Ռամբույե ամրոցում նախագահներ Քոչարյանը եւ Ալիեւը «փնտրում» են կարգավորման «բանալին»
Բանակցություններում առանցքային երկու խնդիր է' Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը եւ հայկական ուժերի դուրսբերումը վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից:
Փարիզում եւ մերձակա Ռամբույե ամրոցում փետրվարի 10-11-ը կայացել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցություններ Ֆրանսիայի նախագահ Ժակ Շիրակի նախաձեռնությամբ: 2003 թվականի աշնանը գահը հորից ժառանգելուց հետո սա Իլհամ Ալիեւի վեցերորդ հանդիպում էր Հայաստանի նախագահի հետ:
Ելիսեյան պալատում Ժակ Շիրակը փակ դռների ետեւում 45-ական րոպե տեւողությամբ հանդիպումներ է ունեցել նախ Քոչարյանի, ապա' Ալիեւի հետ, որից հետո Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները ուղեւորվել են Ռամբույե ամրոց: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների բանակցություններն ընդհանուր առմամբ տեւել են չորս ժամ: Այստեղ նրանք նախ հանդիպել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ երկու երկրների արտգործնախարարների ներկայությամբ, ապա առանձին' դեմ առ դեմ: Նախագահ Շիրակի մամլո խոսնակ Ժերոմ Բոնաֆոն ասել է, որ փարիզյան հանդիպումը հակամարտության կարգավորման հիմքեր ստեղծելու հնարավորություն կտա:
Միջազգային ճգնաժամերի խմբի (ՄՃԽ) կովկասյան ներկայացուցիչ Սաբինա Ֆրայզերը չափազանց կարեւորում է նախագահների մակարդակով փարիզյան բանակցությունները, քանի որ սա առաջին դեպքն է, երբ Քոչարյանն ու Ալիեւը հատուկ մեկնել են Ֆրանսիա' լուծում գտնելու հակամարտության համար, ի տարբերություն նախորդ հինգ հանդիպումների, երբ նախագահներն օգտագործում էին միջազգային համաժողովներում ստեղծված պատեհությունը:
Բանակցություններն անցնում էին փակ դռների ետեւում, մամուլի ներկայացուցիչները չէին հրավիրվել Ռամբույե, եւ բանակցությունների արդյունքում կողմերը որեւէ հայտարարություն չեն արել:
«Նախագահ Շիրակն ուրախ է հյուրընկալել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներին եւ հուսով է, որ խաղաղության նոր հեռանկարներ կբացվեն»,-ըստ «Ռոյթերի» ասել է Բոնաֆոն: Փարիզյան հանդիպումներից առայժմ այլ մանրամասներ չեն հաղորդվում: Բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ Քոչարյանը եւ Ալիեւը մամուլի համար հայտարարություններ չեն արել:
Հինգ տարի առաջ' 2001թ. մարտին, կրկին Փարիզում, կրկին Շիրակի միջնորդությամբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Հեյդար Ալիեւը, չնայած միջնորդների խիստ լավատեսական հայտարարություններին, չկարողացան գտնել ղարաբաղյան կարգավորման «բանալին»: Այն օրերին Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Քերի Քավանոն վստահեցնում էր, թե կողմերն անհավատալիորեն մոտ են կարգավորմանը: Սակայն փարիզյան բանակցությունները, որոնք շարունակվեցին Ֆլորիդայի Քի Վեսթ քաղաքում, մտան փակուղի այն բանից հետո, երբ Բաքուն հրաժարվեց ձեռք բերված պայմանավորվածություններից: Հեյդար Ալիեւը հրապարակավ հայտարարեց, որ «Մինսկի խմբի եռանախագահները Ղարաբաղի համար պահանջում են անկախ կարգավիճակ», սակայն «Ադրբեջանի հարեւանությամբ չի կարող լինել երկրորդ հայկական պետություն»:
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը մեծ հույսեր է կապում նախագահների փարիզյան հանդիպման հետ: Պետքարտուղարության մի անանուն պաշտոնյա Քոչարյան-Ալիեւ ներկա բանակցությունները, ըստ «Բի-բի-սի»-ի, որակել է վերջին հինգ տարիներին Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման հարցում ամենակարեւոր իրադարձությունը:
