Քոչարյանի պաշտպանները կմիջնորդեն հետազոտել Մարտի 1-ի մի տեսանյութ. ըստ նրանց՝ ցուցարարներից մեկը կրակում է ոստիկանների ուղղությամբ
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ դատական նիստին նրա պաշտպանները պատրաստվում են միջնորդել, որպեսզի դատարանում հետազոտվի մի տեսանյութ, որում, ըստ պաշտպանների երևում է թե, ինչպես է 2008 թվականի մարտի 1-ին ցուցարարներից մեկը կրակել ծառայություն իրականացնող ոստիկանների ուղղությամբ: Այս մասին Վերաքննիչ քրեական դատարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը:
Նշենք, որ այսօր արդեն 5-րդ օրն է, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի, քննում է Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ գործը:
Դատարանում արդեն իսկ ներկայացվել են Քոչարյանին առաջին ատյանի դատարանի կողմից կալանավորելու դեմ տարված բողոքները, և Դատախազությունն ավարտին է հասցրել բողոքում ներկայացրած հանգամանքների առնչությամբ իր առարկությունները:
Բացի վերը նշված միջնորդությունից Քոչարյանի պաշտպանները պատրաստվում են նաև միջնորդել դատարանին դիմել Սահմանադրական դատարան՝ Քոչարյանին մեղսագրվող քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածր սահմանադրականության հարցը որոշելու համար: Հիշեցնենք, որ 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ 2018 թվականի հուլիսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք էր առաջադրվել քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:
Առաջին ատյանի դատարանը նրա նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրել կալանավորումը, սակայն Վերաքննիչ դատարանի որոշումից հետո Քոչարյանն ազատ է արձակվել: Վճռաբեկ դատարանը նոյեմբերի 15-ին բեկանել է Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումն անձեռնմխելիության հիմքով վերացնելու վերաբերյալ Վերաքննիչ դատարանի որոշումը, և գործն ուղարկվել է նույն դատարան՝ նոր քննության:
Նոյեմբերի 27-ից Վերաքննիչ դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի, քննում է Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցը:

Адвокаты Кочаряна намерены ходатайствовать об исследовании видеозаписи событий 1 марта 2008 г. в Ереване
На судебном заседании по вопросу избрания меры пресечения второму президенту РА Роберту Кочаряну его адвокаты собираются представить ходатайство об исследовании одной из видеозаписей событий 1 марта 2008 г. в Ереване, в которой, по их мнению, видно, как один из манифестантов стреляет в направлении полицейских. Об этом на брифинге в Апелляционном уголовном суде заявил адвокат Айк Алумян.
Отметим, что сегодня уже пятый день, как Апелляционный суд под председательством судьи Рубика Мхитаряна рассматривает вопрос об избрании меры пресечения Кочаряну.
В суд уже были поданы жалобы на решение суда первой инстанции об аресте экс-президента, а прокуратура высказала возражения по представленным в жалобе обстоятельствам.
Адвокаты Кочаряна собираются также ходатайствовать перед судом об обращении в Конституционный суд для определения конституционности вменяемой второму президенту ст.300 УК РА. Напомним, что в ходе следствия по уголовном делу о событиях 1-2 марта 2008 г. в городе Ереване, которое расследуется в Специальной следственной службе, были получены доказательства, на основании которых 26 июля 2016 г. экс-президенту Армении Роберту Кочаряну было выдвинуто обвинение по ч.1 ст.300.1 УК РА, согласно которй Кочарян, придя к согласию с другими лицами, сверг конституционный строй Республики Армения.
Суд первой инстанции избрал в отношении Кочаряна арест в качестве меры пресечения, однако Апелляционный суд освободил экс-президента. 15 ноября Кассационный суд отменил решение Апелляционного суда, отправив дело в тот же суд для проведения нового следствия.
Апелляционный суд под председательством судьи Рубика Мхитаряна с 27 ноября рассматривает вопрос об избрании меры пресечения Р.Кочаряну. Последний в настоящее время находится на свободе.