Ոոբերտ Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատելու միջնորդության քննությունը սկսվեց
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատելու վերաբերյալ միջնորդության քննությունը վերսկսվեց Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում:
Հիշեցնենք որ դեկտեմբերի 28-ին այս միջնորդության քննությունը սկսվել, ապա հետաձգվել էր մինչև այսօր՝ հունվարի 9-ը:
Բանն այն է որ Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի ղեկավար Հրաչ Մուշեղյանը հայտնել էր, թե գործեր ունի, և միջնորդել աշխատանքային օրվա ավարտից՝ ժամը 18:00-ից հետո հետաձգել դատական նիստը: Մուշեղյանը հայտնել է նաև, թե հնարավոր է՝ դատավոր Նելլի Բաղդասարյանին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնի:
Որպես հնարավոր ինքնաբացարկի հիմնավորում՝ Հրաչ Մուշեղյանը հայտնել էր, որ միջնորդությունը քննող դատավոր Նելլի Բաղդասարյանը ինքնաբացարկ է ներկայացրել Մարտի 1-ի գործով անցնող մեկ այլ անձի հետ առնչվող միջնորդության քննության վերաբերյալ՝ պատճառաբանելով, որ մտերիմ հարաբերություններ ունի նրա հետ, ուստի Հրաչ Մուշեղյանը չէր բացառել, որ ինքնաբացարկի վերաբերյալ որոշմանը ծանոթանալուց հետո դատավորին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնելու անհրաժեշտություն առաջանա:
Նշենք, որ Բաղդասարյանը մտերիմ հարաբերություններ ունի Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար, այժմ գործով մեղադրյալի կարգավիճակ ունեցող Վահագն Հարությունյանի հետ, և ինքնաբացարկ է ներկայացրել նրա կալանքի վերաբերյալ միջնորդության քննության շրջանակներում:
Գրավի կիրառումը թույլատրելի ճանաչելու վերաբերյալ միջնորդությունը պաշտպանները ներկայացրել էին 2018-ի դեկտեմբերի 26-ին՝ նշելով, որ թեև Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու հիմքեր առհասարակ չկան՝ ստեղծված իրավիճակում գրավի կիրառումն այդ պահին միակ միջոցն է, որով դատարանը կարող է նվազագույնի հասցնել Քոչարյանի իրավունքների խախտումները:
Միջնորդության մեջ պաշտպանները գրավի չափ չեն նշել:
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանը դեկտեմբերի 7-ին որոշեց անփոփոխ թողնել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, ինչից հետո Քոչարյանը կալանավորվեց: Պաշտպանները Վերաքննիչ դատարանի այս որոշումը արդեն իսկ բողոքարկել են Վճռաբեկ դատարան:
Վճռաբեկ դատարանը նոյեմբերի 15-ին բեկանել է Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումն անձեռնմխելիության հիմքով վերացնելու վերաբերյալ Վերաքննիչ դատարանի որոշումը, և գործն ուղարկվել է նույն դատարան՝ նոր քննության: Դեկտեմբերի 7-ին դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի, որոշել էր ուժի մեջ թողնել Քոչարյանին կալանավորելու վերաբերյալ 1-ին ատյանի դատարանի որոշումը, որից հետո Քոչարյանը կալանավորվել է:

В суде началось рассмотрение ходатайства об освобождении под залог Роберта Кочаряна
В суде общей юрисдикции ереванского муниципалитета Шенгавит началось рассмотрение ходатайства об освобождении под залог второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Напомним, что начавшееся 28 декабря 2018 г. рассмотрение ходатайства было отложено на 9 января 2019 г. Дело в том, что руководитель следственной группы по делу о событиях 1-2 марта 2008 г. Грач Мушегян сообщил, что занят, и попросил отложить заседание. Он также не исключил возможность представления ходатайства о самоотводе судьи Нелли Багдасарян.
Касаясь обоснования возможного самоотвода, Мушегян отметил, что судья Багдасарян представила самоотвод в связи с рассмотрением ходатайства относительно лица, проходящего по делу о событиях 1 марта, с которым имеет близкие отношения. В связи с этим Грач Мушегян не исключил, что возникнет необходимость ходатайствовать о самоотводе судьи.
Отметим, что Нелли Багдасарян имеет близкие отношения с бывшим руководителем следственной группы по делу о событиях 1 марта Ваагном Арутюняном, который в настоящее время имеет статус обвиняемого, и в рамках рассмотрения ходатайства о его аресте заявила самоотвод.
Ходатайство о допустимости применения залога адвокаты подали 26 декабря 2018 г., отметив, что, несмотря на отсутствие оснований для содержания Кочаряна под стражей, применение залога в сложившейся ситуации они считают единственным средством, который позволит суду минимизировать нарушения прав Кочаряна. Размер залога в ходатайстве не указан
Напомним, что 7 декабря Апелляционный уголовный суд оставил в силе решение суда первой инстанции, после чего Кочарян был арестован. Адвокаты уже обжаловали решение Апелляционного суда в Кассационном суде.
Напомним, что в рамках расследуемого в Специальной следственной службе уголовного дела о событиях 1-2 марта 2008 г. в городе Ереване 26 июля 2018 г. бывшему президенту РА Роберту Кочаряну было выдвинуто обвинение в свержении конституционного строя Республики Армения. Суд первой инстанции принял решение об аресте Кочаряна, однако Апелляционный суд освободил экс-президента.
15 ноября Кассационный суд отменил решение Апелляционного суда и направил дело в тот же суд для проведения нового рассмотрения. 7 декабря суд под председательством судьи Рубика Мхитаряна оставил в силе решение суда первой инстанции об аресте Роберта Кочаряна, после чего тот был взят под стражу.