Փարիզ մեկնելուց առաջ Իլհամ Ալիեւը հեռախոսազրույց է ունեցել պետքարտուղար Կոնդոլիզա Ռայսի հետ: Հիշեցնենք, որ հինգ տարի առաջ Քի Վեսթի բանակցություններից հետո նախագահ æորջ Բուշը Սպիտակ տանը հյուրընկալեց Ռոբերտ Քոչարյանին եւ Հեյդար Ալիեւին: Սակայն Բուշի միջամտությունը եւս վերջնական խաղաղության հասնելու ազդակ չեղավ, քանի որ հանգուցյալ Ալիեւը փորձում էր լուծել իր համար ավելի կարեւոր խնդիր' գահը փոխանցել որդուն:
Ի՞նչ է փոխվել անցնող հինգ տարիների ընթացքում: Կողմերից հատկապես Բաքվի դիրքորոշումն ավելի է կարծրացել, Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները բանակցություններից, ըստ էության, դուրս են մնացել ոչ առանց Երեւանի «օգնության», իսկ նախագահների մակարդակով յուրաքանչյուր հանդիպումից առաջ եւ ընդհանրապես իր հրապարակային գրեթե բոլոր ելույթներում եւ հարցազրույցներում Իլհամ Ալիեւը սպառնում է հարցը լուծել ռազմական ճանապարհով:
Բարդագույն հակամարտությունների կարգավորման ամենակարեւոր բաղադրիչներից են թշնամաբար տրամադրված հասարակություններում հանդուրժողականություն ձեւավորելուն ուղղված կոնկրետ քայլերը, ինչը չի արվում: Ավելին՝ իշխանությունը հորից ժառանգելուց հետո Իլհամ Ալիեւը Ադրբեջանի հասարակական կազմակերպություններին հորդորեց խզել բոլոր կապերը հայ գործընկերների հետ, իր երկրի պատմաբաններին հորդորեց գրել աշխատություններ, որոնցում պնդվի Ղարաբաղում հայերի եկվոր լինելու տեսակետը:
Գրող, հրապարակախոս Զորի Բալայանն ասում է, որ արցախահայության վզին փորձ է արվում լուծում փաթաթել: Բալայանը նախագահներ Քոչարյանի եւ Ալիեւի հանդիպումից ակնկալիքներ չունի. «Հերթական հանդիպումն է, Ռոբերտ Քոչարյանը նախկինում Հեյդար Ալիեւի հետ էր հանդիպում, հիմա՝ կրտսերի հետ: Ինձ համար այդ բոլորը հերթական են: Հարցն ուրիշ կերպ պետք է հնչի: Այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ ամեն ինչ սկսվում է մաքուր թղթից: Կարծես չի եղել անցյալ՝ Սումգայիթ, Բաքու, Շուշի, այդ բոլորը մոռացված է: Ի՞նչ լուծման մասին կարող է խոսք գնալ, երբ Բուդապեշտի մարդասպանը հերոսացվում է, այսօրվա Ադրբեջանի տարածքում ոչնչացվում են հայկական խաչքարերը»:
Փարիզյան բանակցությունների նախօրեին շատ ավելի կոշտ հայտարարությամբ հանդես է եկել «Ազատագրված տարածքների պաշտպանություն» հասարակական նախաձեռնությունը, որը միավորում է արցախյան ազատամարտին մասնակցած մարտիկների մի խումբ: «Հայ ժողովրդի իրավունքներին դեմ եւ կամքին հակառակ՝ Ռոբերտ Քոչարյանը եւ նրա իշխանական թիմը վաճառքի են հանել Արցախի ազատագրված տարածքները եւ Հայոց արեւելյան սահմանների անվտանգությունը», - ահազանգում են հայտարարության հեղինակները:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Փարիզում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման փաստը վկայում է, որ պաշտոնական Երեւանը, նաեւ Բաքուն, արդեն տվել են իրենց նախնական համաձայնությունը կարգավորման հայտնի եւ վերջերս ջանասիրաբար քարոզվող հետեւյալ սկզբունքներին' ազատագրված տարածքների առաջնահերթ հանձնում Ադրբեջանին, այնտեղ օտար զինուժի տեղակայում, Արցախի (ներառյալ ազատագրված տարածքները) վերստին բնակեցում ադրբեջանցիներով, եւ տարիներ անց նախկին ԼՂԻՄ տարածքում հանրաքվեի անցկացում՝ պայմանով, որ դրան մասնակցեն նաեւ վերաբնակեցված ադրբեջանցիները:
