Կառավարությունը գործարար Նորիկ Պետրոսյանին խնդրել է «Թեղուտ» ՓԲԸ-ում աշխատատեղեր բացել նաև Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանի աշխատողների համար
Երեկ երեկոյան Ալավերդիում վարչապետի պաշտոնակատար, «Իմ քայլը» դաշինքի ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն ալավերդցիների հետ իր հանդիպմանը խոսեց «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի և Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանի չաշխատելու իրական պատճառների մասին: Ն. Փաշինյանը պատմեց, որ Թեղուտի հանքավայրը շահագործվել է «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկի 380 մլն դոլար վարկով։
Այս տարվա փետրվարին, սակայն, պարզվել է, որ Թեղուտում պոչամբարի պրոբլեմ կա, պոչամբարի պատին ճաք է առաջացել: Թեղուտի հանքավայրի աշխատանքը շարունակելու համար պետք էր վերականգնել պոչամբարը, որի համար ընկերությանը անհրաժեշտ է եղել 10-14 մլն դոլար: Այլ բանկից հնարավոր չի եղել վերցնել այդ վարկը, քանի որ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն, Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանը և «Վալլեքս»-ին պատկանող ևս մեկ հանքավայր գրավադրված են «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկում: Վերջինս էլ «Վալլեքս»-ին դադարել է վարկ տրամադրել՝ վարկային պարտավորությունները չկատարելու պատճառով:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ կառավարությունը այդ ժամանակ ՎՏԲ-ի և «Վալլեքս» խմբի ընկերությունների ներկայացուցիչներին բանակցությունների է հրավիրել՝ կարևոր այդ խնդրի լուծումները գտնելու համար: Արդյունքում Թեղուտի հանքավայրն անցել է «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկի հսկողության տակ: Այդ ժամանակ կառավարությունը բանկի առաջ նախապայման է դրել նոր օպերատոր ներգրավելու և «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն շահագործելու համար: Նիկոլ Փաշինյանն Ալավերդիում հայտարարեց, որ Ռուսաստանում հայտնի գործարար Նորիկ Պետրոսյանը ստանձնել է «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի վերաշահագործումը:
«Վերաշահագործման համար նրանք մեկ ամիս են խոստանում, բայց ես գիտեմ, որոշակի խնդիրների հետ է կապված Թեղուտի հանքավայրի վերստին աշխատելը: Պոչամբարը, երբ վերականգնվի, հանքավայրը կսկսի աշխատել»,- հայտնեց Ն. Փաշինյանը: Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով՝ Նորիկ Պետրոսյանը խոստացել է հնարավորինս արագ իրականացնել Թեղուտի հանքավայրի շահագործումը, ընդ որում՝ աշխատատեղերի ավելի մեծ քանակով:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ նաև Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանի խնդրիրներին: Նրա խոսքով՝ ոմանք փորձել են տպավորություն ստեղծել, թե պղնձաձուլական գործարանը փակվել է կառավարության բնապահպանական տեսչության կատարած ստուգումների արդյունքում: Վարչապետի պաշտոնակատարը դա բացառեց և բացատրեց, որ պղնձաձուլական գործարանի աշխատանքների դադարեցնելը կապված է «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի կարգավիճակի փոփոխության հետ: Գործարանի աշխատանքը եկամտաբեր լինելու համար, ընկերությունը պետք է ունենա իր սեփական հումքը: «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն արդեն «Վալլեքս» խմբից օտարված է:
Ն. Փաշինյանն ալավերդցիներին տեղեկացրեց, որ գրավադրված է նաև Վալերի Մեջլումյանի՝ Ռուսաստանի Դաշնությունում ունեցած անշարժ գույքը: Նրա խոսքով՝ պղնձաձուլական գործարանի աշխատելու համար կա երկու տարբերակ, առաջին՝ պղնձաձուլական գործարանը և մյուս հանքը շարունակում են մնալ «Վալլեքս» խմբում և աշխատում են այդ տարբերակով և երկրորդ՝ պղնձաձուլական գործարանը նույնպես վերցնում է «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկը, կամ «Ռուսկայա Մեդ» ընկերությունը և փորձում է աշխատացնել այն:
Ն. Փաշինյանը նաև հայտնեց, որ պղնձաձուլական գործարանը բավականին հնացած է և նոր ներդրումների կարիք ունի: Կառավարությունը գործարար Նորիկ Պետրոսյանին խնդրել է «Թեղուտ»-ում բացել այնքան աշխատատեղ, որ պղնձաձուլական գործարանի տեւական ժամանակ չաշխատելու դեպքում, գործարանի բոլոր աշխատողների համար աշխատատեղեր ստեղծվեն Թեղուտ ՓԲԸ-ում։ Ըստ Ն. Փաշինյանի, այս պահին Հայաստանում նոր պղնձաձուլարան կառուցելու երկու ներդրումային առաջարկ կա՝ չինական կապիտալով և իտալական:
«Ես հույս ունեմ, երբ նոր պղնձաձուլարանի նախագիծը քննարկվի, մենք կկարողանանք բնապահպանական բարձր ստանդարտներ ապահովել, որպեսզի նոր հանրային բորբոքումներ տեղի չունենան այդ ոլորտում»,- ասաց Ն. Փաշինյանը: Նրա խոսքով, երկրի տնտեսության մեջ կառավարությունը քաջալերելու է նոր ներդրումներն և, միևնույն ժամանակ, բնապահպանական բարձր ստանդարտները: Կառավարությունը քաջալերելու է նաև գունավոր մետալուրգիայի զարգացումը.
