«Քոչարյանին անհապաղ ազա՛տ արձակել». բողոքի ցույց Ստեփանակերտում
Դեկտեմբերի 22-ին Ստեփանակերտի Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում տեղի ունեցավ «Ազատություն Քոչարյանին» խորագրով բողոքի ցույց:
Ցույց վարողն Արցախյան շարժման ակտիվիստ, Արցախի պետական համալսարանի ֆիզիկայի դասախոս Գրիգորի Աֆանասյանն էր:
«Ցույցը մենք ենք կազմակերպել»,-ասաց Աֆանասյանը:
«Մենք պահանջում ենք Քոչարյանին անհապաղ ազա՛տ արձակել, սա Արցախի ձայնն է:
Ոչ ոք իրավունք չունի մեր վաստակավոր մարդուն պատերի մեջ պահել, Քոչարյանը դրան արժանի չէ: Այն մարդիկ, ովքեր պատերազմ չեն տեսել, ու չեն տեսել ռումբերից առաջացած Ստեփանակերտի ավերակները, հարազատների չարչարանքներն ու կսկիծը… հիմա հողի խորքից լսվում է մեր զոհված ընկերների վրդովմունքի աղաղակը…,- հուզմունքը զսպելով՝ խոսքը կիսատ թողեց Աֆանասյանը, - ազատություն, Ռոբերտ Քոչարյանին»:
Ելույթ ունեցողների շարքում էին Ստեփանակերտի թիվ 7-րդ դպրոցի ռուսաց լեզվի ուսուցիչ Վերա Խաչատուրյանը, շարժման ակտիվիստ ներկայացած Ալեքսանդր Հայրապետյանը, Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի ռեկտոր Դոնարա Գաբրիելյանը:
«Ես խնդրում եմ անհապաղ ազատ արձակել այդ մարդուն, և ինչու՞, մի պահ մտածեք, մի պահ մտածեք, որ դարավոր թշնամի շուն թուրքը մեզանից մի քանի մետր հեռավորության վրա, իրեն ավելի ճոխ է զգում ու լավ, երբ տեսում է, որ ազգի հերոսին ազգն է դատապարտում: Խնդրում եմ մինչև վերջ կանգնենք ու մեր պայքարը շարունակենք, ազատություն Ռոբերտ Քոչարյանին, հայոց ազգի մեծն մարդուն»,- գոչեց Ալեքսանդր Հայրապետյանը:
Երբ Ալեքսանդր Հայրապետյանից հետաքրքրվեցի արդյոք Ռոբերտ Քոչարյանին մարտի 1-ի գործի շրջանակներում մեղադրանք առաջադրելը սխա՞լ է համարում, նա ասաց, որ չի կարող պատասխանել, քանի որ ոչ մի բան չգիտի մարտի 1-ի մասին:
«Մայր Հայաստանում տեղի ունեցող դեպքերի, այսօրվա իշխանությունների գործողությունների պատճառով զայրացած եմ: Եթե պարոն Քոչարյանը մեղավոր է, թող ապացուցեն ու նոր բռնեն, նրանք միշտ հակառակն են անում՝ ձերբակալում են ու նոր ապացույցներ փնտրում: Ամենացավալին այն է, որ մարդուն դեկտեմբերի 7-ին են ձերբակալել, այն մարդուն, որ դեմքով կանգնել է դեպի երկրաշարժի գոտին ու ասել. «Մենք պիտի ամեն ինչ անենք, որպեսզի Հայաստանում աղետի գոտի չլինի»,- իր ելույթում ասաց Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի ռեկտոր Դոնարա Գաբրիելյանը ու հավելեց, որ նման Հայաստանի չի ուզում միանալ:

Demonstrators In Stepanakert Demand Release of Ex-Armenian President Robert Kocharyan
Demonstrators gathered in Stepanakert’s Charles Aznavour Square today and demanded the immediate release of ex-Armenian president Robert Kocharyan, who’s been arrested and charged in Yerevan with usurping state power during the March 1, 2008 post-election public protests.
Protest organizer Grigori Afanasyan, who teaches physics at Artsakh State University, told Hetq that Kocharyan served valiantly in the Artsakh War and that no one has the right to imprison those who fought to defend Artsakh.
The top photo shows demonstrators holding a banner that reads “Artsakh Stands with Its Heroes”.
Afanasyan said that those who did not fight in the war, a slight to Acting Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, have no moral justification to prosecute those like Kocharyan and other war vets.
Donora Gabrielyan, the rector of Stepanakert’s Mesrop Mashtots University, and Vera Khachatryan, who teaches Russian at Stepanakert P.S. 7, were among the speakers calling for Kocharyan’s release.
“I ask for the immediate release of that man. Why? Think for a moment. What if our eternal enemy, the Turkish dog, just a few meters distant, sees us accusing a national hero. That would please the enemy. I ask you to stand until the end and continue our struggle. Freedom to Robert Kocharyan, a great man of the Armenian people,” declared Aleksandr Hayrapetyan, a member of the Artsakh Movement, from the podium.
When this reporter asked Hayrapetyan if the charges against Kocharyan were false, he replied that he couldn’t say since he didn’t know anything about the March 1-2, 2008 events in Yerevan that left ten dead.
Rector Gabrielyan told the demonstrators that the steps taken against Kocharyan in Armenia had upset her.
“If Mr. Kocharyan is guilty, they should have proven it before detaining him. They always do the opposite. They arrest first and then scramble for evidence,” Gabrielyan said, adding that she wouldn’t want to unite with such an Armenia.