Հայաստանի արտգործնախարարության մի անանուն պաշտոնյա գերմանական DPA լրատվական գործակալությանը մի քանի օր առաջ ասել է, որ Ռամբույեում քննարկվելու է երկու հարց՝ հայկական զորքերի դուրսբերումը Ղարաբաղի շրջակա տարածքներից եւ Ղարաբաղի ինքնորոշում: Հայաստանցի պաշտոնյան ասել է, որ հայկական կողմը պատրաստ է դուրս բերել զորքերը, իսկ Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակը պետք է որոշեն ղարաբաղցիները:
«Հայաստանը կողմ է հանրաքվեին, բայց Ադրբեջանը ընդդիմանում է այդ գաղափարին»,-ասել է Հայաստանի արտգործնախարարության պաշտոնյան: Իսկ Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը փետրվարի 6-ին հայտարարեց, որ ադրբեջանցիները չեն համաձայնի թեկուզ 15 տարի անց Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվեի անցկացմանը, որովհետեւ «դժվար է հավատալ, որ Ղարաբաղի հայ բնակչությունը ցանկություն կունենա լինել Ադրբեջանի կազմում»:
Իր հերթին «Բի-բի-սի»-ն, հղում անելով անանուն դիվանագետների, հաղորդում է, որ Ռամբույեում Քոչարյանը եւ Ալիեւը քննարկում են Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը, ինչը բոլոր բանակցություններում գլխավոր վիճահարույց խնդիրն է:
ՄՃԽ–ի կովկասյան գրասենյակի ղեկավար Սաբինա Ֆրայզերը հուսով է, որ Ռամբույեի հանդիպման արդյունքում կծնվի ինչ–որ փաստաթուղթ, որում կնշվեն սկզբունքները, թե ինչպես են բանակցություններն ապագայում ընթանալու։ Այս փաստաթուղթը Ֆրայզերը պայմանականորեն անվանում է «ճանապարհային քարտեզ»։
Եթե միջազգային հանրությունը եւ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներից երկուսը՝ Ֆրանսիան եւ Միացյալ նահանգները, պահպանում են չափավոր լավատեսություն եւ 2006 թվականը համարում կարգավորման հարցում հնարավորությունների տարի, ապա Ռուսաստանը, ինչպես նաեւ հակամարտության կողմերից Լեռնային Ղարաբաղը առավել իրատեսորեն է մոտենում։ «Ես խորապես համոզված եմ, որ ռուսական կառավարությունը հավատարիմ է խնդրի խաղաղ կարգավորմանը։ Մինսկի խմբի համանախագահներն այսօր աշխատում են հիանալի, եւ ռուս ու ամերիկացի համանախագահները երբեք այսքան սերտ չեն համագործակցել», - ասում է Ֆրեյզերը։
«Ես հասկանում եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին նյարդայնացնում է ստեղծված վիճակը, երբ ուղղակիորեն չեն մասնակցում բանակցություններին։ Իմ կարծիքով՝ խաղաղության ցանկացած համաձայնագիր հնարավոր չի լինի իրագործել առանց Ստեփանակերտի մասնակցության»,-ասում է Ֆրեյզերը։
Ադրբեջանում հայտնի քաղաքագետ Զարդուշտ Ալիզադեն կարծում է, որ պետք է վերջ դնել բանակցություններում «այս կեղծ գաղտնապահությանը» եւ աշխատել հայ եւ ադրբեջանցի ժողովուրդների միջեւ առկա թշնամանքը հաղթահարելու, հանդուրժողականության մթնոլորտ ձեւավորելու ուղղությամբ: «Քանի դեռ Ադրբեջանում շարունակվում է հակահայկական քարոզչությունը, որին մենք' գիտական գործիչներս, դեմ ենք, իսկ հայերը չեն ազատվել թուրքերին թշնամի ընկալելու բարդույթից, հնարավոր չէ ղարաբաղյան հարցը կարգավորել»,-ասում է նա:
Ընդդիմության առաջնորդներից Էլդար Նամազովը «դիվանագիտական ճեղքում» չի ակնկալում: Նա ասում է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներն ունեն լեգիտիմության ռեսուրսի պակաս, հետեւաբար նրանց համար դժվար կլինի գնալ ցավալի եւ խիզախ փոխզիջումների: «Եթե այսօր մարդիկ սոցիալ-տնտեսական պատճառով դուրս չեն գալիս փողոց, ապա Ղարաբաղի հարցում դուրս կգան»,- ասում է Նամազովը:
