Հայկական ավիափոխադրողները միայն նավիգացիայի համար Ռուսաստանում տեղականներից գրեթե եռակի թանկ են վճարում
Հայկական «Տարոն-Ավիա» ավիաընկերության դիմում-առաջարկը կառավարությանը ավիացիայի հայկական շուկայում հավասար մրցակցային պայմաններ ստեղծելու մասին դեռեւս պաշտոնական պատասխան չի ստացել, սակայն ընկերության սեփականատեր եւ գլխավոր տնօրեն Գառնիկ Պապիկյանը վերջերս հրավիրվել է տրանսպորտի, կապի եւ ՏՏ նախարարություն՝ այս թեմայով հանդիպման: Այս մասին մեզ հայտնել է ավիաընկերության կոմերցիոն տնօրեն Լեւոն Քարամյանը:
Հիշեցնենք, որ «Տարոն-Ավիան» կառավարությանը դիմել էր Նիկոլ Փաշինյանի՝ իշխանության գալուց հետո՝ այս տարվա մայիսին: Հարցի լուծման ձգձգման վերաբերյալ Քարամյանը կարծիք հայտնեց, որ, թերեւս, որոշակի նշանակություն է ունեցել կառուցվածքային (քաղավիացիայի կոմիտեն, ըստ այդմ, այլեւս ոչ թե կառավարությանն առընթեր է, ինչպես նախկինում, այլ ենթարկվում է նախարարությանը) եւ նախարարի փոփոխությունը: Այդուհանդերձ, անցյալ տարի Գյումրուց եւ Երեւանից դեպի Ռուսաստան թռիչքներ կատարած փոխադրողը հույս ունի, որ մրցակցային դաշտը մեր երկրում կկարգավորվի, եւ չվերթները կվերսկսվեն:
«Հետքը» գրել է, որ «Տարոն-Ավիային» մտահոգում է ռուսաստանյան ավիափոխադրողների հետ անհավասար մրցակցությունը: Հայաստանում, մասնավորապես, տարաձայնությունը «Շիրակ» եւ «Զվարթնոց» օդանավակայաններում դրանց կոնցեսիոներ ««Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ի վարած գնային քաղաքականության հետ է:
Այլ խնդիր կա Ռուսաստանում, որը հայկական օպերատորի թիրախային ուղղությունն է: Չնայած Հայաստանն ու Ռուսաստանը ԵԱՏՄ անդամներ են, սակայն ՌԴ օդանավակայանները հայկական փոխադրողներին դիտարկում են իբրեւ արտասահմանյան ու նրանց հանդեպ կիրառում համապատասխան գներ, որոնք բարձր են տեղական փոխադրողներին առաջարկվող գներից: Նշենք, որ 2017-ին «Տարոն-Ավիան» Գյումրուց թռել է Կրասնոդար, Սամարա, Դոնի Ռոստով, Մոսկվա («Դոմոդեդովո»), Երեւանից՝ Մոսկվա («Վնուկովո»): Լ. Քարամյանը նշում է, որ խնդիրը համակարգային է եւ կապված չէ կոնկրետ օդանավակայանի հետ, ապա հավելում է, որ նույն Կրասնոդարի օդանավակայանը ժամանակին զեղչեր է կիրառել «Տարոն-Ավիայի» համար:
ՌԴ օդանավակայաններից զատ՝ խնդրահարույց է նաեւ «Ռոսավիացիայի» քաղաքականությունը: Ըստ Լ. Քարամյանի՝ այս պետական մարմինը եւս հայկական ավիաընկերություններին դիտարկում է իբրեւ արտասահմանյան՝ նրանցից գանձելով ոչ տեղական գներ: Այսպես՝ Ռուսաստանի տարածքում «Ռոսավիացիան» ոչ տեղական ընկերություններից իր մատուցած աերոնավիգացիոն ծառայության դիմաց յուրաքանչյուր 100 կմ-ի համար պահանջում է 95,2 դոլար, այնինչ տեղական փոխադրողները վճարում են մոտ 35 դոլար (2,7 անգամ ավելի էժան): Սա, բնականաբար, հսկայական տարբերություն է: Եթե Երեւան-Մոսկվա չվերթի համար հայկական փոխադրողը միայն այս ծառայության համար ռուսական կառույցին պետք է վճարի շուրջ 2500 դոլար, ապա տեղական ընկերությունները մուծում են մոտ 700 դոլար: Եթե այս 1800 դոլար տարբերությունը բաժանենք 180-տեղանոց ինքնաթիռի վրա, կստացվի, որ միայն աերոնավիգացիոն ծառայության պատճառով հայկական օդանավում մեկ տեղի գինը 10 դոլարով ավելի թանկ պիտի լինի, քան ռուսաստանյան ինքնաթիռում:
