Հայաստանի պետական պարտքը հոկտեմբերի վերջի դրությամբ 6 մլրդ 724 մլն դոլար է
Այս տարվա հոկտեմբերի վերջի դրությամբ Հայաստանի ընդհանուր պետական պարտքը կազմել է 6 միլիարդ 724 միլիոն դոլար։ Սեպտեմբերի համեմատ՝ այն նվազել է 16.5 մլն դոլարով կամ 0.2 %-ով։ Տվյալները հրապարակել է Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեն։
Իսկ տարեսկզբի համեմատ պետական պարտքը նվազել է 50.3 մլն դոլարով կամ 0.7 %-ով։
Արտաքին պետական պարտքը փոքր-ինչ նվազել է, իսկ ներքին պարտքն այս ընթացքում շարունակել է աճել։ Մասնավորապես, հոկտեմբերի վերջի դրությամբ արտաքին պարտքը կազմել է 5 մլրդ 387 մլն դոլար, որը սեպտեմբերի համեմատ կրճատվել է 23.7 մլն դոլարով կամ 0.4 %-ով։
Իսկ ներքին պարտքը կազմել է մոտ 1 մլրդ 337 մլն դոլար, որը մեկ ամսում աճել է 7.2 մլն դոլարով կամ 0.5 %-ով։
Դրամով հաշվարկած՝ Հայաստանի պետական պարտքը կազմում է շուրջ 3 տրիլիոն 268 միլիարդ դրամ, որից 2.618 տրլն դրամը արտաքին պարտքն է, մոտ 650 մլրդ դրամն էլ՝ ներքին։
Արտաքին պարտքի հիմնական մասը կառավարության պարտքն է։
Հայաստանի արտաքին պարտքի կազմում, ըստ վարկառուների, ամենամեծ տեսակարար կշիռը Համաշխարհային բանկինն (ՀԲ) է` ի դեմս Զարգացման միջազգային ընկերակցության ու Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի։ Այս տարվա երրորդ եռամսյակի վերջի դրությամբ (սեպտեմբերի 30, տվյալները ներկայացվում են եռամսյակային կտրվածքով)՝ ՀԲ-ին է բաժին ընկնում արտաքին պարտքի 33.1 %-ը, որը կազմում է շուրջ 1 մլրդ 790 մլն դոլար։
Հաջորդ խոշոր վարկատուներն են Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ, կշիռը արտաքին պարտքում՝ 12.1 %), Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ, 6.6 %) ու Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ, 5.7 %)։
Երկկողմանի վարկային ծրագրերի շրջանակներում Հայաստանի առավել խոշոր վարկատուներն են Գերմանիան, Ռուսաստանն ու Ճապոնիան։
Եվ իհարկե, արտաքին պետական պարտքի կազմում մեծ կշիռ ունեն եվրապարտատոմսերը՝ ոչ ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված արտարժութային պետական պարտատոմսերը՝ 844.6 մլն դոլար, որը կազմում է արտաքին պարտքի 15.6 %-ը։

Государственный долг Армении в октябре составил 6 млрд 724 млн долларов
По положению на октябрь этого года общий государственный долг Армении составил 6 млрд 724 млн долларов. По сравнению с сентябрем это меньше на 16,5 млн долларов, или на 0.2%.
Эти данные опубликовал Статистический комитет Армении. По сравнению с началом года госдолг сократился на 50.3 млн долларов, или на 0.7%.
В указанный период внешний государственный долг несколько сократился, а внутренний продолжал расти. Так, в конце октября внешний долг составил 5 млрд, 387 млн долларов, что на 23.7 млн долларов, или на 0.4%, меньше, чем в сентябре.
Внутренний долг составил около 1 млрд 337 млн долларов. То есть за месяц эта сумма выросла на 7.2 млн долларов, или на 0.5%.
В драмах государственный долг страны составляет около 3 трлн 268 млрд. 2.618 трлн драмов от этой суммы составляет внешний долг, около 650 млрд – внутренний.
Основная часть внешнего долга образовалась за счет долга правительства.
В составе внешнего долга Армении самый большой удельный вес составляет задолженность перед Всемирным банком в лице Международной ассоциации развития и Международного банка реконструкции и развития. По положению на третий квартал этого года на долю ВБ приходилось 33.1%, или 1 млрд 790 млн долларов от всей суммы внешнего долга.
Крупными кредиторами являются также Азиатский банк развития (доля во внешнем долге – 12,1%), Междунраодный валютный фонд (6,6%) и Евразийский банк развития (5,7%).
В рамках двусторонних кредитных программ наиболее круные кредиторы Армении – Германия, Россия и Япония.
И, конечно, в составе внешнего госдолга большой удельный вес составляют евробонды - 844.6 млн долларов, или 15.6% от внешнего долга.