Նախագահ Ալիեւը փարիզյան բանակցությունների նախօրեին հայտարարել է. «Ադրբեջանի դիրքորոշման մեջ որեւէ բան չի փոխվել: Ես բազմիցս ասել եմ եւ այսօր էլ ուզում եմ կրկնել, որ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը բանակցությունների առարկա չէ: Այսինքն՝ որեւէ զիջում չի լինելու տարածքային ամբողջականության հարցում: Ադրբեջանը թույլ չի տա, որ Լեռնային Ղարաբաղը անջատվի ո'չ այսօր, ո'չ վաղը, ո'չ էլ 100 տարի հետո»:
Ի պատասխան' Քոչարյանը մի քանի օր առաջ Ստոկհոլմում
հայտարարել է, որ «զգուշավոր լավատեսությամբ էր տրամադրված կարգավորման հեռանկարների հանդեպ, սակայն Ադրբեջանի կառավարության ներկայացուցիչների վերջին հայտարարութուններից հետո այն վերածվեց շատ զգուշավոր լավատեսության»:
«Հույսը փոքր է, որ Ալիեւի հետ բանակցությունները Փարիզում կարող են սկիզբ դնել համապարփակ խաղաղության համաձայնագրին ուղղված աշխատանքին»,- ասել է Հայաստանի նախագահը եւ հավելել. «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ոչ միայն իրականացրել է ինքնորոշման իր իրավունքը միջազգային իրավունքի չափանիշներին համապատասխան, այլեւ պահպանել է այն իրեն պարտադրված պատերազմում: Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի մաս եւ ոչ մի կապ չունի այդ երկրի տարածքային ամբողջականության հետ»:
«Վերջին 15 տարիների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղում մեծացել է սերունդ, որը երբեք չի ապրել եւ մտադիր չէ ապրել Ադրբեջանի կազմում. մարդկանց գիտակցության մեջ տեղի են ունեցել անդարձելի փոփոխություններ», - ասել է Քոչարյանը:
Ի դեպ, ՈՒԵՖԱ-ն որոշել է, որ Եվրոպայի առաջնության Հայաստան-Ադրբեջան ֆուտբոլի խմբային մրցաշարում հանդիպումները կայանալու են նախ Ադրբեջանի, ապա Հայաստանի մայրաքաղաքում:
Բաքվում եւ Երեւանում հանդիպումները չկայանալու դեպքում, եթե կողմերը հրաժարվեն ընդունել մրցակից թիմին, դա կգրանցվի որպես տեխնիկական պարտություն:
Հ. Գ. «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների մակարդակով Ռամբույեի գագաթաժողովում հաջողություն չի արձանագրվել»,-ասվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հայտարարությունում: Չնայած ինտենսիվ քննարկումներին՝ կարգավորման որոշ զգայացունց սկզբունքային հարցերում կողմերի դիրքորոշումները չեն փոխվել: Այդուհանդերձ, հաղորդագրության մեջ ասվում է նաեւ, որ նախագահներ Քոչարյանն ու Ալիեւը արտգործնախարարներին հանձնարարել են շարունակել բանակցությունները' գտնելու ապագա կարգավորման նոր ուղիներ: Արդեն հայտնի է, որ արտգործնախարարներ Վարդան Օսկանյանի եւ Էլմար Մամեդյարովի հաջորդ հանդիպումը կկայանա Վաշինգտոնում մարտի սկզբին, որին կմասնակցեն նաեւ Մինսկի խմբի համանախագահները: «Ասոշիեյթեդ պրես»-ը, վկայակոչելով բանակցություններին մոտ մի անանուն աղբյուրի, հաղորդում է, որ նախագահներ Քոչարյանին եւ Ալիեւին չի հաջողվել համաձայնության գալ երկու կարեւոր հարցում' Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակ եւ Քելբաջարից հայկական ուժերի դուրսբերում:

Presidents Kocharyan and Aliyev Look for the "Key" to the Settlement in Rambouillet Palace
There are two key issues in negotiations: the status of Nagorno Karabakh and the withdrawal of troops from the Armenian-controlled territories.
