Արարատ Միրզոյան. «Առանց լայն հանրային քննարկման և համաձայնության, որևէ հարկային բեռի ավելացում չի լինելու»
Կառավարության արտահերթ նիստը վարող առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձավ «խոփանչիներին հարկելու» կառավարության հնարավոր նախաձեռնությանը, ինչը քննադատվում է սոցիալական ցանցերում:
«Սոցցանցերում մարդիկ մանրամասն քննարկում են, այսպես ասած, խոպանչիներին հարկելու նախաձեռնությունը: Ես ուզում եմ ընդգծել, որ ՀՀ քաղաքացիներն իմանան՝ առանց լայն հանրային քննարկման և հանրային համաձայնության որևէ հարկային բեռի ավելացում չի լինելու»,- ասաց Արարատ Միրզոյանը:
Փոխվարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծեց՝ տարբեր գաղափարներ կարող են քննարկվել, շատ դեպքերում քննարկումների բովանդակությունը կարող է աղավաղվել.
«Խոպանչիներին հարկելու նախաձեռնության օրինակով ասեմ, որ խոսքն, իհարկե, աղավաղվել է և սխալ է մեկնաբանվում, կա միտք՝ ներդնել եկամուտների համընդհանոր հայտարարագրման համակարգ, ինչը եթե կյանքի կոչվի, բոլոր քաղաքացիները պետք է հայտարարագրեն իրենց եկամուտները, այնպես, ինչպես անում են հանրային ծառայողները: Նախ պետք է հասկանանք՝ ինչքանով է Հայաստանը պատրաստ սրան, բայց եթե նույնիսկ այն կյանքի կոչվի, պետք է բացառվի որևէ եկամտի կրկնակի հարկումը: Նորից եմ ուզում ընդգծել, սա գաղափար է, ոը պետք է քննարկվի»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ միայն ամենալայն համաձայնության դեպքում նախագիծը կարող է կյանքի կոչվել:
Տեղեկացնենք, որ նիստն Արարատ Միրզոյանն է վարում, քանի որ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով Գեղարքունիքի մարզում է:

Арарат Мирзоян: “Без широкого общественного обсуждения и согласия увеличения налогового бремени не будет”
На сегодняшнем внеочередном заседании правительства исполняющий обязанности вице-премьера Арарат Мирзоян коснулся инициативы правительства “по обложению налогом трудовых мигрантов”, которая подверглась критике в соцсетях.
“В социальных сентях люди обсуждают инициативу по обложению налогом трудовых мигрантов. Я хочу, чтобы граждане Армении знали: без широкого общественного обсуждения и согласия увеличения налогового бремени не будет”,- подчеркнул Арарат Мирзоян.
И.о.вице-премьера отметил, что обсуждаться могут различные идеи, во многих случаях содержание обсуждений может быть искажено.
“Есть идея – внедрить систему всеобщего декларирования налогов, в случае осуществления которой все граждане должны будут декларировать свои налоги, как это делают общественные служащие. Но прежде всего надо понять, в какой мере Армения готова к этому, и если даже идея будет претворена в жизнь, необходимо исключить любое проявление двойного налогообложения”,- сказал А.Мирзоян, добавив, что проект может быть реалзиован только в случае достижения широкого согласия.
Отметим, что заседание правительства вел Арарат Мирзоян, так как и.о.премьера Никол Пашинян находится с рабочим визитом в области Гегаркуник.