«Սակայն դա միևնույն ժամանակ չի նշանակի բնապահպանական աղետ»,- ասաց նա: Վարչապետի պաշտոնակատարն անդրադարձավ նաև «Շնող» հէկի կառուցմանը: Ասաց, որ Հայաստանում այսուհետև բացառվելու է առանց համայնքի համաձայնության որևէ հզոր բնապահպանական ազդեցություն ունեցող նախագիծ իրականացնելը։
«Դա օրենքով է, դա վարչապետի քմահաճույքը չէ: Օրենքը քաղաքաշինական ծրագրերում առանցքային տեղ է հատկացնում համայնքի կարծիքին: Ուզում եմ ասել, որ «Շնող» հէկ-ը չի կարող կառուցվել առանց համայնքի համաձայնության: Եթե անհրաժեշտ լինի, մենք տեղական հանրաքվե կանցկացնենք»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Правительство попросило предпринимателя Норика Петросяна открыть в ЗАО “Техут” рабочие места для работников Алавердинского медеплавильного завода
Исполняющий обязанности премьер-министра, руководитель предвыборного блока “Мой шаг” Никол Пашинян вчера вечером на встрече с жителями Алаверди коснулся реальных причин простоя ЗАО “Техут” и Алавердинского медеплавильного завода. По словам Пашиняна, Техутское месторождение эксплуатировалось за счет взятого в банке “ВТБ-Армения” кредита в 380 млн долларов.
Однако в феврале этого года выяснилось, что возникла проблема с хвостохранилищем. Для продолжения работ на месторождении необходимо было устранить трещину в подпорной стене дамбы, для чего компании требовалось 10-14 млн долларов. Взять кредит в другом банке не представлялось возможным, поскольку ЗАО “Техут”, Алавердинский медеплавильный завод и принадлежащее компании “Валлекс” еще одно месторождение заложены в банке “ВТБ-Армения”. А банк прекратил выдачу кредита Грппе “Валлекс” из-за невыполнения кредитных обязательств.
Никол Пашинян рассказал, что правительство пригласило представителей банка “ВТБ” и Группы компаний “Валлекс на переговоры для поиска решений этой важной проблемы. В результате Техутское месторождение перешло под контроль банка “ВТБ-Армения”.
Тогда правительство поставило перед банком условие привлечь нового оператора для задействования ЗАО “Техут”. И.о.премьера сообщил, что возобновить эксплуатацию Техутского месторождения взялся известный в России предприниматель Норик Петросян.
“На возобновление эксплуатации Техутского месторождения они попросили месяц, но я знаю, что это связано с определенными проблемами. Когда хвостохранилище будет восстановлено, тогда месторождение и начнет работать”,- сказал Пашинян. По словам и.о.премьера, Норик Петросян обещал начать эксплуатацию Техута как можно раньше, причем с еще большим количеством рабочих мест.
Никол Пашинян коснулся также проблем Алавердинского медеплавильного завода, отметив, что кое-кто пытался создать впечатление, будто завод закрылся из-за проверки, проведенной Инспекцией по экологии правительства. Пашинян опроверг эти утверждения, отметив, что прекращение работы предприятия связано с изменением статуса ЗАО “Техут”. Чтобы работа завода была прибыльной, компания доложна иметь собственное сырье. ЗАО “Техут” уже отчуждено от Группы компаний “Валлекс”.
По словам Пашиняна, недвижимость Валерия Меджлумяна в Российской Федерации тоже находится под залогом. Есть два варианта перезапуска медеплавильного завода. Согласно первому варианту, медеплавильный завод и другое месторождение продолжают оставаться в Группе “Валлекс” и начинают работать. По второму варианту медеплавильный завод забирает банк “ВТБ-Армения” или компания “Русская медь”, которые пытаются его запустить.
Никол Пашинян обратил внимание и на то обстоятельство, что медеплавильный завод уже устарел и нуждается в новых инвестициях. Правительство попросило Норика Петросяна увеличить количество рабочих мест на месторождении “Техут”, чтобы в случае продолжительного простоя медеплавильного завода все его работники могли устроиться на работу в ЗАО “Техут”. По словам и.о.премьера, на данный момент есть два инвестиционных предложения о строительстве новой медеплавильни в Армении – от китайского и итальянского капитала.
“Я надеюсь, что проект нового медеплавильного завода будет обсужден, и мы сможем обеспечить высокие экологические стандарты, чтобы не дать общественности повода для новых волнений по этому вопросу”,- сказал Никол Пашинян, подчеркнув, что правительство будет поощрять инвестиции в экономику страны и обеспечение высоких экологических стандартов.
“Вместе с тем это не означает, что может быть допущена экологическая катастрофа”,- отметил Пашинян. Касаясь строительства ГЭС “Шнох”, и.о. премьера заявил, что впредь реализация какого-либо проекта, который может оказать существенное воздействие на экологию, без согласия общины будет исключена. И это не каприз правительства, а требоввание закона, подчеркнул Никол Пашинян. “Хочу сказать, что ГЭС “Шнох” не может быть построена без согласия общины. В случае необходимости мы проведем местный референдум”,- добавил и.о.премьер-министра.