Վրաստանում ընտրվեց առաջին կին նախագահը
Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ամփոփել է նախագահի ընտրության արդյունքները: Այդպիսով՝ Վրաստանում առաջին անգամ ընտրվել է կին նախագահ՝ իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության թեկնածու Սալոմե Զուրաբիշվիլին: Նա հավաքել է ընտրողների ձայների 59.52 %-ը: Նրա մրցակից, «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցության ու միացյալ ըննդիմության թեկնածու, նախկին արտգործնախարար Գրիգոլ Վաշաձեն հավաքել է քվեների 40.48 %-ը:
Վաշաձեն, սակայն, հաղթել է Ռուսթավում, Թելավիում և արտերկրում. Վրաստանից դուրս գտնվող Վրաստանի քաղաքացիների 64, 24 տոկոսը քվեարկել է Վաշաձեի օգտին:
Ինչպես արդեն գրել ենք՝ Սամցխե-Ջավախքում ընտրել են Սալոմե Զուրաբիշվիլիին: Եվ վերջնական արդյունքները հետևյալ պատկերն են արտացոլում:
ԿԸՀ-ի նախագահ Թամար Ժվանիան հայտնել է, որ ընտրությունները հիմնականում խաղաղ են ընթացել: ԿԸՀ մուտք է արվել 289 դիմում-բողոք, որոնք երկու օրվա ընթացքում պետք է քննվեն:
Հիշեցնենք, որ 2017թ. սահմանադրական բարեփոխումներից հետո, Վրաստանում քաղաքացիների կողմից նախագահի ուղղակիորեն ընտրությունը վերջինն է, և այսուհետ Վրաստանի նախագահին կընտրի 300 անդամից բաղկացած Ընտրական կոլեգիան:
Սալոմե Զուրաբիշվիլին 2004-2006թթ. եղել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարը: Ընդ որում՝ 2004 թվականի մարտին Վրաստանի նորընտիր նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին էր նրան նշանակել Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար՝ այդ պաշտոնում փոխարինելով Թեդո Ջափարիձեին: Զուրաբիշվիլին արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում իր կատարած գլխավոր գործը համարում է Վրաստանի տարածքից ռուսական ռազմակայանների դուրսբերումը: Նա էր գործընթացի հիմնական բանակցողը:
Սալոմե Զուրաբիշվիլին ծնվել է 1952 թվականի մարտի 18-ին Փարիզում, վրացի գաղթականների ընտանիքում: Աշխատել է Ֆրանսիայի արտգործնախարարությունում: Եղել է նաև Վրաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանը:
Սալոմե Զուրաբիշվիլին երկքաղաքացի էր՝ բացի Վրաստանի քաղաքացիությունից, մինչ թեկնածությունը գրանցելը՝ ունեցել է նաև Ֆրանսիայի քաղաքացիություն:
Վրաստանի Սահմանադրության համաձայն՝ յուրաքանչյուր ընտրելու իրավունք ունեցող քաղաքացի կարող է դառնալ Վրաստանի նախագահ, եթե լրացել է նրա 35 տարին, ապրել է Վրաստանում գոնե 5 տարի և ապրում է Վրաստանում ընտրություններին նախորդող վերջին 3 տարում:

В Грузии впервые избрана женщина-президент
Центризбирком Грузии подвел итоги выборов президента страны. Итак, впервые в истории страны президентом избрана женщина – кандидат от правящей партии “Грузинская мечта” Саломе Зурабишвили. Она набрала 59,52% голосов. Соперник Зурабишвили, кандидат от партии “Единое национальное движение” и единой оппозиции, бывший министр иностранных дел Григол Вашадзе набрал 40,48% голосов.
Кандидат от оппозиции победил в Рустави, Телави и за рубежом.За Вашадзе проголосовали 64, 24% находящихся за пределами Грузии граждан этой страны.
В Самцхе-Джахаке победу одержала Саломе Зурабишвили. Вот картина окончательных итогов голосования:
Председатель ЦИК Тамар Жвания сообщила, что выборы в основном проходили мирно. Центризбирком получил 289 заявлений и жалоб, которые должны быть рассмотрены в течение двух дней.
Напомним, что после конституционной реформы 2017 г. это последние выборы, когда граждане Грузии выбирали президента путем прямого голосования. В дальнейшем главу государства будет выбирать Избирательная коллегия из 300 членов.
В 2004-2006 гг. Саломе Зурабишвили была министром иностранных дел Грузии. Причем в марте 2004 г. новоизбранный президент Михеил Саакашвили назначил Зурабишвили министром иностранных дел Грузии. Своим главным делом на посту главы МИД Зурабишвили считает вывод российской военной базы с территории Грузии. В этом процессе г-жа Зурабишвили была оснвным переговорщиком.
Саломе Зурабишвили родилась 18 марта 1952 г. в Париже, в семье грузинских эмигрантов. Работала в МИД Франции, была также Чрезвычайным и Полномочным послом Грузии во Франции.
До регистрации в качестве кандидата в президенты С.Зурабишвивли имела двойное гражданство – Грузии и Франции.
Согласно Конституции Грузии, каждый имеющий избирательное право гражданин может стать президентом страны, если ему исполнилось 35 лет, если он жил в Грузии как минимум 5 лет и живет в Грузии предшествующие выборам последние три года.