Negotiations on the settlement of the Karabakh conflict took place on February 10-11, 2006 in Paris and in Rambouillet at the initiative of French President Jacques Chirac. This was Ilham Aliyev's sixth meeting with the Armenian president since he succeeded his father in the fall of 2003.
At Palais de l'Élysée, Jacques Chirac had 45-minute separate meetings behind closed doors first with Robert Kocharyan and then with Ilham Aliyev after which the Armenian and Azerbaijani presidents headed for the Rambouillet Palace. Altogether, the negotiations between the presidents of Armenia and Azerbaijan lasted for four hours. Their first meeting took place in the presence of the co-chairmen of the OSCE Minsk Group and the foreign ministers of the two countries, followed by tête -à-tête meetings.
Sabina Fraizer, International Crisis Group Representative for the South Caucasus, who attaches great importance to the negotiations, told us: "I think the Paris meeting is crucially important. It is the first time that the presidents meet tête-à-tête to talk only on Nagorno-Karabakh. Of course, last year they met twice, but this was on the margins of other international meetings. I would say that it is the first meeting of this kind, perhaps in the past five years after Key West. I think that at this point everybody has to be very realistic and understand that this is the first meeting of this kind and hopefully some kind of small document will come out of it, most important, some kind of political commitment by the two presidents."
The talks were held behind closed doors; no media representatives were invited to Rambouillet and no statements were made by the parties following the negotiations.
According to Reuters, P resident Chirac's spokesman Jérôme Bonnafont said that Chirac had wished the visiting presidents luck in the next phase of the talks, which he hoped would open up new prospects for peace. "In the current situation there is a chance to lay down the basis of a settlement," Bonnafont quoted Chirac as telling Kocharyan and Aliyev. "He (Chirac) assured both presidents of the international community's desire to support peace efforts and the implementation of an accord". No other details have been reported to the press.
Five years ago, in March 2001, despite pronouncedly optimistic statements by the mediators, the Armenian and Azerbaijani Presidents Robert Kocharyan and Heydar Aliyev - again in Paris, again with Chirac's mediation - failed to find the "key" to the Karabakh settlement. At that time, the then-American co-chairman of the Minsk Group, Carey Cavanaugh, insisted that the parties were extremely close to a settlement. However the Paris talks that continued in Key West, Florida reached a deadlock after Baku repudiated the agreements reached. Heydar Aliyev stated publicly that "the Minsk Group co-chairmen demanded an independent status for Nagorno Karabakh," but "there cannot be a second independent Armenian state in the Azerbaijani neighborhood."
The US State Department also attached great importance to the Paris meeting of the presidents. According to BBC, a senior US State Department official said on Thursday that the Rambouillet talks amounted to "the most important meeting in at least five years regarding this conflict." Before leaving for Paris, Ilham Aliyev had a telephone conversation with Secretary of State Condoleezza Rice. We remind you that five years, ago after the Key West talks, President George W. Bush received Robert Kocharyan and Heydar Aliyev at the White House. But President Bush's intervention also failed to serve as an incentive for the settlement, since the late Aliyev was trying to accomplish a more important task at the time, that of transferring his throne to his son.
