Ըստ ԱԱԾ-ի՝ ՌԴ սահմանապահների ներկայությունը «Զվարթնոց» օդանավակայանում օրինական է
«Զվարթնոց» օդանավակայանում ծառայություն իրականացնող ռուս սահմանապահների մասին վերջերս հարցում էինք ուղարկել ԱԱԾ, որտեղից մեզ պատասխանել են, որ նրանց ներկայությունն ամրագրված է միջպետական պայմանագրով:
1992-ի սեպտեմբերի 30-ին Հայաստանն ու Ռուսաստանը «ՀՀ եւ ՌԴ միջեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող ՌԴ սահմանապահ զորքերի կարգավիճակի եւ նրանց կենսագործունեության մասին» պայմանագիր էին ստորագրել: Դրա 2-րդ հոդվածում նշվում է, որ ՀՀ-ն, ի շահ սեփական անվտանգության, ՌԴ անվտանգության եւ ԱՊՀ մասնակից պետությունների կոլեկտիվ անվտանգության ապահովման, իր տարածքի շրջանակներում Թուրքիայի եւ Իրանի հետ պետական սահմանի պահպանության հարցերը լիազորում է ՌԴ սահմանապահ զորքերին, որոնք պայմանագրի ստորագրման պահին տեղաբաշխված են ՀՀ տարածքում:
Պայմանագրի այս հոդվածն է այն իրավական հիմքը, որով հայ-թուրքական եւ հայ-իրանական սահմանների վրա Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության (ԱԴԾ) սահմանապահ զորքերը ծառայություն են իրականացնում: Այդուհանդերձ, միշտ տարակուսանք է առաջացրել այն փաստը, որ ՌԴ սահմանապահները տեղակայված են նաեւ «Զվարթնոցում»: Մեր հարցին, թե նշված պայմանագրի կոնկրետ որ հոդվածով է սահմանվում այս վերջին գործունեությունը, ԱԱԾ տնօրենի աշխատակազմի ղեկավար Մ. Խաչատուրյանը պատասխանել է, որ պայմանագիրը ստորագրելու պահին՝ 1992-ի սեպտեմբերին, ռուս սահմանապահներն արդեն իսկ տեղաբաշխված են եղել «Զվարթնոց» օդանավակայանում, իսկ միջպետական պայմանագրի 4-րդ հոդվածում նշվում է, որ ՀՀ տարածքում գտնվող ՌԴ սահմանապահ զորքերի կազմակերպական-հաստիքային կառուցվածքը պայմանագրի ստորագրման պահին, նրանց տեղաբաշխման վայրերը պահպանվում են մինչեւ ՀՀ եւ ՌԴ միջեւ հատուկ համաձայնագրերի կնքումը, ինչպիսիք մինչ օրս չեն կնքվել:
Խաչատուրյանը նաեւ հայտնել է, որ Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանում ռուս սահմանապահներ տեղաբաշխված չեն:
Այս տարվա հունվարին մի խումբ հանրային եւ քաղաքական գործիչներ հայտարարություն էին տարածել, որում կոչ էին արել ռուս սահմանապահներին հանել Թուրքիայի եւ Իրանի հետ սահմաններից, ինչպես նաեւ «Զվարթնոցից»: Հայտարարության հեղինակներից էին Դավիթ Սանասարյանը, ով այսօր վարչապետին ենթակա պետական վերահսկողական ծառայության պետն է, եւ Կարապետ Ռուբինյանը, ով 1992-ին Երեւանի փոխքաղաքապետ էր, 1993-1995 թթ.՝ ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայության ղեկավար, իսկ 1995-1998 թթ.՝ ԱԺ փոխնախագահ: Ռուբինյանի որդին՝ Ռուբեն Ռուբինյանը, այսօր ՀՀ փոխարտգործնախարար է:
«Տարիներ առաջ ՌԴ ԱԴԾ տնօրինության տակ է անցել նաեւ «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում սահմանապահ անցակետերի գործունեությունը, ինչը վերը հիշատակված պայմանագրով նախատեսված չէ եւ կարող է դիտարկվել որպես այս մասով երկրի ինքնիշխանության ապօրինի հանձնում օտար, թեեւ դաշնակից, մի պետության»,- իրենց հայտարարության մեջ նշել էին հեղինակները: Փաստորեն, ըստ ԱԱԾ-ի, ռուսների ներկայությունը լավ էլ օրինական է, բայց տարօրինակ է, որ ԱԺ նախկին փոխխոսնակն այդ մասին չի իմացել:
Հետաքրքիր կլիներ նաեւ լսել այսօր պաշտոնյա դարձած Դ. Սանասարյանի ու հատկապես Ռուբեն Ռուբինյանի տեսակետները, առավել եւս, որ ԱԱԾ-ն հայտնել է, թե ՀՀ պետական սահմանում ՌԴ սահմանապահների կողմից ծառայություն իրականացնելու կամ չիրականացնելու վերաբերյալ հարցերի լուծումը (փոփոխություններ կատարելը, ինչպես պնդել են վերոնշյալ հայտարարության հեղինակները) դուրս է ԱԱԾ իրավասությունների շրջանակներից:

СНБ считакет законным присутствие российских пограничников в аэропорту “Звартноц”
На днях мы направили в Службу национальной безопасности запрос относительно дежурящих в аэропорту “Звартноц” российских пограничников. В полученном нами ответе говорилось, присутствие пограничников Российской Федерации прописано межгосударственным договором.
30 сентября 1992 г. Армения и Россия подписали договор “О статусе пограничных войск и их жизнеобеспечении на территории Республики Армения” .
Во второй статье договора отмечается, что в целях обеспечения собственной безопасности Республика Армения уполномочивает пограничные войска РФ решать вопрос защиты государственной границы с Турцией и Ираном в рамках своей территории. Данная статья представляет собой ту правовую основу, которая позволяет пограничным войскам Федеральной службы безопасности РФ нести службу на армяно-турецкой и армяно-иранской границах. Тем не менее, тот факт, что россйиские пограничники находятся также в аэропорту “Звартноц” всегда вызывал недоумение. На наш вопрос, какой статьей договора установлена эта деятельность, руководитель администрации директора СНБ М.Хачатрян отметил, что на момент подписания договора, в сентябе 1992 г., российские пограничники уже размещались в аэропорту “Звартноц”..
Хачатрян также сообщил, что в гюмрийском аэропорту “Ширак” российских пограничников нет.
В январе этого года группа общественных и политических деятелей выступила с заявлением, в котором призвала отказаться от присутствия российских пограничников на границах Армении с Турцией и Ираном и в аэропорту ”Звартноц”. В числе авторов заявления были Давид Санасарян, который в настоящее время занимает должность Контрольной службы премьер-министра, и Карапет Рубинян, который в 1992 г. был вице-мэром Еревана, в 1993-1995 гг. – руководителем Контрольной службы президента РА. а в 1995-1998 гг. – вице-спикером Национального Собрания. Сын К.Рубиняна, Рубен Рубинян, сейчас занимает должность заместителя министра иностранных дел РА.
“Несколько лет назад в ведении ФСБ РФ находилась также деятельность пограничных пропускных пунктов международного аэропорта “Звартноц”, что не предусмотрено вышеупомянутым договором и может рассматриваться как незаконная передача суверенитета страны иностранному государству, даже если это союзническое государство”,- говорилось в заявлении. Фактически присутствие русскиех, как считает СНБ, является законным, странно, однако, что бывший вице-спикер НС не знал об этом.
Было бы интересно услышать мнение и Давида Санасаряна и в частности Рубена Рубиняна, тем более, что, как сообщила СНБ, решение вопроса о несении или ненесении службы российскими пограничниками на государственной границе РА не входит в рамки полномочий СНБ.