сомнение нашу боеспособность и решимость действовать как гарант безопасности этих людей. В то же время еще раз особо подчеркиваю приверженность Армении исключительно мирному урегулированию конфликта.
Вопрос. США демонстрирует дружественное отношение к Армении, но в то же время вступают в явную конфронтацию с одним из союзников вашей страны – Ираном. Какой вы видите стратегию Еревана в этом положении «меж двух огней»? И как могут антииранские санкции, которые обещает ужесточить Вашингтон, отразиться на армяно-иранских отношениях?
Зограб Мнацаканян. Мы четко обозначили нашу позицию, а именно: для нас это крайне чувствительный вопрос, поскольку Иран является важным партнером Армении, с которым у нас налаженная двусторонняя повестка, и она в контексте нынешних реалий региона имеет для Армении крайне важное значение.
Мы одним из первых приветствовали прогресс на переговорах по ядерному соглашению в 2015 году. В нынешний ситуации мы находимся в контакте со всеми нашими партнерами – и с Россией, и со странами ЕС, и с США, и с Ираном – с целью обеспечения наших интересов и сохранения региональной стабильности. Вы упомянули о визите Болтона, который также стал для нас возможностью объяснить вызовы, которые стоят перед нашей страной, а также продиктованную ими политику.
Вопрос. Ожидается ли в ближайшее время встреча с российским коллегой Сергеем Лавровым?
Зограб Мнацаканян. Как вы знаете, после назначения на эту должность, уже в начале июня я совершил рабочий визит в Москву, где у нас состоялась продуктивная встреча с моим коллегой. У нас была и остается достаточно насыщенная повестка как в двустороннем, так и в многостороннем формате. Естественно, будут новые возможности для официального общения. Но в то же время за прошедшие шесть месяцев у нас было много поводов общаться, в том числе и на международных площадках, будь то в рамках ОДКБ или ООН. На прошлой неделе встречались в Астане.
Я очень ценю наши взаимоотношения, взаимопонимание и быструю досягаемость, а также опыт и знания министра Лаврова. Могу сказать, что за это время у нас сложились отношения, соответствующие стратегическому характеру взаимоотношений между нашими странами.
Вопрос. Каковы возможности дальнейшего развития армяно-российских отношений, есть ли в них нереализованный потенциал?
Зограб Мнацаканян. Вы прекрасно знаете, насколько насыщена и динамична двусторонняя повестка армяно-российских отношений - от науки, культуры, образования до экономики, энергетики, транспорта и, конечно, военно-технического сотрудничества. Существуют налаженные форматы сотрудничества, которые позволяют нам определять новые направления углубления наших союзнических взаимоотношений. Наши взаимоотношения консолидируются и через наше членство в таких организациях, как ЕАЭС и ОДКБ; мы тесно сотрудничаем и на других многосторонних площадках. У нас прочные союзнические отношения, строящиеся на основе равноправия, взаимодоверия и взаимоуважения.