Վազաշենի ջրամբարի կառուցման համար նախնական հաշվարկվել է մոտ 80 մլն դրամ
Տավուշի մարզի սահմանամերձ Վազաշեն գյուղը Հայաստանի այն համայնքներից է, որն ընդհանրապես ոռոգման ջուր չունի: Գյուղապետ Լորիկ Բադիրյանն ասում է, որ նախկինում գյուղը ոռոգվում էր Աղստեւ գետի ջրերով, որոնք այստեղ մղվում էին Կայան բնակավայրի մոտ գտնվող պոմպակայանի միջոցով: 1990-ականների հայ-ադրբեջանական զինված հակամարտությունից հետո, ըստ Բադիրյանի, պոմպակայանը մնացել է հայկական վերահսկողությունից դուրս, ինչի հետեւանքով Վազաշենը զրկվել է ոռոգման ջրից:
Նախկինում հատկապես խաղողի մշակությամբ հայտնի Վազաշենն այսօր մնացել է գլխավորապես տնամերձ հողամասերի հույսին, որոնք էլ ոռոգվում են խմելու ջրով (գյուղն օրական 6-7 ժամ խմելաջուր է ունենում): Վազաշենցիների հողերի մեծ մասը գտնվում է կա՛մ հակառակորդի կողմից դիտարկվող տարածքում, կա՛մ հենց նրանց դիրքերի թիկունքում: Բանն այն է, որ պատերազմից հետո գյուղի հողատարածքների մի զգալի հատված անցել է ադրբեջանցիներին, որոնք այսօր մշակում են այդ հողերը:
Անցյալ տարվա ամռանը Լ. Բադիրյանը մեզ հետ զրույցում հայտնել էր, որ հիմնականում հացահատիկի համար օգտագործվող վարելահողերի մշակումից էլ վազաշենցիները հիասթափվել են, քանի որ հակառակորդի կողմից շարունակական խոչընդոտներ են ստեղծվում: Ըստ համայնքի ղեկավարի՝ ադրբեջանցիները Վազաշենին պատկանող, բայց իրենց վերահսկողության տակ գտնվող հողերում երբ հացահատիկ են ցանում ու հնձում, հայ գյուղացիները ձգտում են իրենց նույն աշխատանքը նրանց զուգահեռ անել, որպեսզի կրակող չլինի, մյուս կողմից՝ երբ ադրբեջանցիները հավաքում են բերքը, հաճախ դրանից հետո այրում են դաշտերը, ու կրակը հասնում է սահմանից այս կողմ:
Անցյալ տարի Վազաշենի գյուղապետը հույս էր հայտնել, որ ոռոգման ջրի խնդիրը շուտով լուծվելու է՝ նկատի ունենալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոստումը գյուղում ջրամբար կառուցելու մասին: Բադիրյանն ասում է, որ Տավուշի մարզպետարանում հանդիպման ժամանակ ինքը Փաշինյանին ներկայացրել էր հարցը, նշել, որ ջրամբարի կառուցումը մոտ 60 մլն դրամի ծրագիր է, վարչապետն էլ հայտնել էր, թե եթե այդքան է, նախագիծը կիրականացվի:
Հետո, Լորիկ Բադիրյանի ասելով, մարզպետարանի մասնագետների հետ նախնական հաշվարկել էր ծրագրի արժեքը, որը կազմել է մոտ 80 մլն դրամ: Գյուղապետն ասում է, որ հաշվարկներն արդեն ուղարկել են կառավարություն եւ սպասում են պատասխանի: Չնայած Վազաշենում ջրամբար կառուցելու միտք ունեցել են նաեւ նախորդ իշխանության ժամանակ, Լ. Բադիրյանն ասում է, որ Փաշինյանի հետ հանդիպմանն է միայն այն ներկայացվել իշխանություններին:
Ջրամբարը, ըստ նախատեսվածի, պետք է կառուցվի Վազաշենից 2 կմ հեռավորության վրա: Լ. Բադիրյանը հույս ունի, որ ծրագիրն իրականություն է դառնալու:

На строительство Вазашенского водохранилища требуется около 80 млн драмов
Приграничная община Вазашен в Тавушской области – одна из тех в Армении, которая не имеет оросительной воды. По словам старосты Лорика Багиряна, в прошлом село орошалось водой из реки Агстев, которая поступала с помощью насосной станции, находившейся недалеко от населенного пункта Каян. В результате армяно-азербайджанского конфликта 1990-х годов насосная станция осталась вне зоны контроля армянской стороны, вследствие чего Вазашен лишился оросительной воды, отметил Л.Бадирян.
Сегодня в Вазашене, известном в прошлом своим виноградарством, люди обрабатывают только приусадебные участки, орошая их питьевой водой (она подается 6-7 часов в сутки). Большая часть земель вазашенцев находится либо на просматриваемой противником территории, либо за его позициями. Дело в том, что после войны значительная часть вазашенских земель перешла к азербайджанцам, которые сегодня и обрабатывают их.
Во время прошлогодней беседы Бадирян сообщил нам, что вазашенцы разочарованы и выращиванием зерна, так как противник постоянно чинит им препятствия.
По словам руководителя общины, чтобы не допустить стрельбы со стороны противника, вазашенцы стараются сеять и убирать урожай именно тогда, когда аналогичные работы азербайджанцы выполняют на принадлежащих Вазашену, но на деле находящихся под их контролем землях. С другой стороны, азербайджанцы, убрав урожай, часто поджигают поля, и огонь перекидывается на армянскую сторону границы.
В прошлом году Бадирян выразил надежду на скорейшее решение проблемы орошения, имея в виду обещание премьер-министра Никола Пашиняна построить в селе водохранилище. Во время встречи в администрации Тавушской области староста, представляя вопрос Пашиняну, отметил, что строительство водохранилища обойдется примерно в 60 млн драмов. В ответ премьер сказал, что в таком случае проект будет осуществлен.
После этого специалисты областной администрации рассчитали стоимость проекта, которая составила около 80 млн драмов. По словам Л.Бадиряна, расчеты уже отправлены в правительство, ждут ответа. Хотя идея строительства в Вазашене водохранилища высказывалась и при предыдущей власти, она была изложена лишь на встрече с Пашиняном, отметил наш собеседник.
Водохранилище предусматривается построить в двух километрах от Вазашена. Лорик Бадирян надеется, что проект будет реализован.