What has changed in the course of the past five years? The position of Baku has stiffened, the Nagorno Karabakh authorities have, in essence, been left out the negotiating process - not without Yerevan's "help", and as for Ilham Aliyev, he has threatened before every meeting at the presidents' level and, generally, in almost all his speeches and interviews, to solve the problem through military means.
One of the components of the settlement of the most intricate conflicts are specific measures aimed at shaping tolerance within the societies that treat each other with animosity - something that is not being done. Moreover, after inheriting power from his father, Ilham Aliyev called upon Azerbaijani NGOs to cease their relations with their Armenian counterparts and advised his country's historians to write papers asserting that Armenians are newcomers in Karabakh.
Writer and publicist Zory Balayan believes that an attempt is being made to impose a settlement on the Armenians of Artsakh. Balayan has no expectations of the Kocharyan-Aliyev meeting. "It's just another meeting. In the past Robert Kocharyan would meet with Heydar Aliyev; now he meets with Aliyev Junior. For me, this is just ordinary. The question should be posed differently. The impression arises that everything is going to begin from a blank slate. As if the past didn't exist, there was no Sumgait, Baku, Shushi [anti-Armenian pogroms at the outset of the conflict], as if everything is forgotten. What settlement can we talk about when the Budapest murderer is being made a hero [ Lieutenant Gurgen Margarian posted to Budapest to participate in the NATO 'Partnership for Peace' Programme's English language training course, was murdered in his sleep with an axe by an Azerbaijani military officer attending the same course] , the Armenian khachkars are being destroyed in the territory of today's Azerbaijan," Balayan told us.
On the eve of the Paris negotiations the Defence of Liberated Territories public initiative, which unites a group of veterans of the Karabakh war, made a more rigid statement: "In defiance of the rights of the Armenian people and against its will, Robert Kocharyan and his ruling team has put up for sale the liberated territories of Artsakh and the security of Armenia's eastern borders."
The statement also maintains that the fact of the Paris meeting of the presidents of Armenia and Azerbaijan attests that both official Yerevan and Baku have already given their preliminary consent to well-known and recently zealously propagandized principles: the immediate surrender of the liberated territories to Azerbaijan, the introduction of a foreign military contingent, the resettlement of Azerbaijanis in Artsakh (including the liberated territories), and the holding, years hence, of a referendum in the territory of former NKAO (Nagorno Karabakh Autonomous Oblast) under the condition that the resettled Azerbaijanis will take part in it as well.
An unnamed Armenian foreign ministry official told Deutsche Presse-Agentur ( DPA) in a telephone interview from Yerevan, "There is room for hope that we can get past one or two of the major obstacles." According to DPA, the official said that two crucial issues needed to be dealt with at Rambouillet: 1) The withdrawal of Armenian troops which is demanded by Azerbaijan. The Armenian official said Yerevan was ready to consider pulling back its forces currently stationed in territory around Nagorno-Karabakh belonging to Azerbaijan. 2) The right of self-determination for the people of Nagorno-Karabakh. The residents of Nagorno-Karabakh would have to decide their own future, said the official, adding that Armenia wants a referendum but Azerbaijan objects.
Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mamadyarov stated on February 6 th that the Azerbaijanis would not agree to hold a referendum in Nagorno Karabakh, even in 15 years time, because "it's hard to believe that the Armenians of Karabakh will have a desire to be part of Azerbaijan."
BBC, in its turn, quoting unnamed diplomats reports that in Rambouillet Kocharyan and Aliyev have discussed the status of Nagorno Karabakh, which is the most controversial issue at all negotiations. But speaking to us, Sabina Fraizer of the International Crisis Group said: "I would say that the hope is that the Paris meeting will conclude with a very short document, a kind of set of principles, which would then lay out how the negotiations can move forth. So, we cannot expect that in Paris there will be a comprehensive peace settlement that will come out, but I think we can say that the biggest hope is that there would be a kind of 'road map'. Even if we get a kind of document like that it would be significant, because that would be the first time that such document is agreed upon by the presidents. But let's not exaggerate, there will not be a final peace settlement".
