«Ձեր «բուծիկներն» ուրիշ տեղ բուծեք» (տեսանյութ)
Այսօր «Մենք ենք մեր քաղաքի տերը» քաղաքացիական նախաձեռնությունը բողոքի ակցիա էր կազմակերպել Մարգարյան հիվանդանոցի դիմացի պուրակում:
Հունվարի ընթացքում ապամոնտաժվեցին Աբովյան փողոցի խանութներն ու կրպակները, սակայն այդ նույն խանութները տեղափոխվում են Մաշտոցի այգի (Մաշտոցի, Կողբացու, Արամի և Բյուզանդի փողոցների միջնամաս): Այս պահին էլ այնտեղ ընթանում են շինարարական աշխատանքները, դրված են խանութների հիմքերը, նույնիսկ երևում են ապագա խանութների բրենդները:
Բացի շինարարններից՝ կառույցի հետ առնչվող այլ անձիք այնտեղ չկային: Իսկ շինարարներին հատկացված փոքր սենյակի դռան վրա միայն գրված էր «Սահակյանշին»:
«Մենք ենք մեր քաղաքի տերը» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամ Գայանե Մելքումյանը նշեց, որ իրենք երկու օր առաջ են իմացել այս շինարարության մասին և դեռ չեն հասցրել պաշտոնական նամակով դիմել քաղաքապետարան: Սակայն այսօր նրանք տարածել են հաղորդագրություն, որով պահանջում են Երևանի քաղաքապետարանից դադարեցնել տեղի շինարարությունը: Այս ամենը նրանք որակում են որպես խաբեություն, աչքակապություն և քաղաքացիների իրավունքների ոտնահարում:
Նախաձեռնության անդամները բերել էին նաև պաստառներ, որով պահանջում են հեռու մնալ կանաչ տարածքներից. «Ձեր «բուծիկներն» ուրիշ տեղ բուծեք»:
Տարածքի բնակիչներից մեկը՝ Կարինե Մնացականյանը նշեց, որ ժամանակին այդ տարածքում եղել են բազմաթիվ ծառեր, որոնք, սակայն հատվել են: Տեղի բնակիչներից շատերը հեռացել են, իսկ բողոքելու մեջ իմաստ չեն գտնում. «ով ա մեզ բանի տեղ դնում, ինչ ուզում՝ էն էլ անում են»:
Գ. Մելքումյանը նշեց, որ շատ լավ լուսաբանվեց Աբովյանի խանութների ապամոնտաժումը, բայց թե որտեղ են դրանք տեղափոխվում, լռում են:

“Открывайте свои бутики в другом месте” (видео)
Гражданская инициатива “Мы – хозяева этого города” провела сегодня акцию протеста в сквере напротив Института акушерства и гинекологии им.Маркаряна.
В течение января магазины и павильоны, построенные на тротуарах улицы Абовяна, были демонтированы. Однако вскоре выяснилось, что эти торговые точки переносятся в парк, расположенный между улицами Арами и Бюзанда. В данный момент там в зеленой зоне ведутся строительные работы, уже заложены фундаменты под здания магазинов и даже вывешены их названия.
Кроме строителей других лиц, имеющих отношение к строительству, на месте не было. На небольшом помещении, предназначенном для рабочих, было написано “Саакяншин”.
Член гражданской инициативы “Мы – хозяева нашего города” Гаяне Мелкумян сказала, что о строительстве они узнали два назад и еще не успели обратиться с официальным письмом в мэрию. Однако сегодня организация распространила заявление, которым требует от властей города прекратить строительные работы.
Происходящее участники акции протеста расценивают как обман и попрание прав граждан. Они развернули плакаты, на которых было написано: “Открывайте свои бутики в другом месте”.
Жительница одного из близлежащих домов Карине Мнацаканян сообщила, что в свое время здесь было срублено очень много деревьев. Однако, по словам женщины, жаловаться не имеет смысла, так как никто не обращает внимания на эти жалобы.
Гаяне Мелкумян отметила, что демонтаж павильонов на улице Абовяна широко освещается в прессе, однако о том, куда они переносятся, власти молчат.