Փաստորեն ստացվում է, որ ՌԴ օպերատորները ոչ միայն իրենց գնային քաղաքականության, մեծ ռեսուրսների, այլեւ տեղական ավիացիոն կառույցների օժանդակությամբ շատ արագ կարողանում են մրցակցությունից հանել փոքր երկրների փոքր ավիաընկերություններին:
Լեւոն Քարամյանը շեշտում է, որ Հայաստանում թե՛ տեղի, թե՛ արտասահմանյան ընկերությունների համար գործում են աերոնավիգացիոն նույն գները, այսինքն՝ մեր երկրում խնդիր չունեն ոչ միայն ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրների, այլեւ ցանկացած այլ պետության օպերատորները:
«Տարոն-Ավիան» ՌԴ-ում առկա գնային խտրականության թեման բարձրացրել է ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի առաջ: ՏՄՊՊՀ նախագահի խորհրդական Գայանե Սահակյանը «Հետքին» հայտնել է հետեւյալը. «Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը եւ Ռուսաստանը գտնվում են ԵԱՏՄ տարածքում՝ ընկերությունը խնդրել է ուսումնասիրել նշված հարցերը ԵԱՏՄ օրենսդրությանը համապատասխանության տեսանկյունից: Վերը նշվածի հիման վրա հանձնաժողովը «Եվրասիական տնտեսական շաբաթ» միջոցառման շրջանակներում դիմել է ԵԱՏՀ մրցակցության հարցերով լիազորված դեպարտամենտին, որպեսզի վերջինս ուսումնասիրություն իրականացնի նշված հարցի առնչությամբ: Քննարկման արդյունքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ ձեւավորել սահմանված փաստաթղթերի ամբողջական փաթեթը եւ այն փոխանցել ԵԱՏՀ համապատասխան դեպարտամենտին՝ խնդրի ամբողջական ուսումնասիրության նպատակով»:
Գ. Սահակյանը նաեւ տեղեկացրել է, որ ՏՄՊՊՀ-ն եւ «Տարոն-Ավիան» ներկայում ակտիվորեն աշխատում են՝ փաստաթղթերի փաթեթը ԵԱՏՀ ներկայացնելու համար. «Սահմանված ընթացակարգի համաձայն՝ ստացված դիմումի հիման վրա պետք է կատարվի ուսումնասիրություն, որին կմասնակցեն նաեւ ԵԱՏՄ անդամ երկրների մրցակցային մարմինները: Հետեւապես հանձնաժողովը շարունակելու է պաշտպանել հայկական ավիաընկերության իրավունքները՝ նպատակ ունենալով հասնել խնդրի վերջնական լուծմանը»:

В России армянские авиаперевозчики платят за навигацию в три раза больше местных компаний
Переданное в правительство предложение армянской авиакомпании “Тарон-Авиа” о создании на армянском рынке авиации равных конкурентных условий пока не получило официального ответа. Несмотря на это, владелец и гендиректор компании Гарник Папикян недавно был приглашен в Министерство транспорта, связи и ИТ на встречу по данной теме. Об этом нам рассказал коммерческий директор авиакомпании Левон Карамян.
