Նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանն ազատ է․ դատարանը մերժեց նրան կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդությունը
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը քիչ առաջ մերժեց նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանին կալանավորելու վերաբերյալ Հատուկ քննչական ծառայության միջնորդությունը: Որոշման մասին դատարանում գտնվող լրագրողներին ասաց հենց ինքը՝ Գևորգյանը, ով ներկայացել էր նիստին:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 11-ին Արմեն Գևորգյանին երեք նոր մեղադրանք է առաջադրվել՝ առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալ և սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակել: Ավելի վաղ մեղադրանք էր առաջադրվել նաև արդարադատության կայացմանը խոչընդոտելու վերաբերյալ: Գևորգյանն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում:
Նշենք, որ գործի առնչությամբ Հատուկ քննչական ծառայությունը հաղորդագրություն էր տարածել, որ 2008 թվականի փետրվարի 28-ից մարտի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ սահմանադրական դատարանում ՀՀ նախագահի թեկնածուներ Տիգրան Կարապետյանի և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դիմումների հիման վրա քննության է առնվել ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2008 թվականի փետրվարի 24-ի՝ «Հանրապետության Նախագահ ընտրվելու մասին» թիվ 24-Ա որոշումը վիճարկելու վերաբերյալ գործը:
Մինչև դեկտեմբերի 11-ը Գևորգյանի նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրված չհեռանալու մասին ստորագրությունը, սակայն մեղադրանքը լրացնելուց հետո քննչական մարմինը գտել էր, որ Գևորգյանին կալանավորելու անհրաժեշտություն կա:

Бывший вице-премьер Армен Геворкян остался на свободе: суд отклонил ходатайство о его аресте
Суд общей юрисдикции города Еревана немногим ранее отклонил ходатайство Специальной следственной службы об аресте бывшего вице-премьера Армена Геворкяна. О принятом решении журналистам сообщил сам Геворкян, который присутствовал на сегодняшнем заседании суда.
11 декбаря Армену Геворкяну было предъявлено три новых обвинения: отмывание денег в особо крупном размере, пролучение взятки в особо крупном размере и содействие свержению конституционного строя. Ранее Геворкян обвинялся в препятствовании осуществлению правосудия. Бывший вице-премьер не признает предъявленные ему обвинения.
В связи с этим делом Специальная следственная служба распространила сообщение о том, что в период с 28 февраля по 8 марта на основании заявлений кандидатов в президенты РА Тиграна Карапетяна и Левона ТерПетросяна Конституционный суд рассмотрел дело об оспаривании решения ЦИК от 24 февраля 2008 г. “Об избрании Президента Республики”.
До 11 декабря мерой пресечения в отношении А.Геворкяна была избрана подписка о невыезде. Однако после дополнения обвинения следственный орган, по всей видимости, посчитал нужным взять Армена Геворкяна под стражуы.