If the international community and two of the co-chair states of the Minsk Group, France and the US, adhere to cautious optimism and consider 2006 to be a year of opportunity for the settlement of the conflict, Russia and one of the conflicting parties, Nagorno Karabakh, have a more realistic approach. In Fraizer's words, "I believe firmly that the Russian government is committed to the peaceful solution of the Nagorno-Karabakh conflict. Particularly, the OSCE Minsk Group co-chairs are working excellently, and very possibly the Russian and American co-chairs have never worked as closely together as they are today. So I think that Russia has an interest in the conflict resolution, and I think that they understand that they will have greater economic opportunities in the region if there is a solution. There might be some forces in Russia less interested in the solution, and I think that the Russian government's position as a whole is very clear. Concerning the Nagorno-Karabakh authorities, of course I understand that they are frustrated with the situation and with the fact that they are not participating directly in the talks. However, my understanding is that the Minsk Group co-chairs have kept them informed and of course the Yerevan authorities have kept them informed. In our reports we recommend inclusion of the Nagorno-Karabakh authorities sooner rather than later in the negotiations process, but we understand that any implementation of the solution will be impossible without Stepanakert's involvement."
Zardusht Alizade, a well-known political scientist in Azerbaijan, believes that "this false confidentiality" in the negotiations must be stopped and measures must be taken to overcome the present hatred between the Armenian and the Azerbaijani peoples, to create an atmosphere of tolerance. "So long as the anti-Armenian propaganda in Azerbaijan, which we - men of science - oppose, continues, and the Armenians don't free themselves from the complex of perceiving Turks as enemies it will be impossible to settle the Karabakh conflict," he told us.
Opposition leader Eldar Namazov does not anticipate any "diplomatic breakthrough". He said that the Armenian and the Azerbaijani presidents lack the resource of legitimacy; therefore, it will be hard for them to make bold, painful compromises. "If people today don't take to the streets because of social problems, in the case of Karabakh they will," Namazov maintained.
On the eve of the Paris negotiations, President Aliyev said, "Nothing has changed in the position of Azerbaijan. I stated it on many occasions and would like to repeat again today that the territorial integrity of Azerbaijan is not an object for negotiations. Thus, there will be no concession on the issue of territorial integrity. Azerbaijan will not allow Nagorno Karabakh to secede, not today, not tomorrow, not in hundred years."
Several days ago in Stockholm, Kocharyan stated in response that he had felt "cautious optimism as regards to the prospects for the settlement, but after the recent statements by representatives of the Azerbaijani government it has turned into very cautious optimism."
"There is little hope that the negotiations with Aliyev in Baku might initiate work aimed at a comprehensive agreement," the Armenian president said, adding, "The people of Nagorno Karabakh have not only realized they right to self-determination in accordance with international standards, but have preserved it in the war imposed on them. Nagorno Karabakh has never been a part of an independent Azerbaijan and has nothing to do with the territorial integrity of that state."
"Over the past 15 years a generation has grown up in Nagorno Karabakh that has never lived in, and has no intention of living in, Azerbaijan; irreversible changes have taken place in the minds of the people," Kocharyan said.
Apropos, UEFA has decided that the first of two matches in the qualifying group stage of the European Football Championship 2008 between the Armenian and the Azerbaijani national teams will take place in Baku and the second in Yerevan. If the matches are not held in Baku or Yerevan the host team will incur technical defeat.
P.S. The Associated Press reported "the presidents of Armenia and Azerbaijan failed to reach agreement Saturday after two days of talks on how to end a bloody conflict over the enclave of Nagorno-Karabakh."
"Despite intensive discussions, the positions of the parties on some difficult principles remained as they have been for some months," U.S., French, and Russian mediators said in a statement.
However, the statement announced that Presidents Kocharyan and Aliyev had instructed their foreign ministers to continue negotiations to find new ways for a future settlement. It is already known that the next meeting between Vartan Oskanyan and Elmar Mamadyarov will take place in early March in Washington, DC. The co-chairmen of the OSCE Minsk Group will also take part in the talks.
Quoting a source close to the discussions who spoke on condition of anonymity because of the sensitivity of the talks, AP reported: "The sticking points were the future status of Nagorno-Karabakh and whether Armenian forces would withdraw from the border region of Kelbajar."