Напомним, что в мае этого года, после прихода к власти Никола Пашиняна, “Тарон-Авиа” обратилась в правительство. Карамян, касаясь затягивания решения вопроса, высказал предположение, что определенное значение имели структурные изменения и смена министра. Тем не менее, в прошлом году перевозчик, совершающий рейсы из Гюмри и Еревана в российские города, надеется, что конкурентное поле в нашей стране будет отрегулировано, полеты возобновятся.
Hetq.am писал о том, что “Тарон-Авиа” беспокоит неравная конкуренция с российскими авиаперевозчиками. В частности, в Армении разногласия возникли вокруг ценовой политики, которую проводит в аэропортах “Ширак” и “Звартноц” их концессионер - ЗАО “Международные аэропорты “Армения”.
В России существует другая проблема. Хотя РФ и Армения являются членами Евразийского экономического союза, аэропорты российских городов рассматривают армянских перевозчиков как иностранных, применяя к ним соответствующие цены, которые выше цен, предлагаемых местным перевозчикам. Отметим, что в 2017 г. “Тарон-Авиа” летала из Гюмри в Краснодар, Самару, Ростов-на-Дону, Москву (“Домодедово”), из Еревана – в Москву (“Внуково”). Как отметил Л.Карамян, проблема носит системный характер и не связана с конкретными аэропортами.
Спорной является и политика “Росавиации”. Данный государственный орган, по словам Карамяна, тоже рассматривает армянские авиакомпании как зарубежные, взимая с них неместные цены. Так, на территории России за аэронавигационную услугу, оказываемую не местным компаниям, “Росавиация” требует 95,2 доллара за каждые 100 км, тогда как местные перевозчики платят около 35 долларов (в 2,7 раза дешевле). Разница, конечно, огромная. Если за рейс Ереван-Москва армянский перевозчик только за эту услугу платит российской структуре 2500 долларов, то местные компании – около 700 долларов. Если поделить разницу в 1800 долларов на 180 мест в самолете, то окажется, что только из-за аэронавигационной услуги стоимость одного места в армянском самолете обходится на 10 долларов дороже, чем в российских самолетах.
Фактически российским операторам удается очень быстро выбить из конкурентной борьбы авиакомпании небольших стран благодаря не только своей ценовой политике, большим ресурсам, но и содействию местных авиационных структур.
Левон Карамян подчеркнул, что в Армении как для местных, так и для иностранных компаний действуют одинаковые аэронавигационные цены, то есть в нашей стране операторы как стран-членов ЕАЭС, так и других государств не имеют проблем не только с остальными странами ЕАЭС, но и с операторами любой другой компании.
Тему ценовой дискринации в РФ компания “Тарон-Авиа” поднимала и перед Государственной комиссией по защите экономической конкуренции РА. Вот что сообщила Hetq.am cоветник председателя ГКЗЭК Гаяне Саакян: “Учитывая, что Армения и Россия находятся на территории ЕАЭС, компания попросила изучить указанные вопросы с точки зрения их соответствия законодательству ЕАЭС. На основе вышеизложенного комиссия в рамках мероприятия “Евразийская экономическая неделя” обратилась к полномочному департаменту по вопросам конкуренции ЕАЭС, чтобы последний изучил указанный вопрос. В результате обсуждения была достигнута договоренность составить пакет установленных документов и передать его в соответствующий департамент ЕАЭС с целью всестороннего изучения проблемы”.
Г.Саакян также сообщила, что ГКЗЭК и “Тарон-Авиа” в настоящее время активно работают на представлением документов в ЕАЭС. “На основе полученного заявления должно быть проведено изучение, к которому присоединятся конкурентные органы стран-членов ЕАЭС. Следовательно комиссия будет продолжать защищать права армнских авиакомпаний, имея целью добиться окончательного решения проблемы”.