Ռոբերտ Քոչարյանի գրավի միջնորդությունը քննող դատավորը բավարարել է իրեն ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդությունը
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Նելլի Բաղդասարյանի, բավարարեց Ռոբերտ Քոչարյանի գործով քննիչ Հրաչ Մուշեղյանի և դատախազների կողմից իրեն ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդությունը: Այս մասին լրագրողներին հայտնեց Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը: Պաշտպանական կողմը դեռևս չի ստացել որոշումը:
Հիշեցնենք, որ երեկ քննիչն ու դատախազը Քոչարյանի գրավի միջնորդության քննության ժամանակ ինքնաբացարկի միջնորդություն են ներկայացրել դատավորին, և վերջինս հեռացել էր խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու:
Բանն այն է որ Նելլի Բաղդասարյանն ավելի վաղ «Մարտի 1-ի գործով» քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդության քննության շրջանակներում ինքնաբացարկ է հայտնել՝ պատճառաբանելով, որ մտերիմ հարաբերություններ ունի նրա հետ, ուստի դատախազությունն ու քննչական մարմինը գտնում են, որ այսպիսով Քոչարյանի գործով ևս դատավորը պետք է ինքնաբացարկ հայտներ:
Հիշեցնենք, որ 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով 2018 թվականի հուլիսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը: Առաջին ատյանի դատարանը նրա նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրել կալանավորումը, սակայն Վերաքննիչ դատարանի որոշումից հետո Քոչարյանն ազատ է արձակվել:

Судья, рассматривающая ходатайство об освобождении под залог Роберта Кочаряна, заявила самоотвод
Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Нелли Багдасарян удовлетворил ходатайство о ее самоотвводе, представленное прокурором и следователем по делу второго президента РА Роберта Кочаряна Грачем Мушегяном. Об этом журналистам сообщил адвокат Кочаряна Арам Орбелян.
Напомним, что вчера при рассмотрении ходатайства об освобождении под залог экс-президента РА следователь и прокурор представили судье ходатайство о ее самоотводе, после чего судья удалилась в совещательную комнату для принятия решения.
Дело в том, что ранее в рамках рассмотрения ходатайства об аресте бывшего руководителя следственной группы по делу о событиях 1-2 марта 2008 г. в Ереване Ваагна Арутюняна судья Нелли Багдасарян заявила самоотвод в связи с близикими отношениями с В.Арутюняном. С учетом этого прокуратура и следственный орган посчитали, что судья по делу Кочаряна должна заявить самоотвод.
Напомним, что в рамках расследуемого в Специальной следственной службе уголовного дела о событиях 1-2 марта 2008 г. в городе Ереване 26 июля 2018 г. бывшему президенту РА Роберту Кочаряну было выдвинуто обвинение в свержении конституционного строя Республики Армения (ч.1 ст.300.1 УК РА). Суд первой инстанции принял решение об аресте Кочаряна, однако Апелляционный суд освободил экс-президента.
15 ноября Кассационный суд отменил решение Апелляционного суда и направил дело в тот же суд для проведения нового рассмотрения. 7 декабря суд под председательством судьи Рубика Мхитаряна оставил в силе решение суда первой инстанции об аресте Роберта Кочаряна, после чего тот был взят под стражу.