Նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գործով վերաքննիչ բողոքների քննությունը սկսվեց
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանի, քիչ առաջ սկսեց նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գործով բողոքների քննությունը: Դատական նիստին ներկայացած Գևորգյանը լրագրողների հետ կարճ զրույցում չցանկացավ կանխատեսումներ անել իր խափանման միջոցի վերաբերյալ: «Եկեք տեսնենք՝ ինչ է լինելու, չշտապենք»,- ասաց Արմեն Գևորգյանը:
Հիշեցնենք, որ 2018-ի դեկտեմբերի 11-ին Գևորգյանին երեք նոր մեղադրանք էր առաջադրվել՝ առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալ և սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակել, և նրան կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան: Դեկտեմբերի 14-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Արման Հովհաննիսյանի, մերժել է նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանին կալանավորելու վերաբերյալ Հատուկ քննչական ծառայության միջնորդությունը:
Դատախազությունն այս որոշումը բողոքարկել է: Արմեն Գևորգյանի պաշտպանական կողմը ևս մասնակի բողոքարկել է առաջին ատյանի դատարանի որոշումը:
Առաջին ատյանի դատարանը գտել է, որ Գևորգյանին մեղսագրվող երկու հոդվածների՝ սահմանադրական կարգի տապալմանն օժանադակելու և պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու դեպքում առկա չէ հիմնավոր կասկած, որ նա կատարել է իրեն վերագրվող արարքները, սակայն նրան մեղսագրվող 190-րդ հոդվածի՝ փողերի լվացման, դեպքում արձանագրել է՝ հիմնավոր կասկածն այն մասին, որ Գևորգյանը կատարել է իրեն վերագրվող արարքն, առկա է, բայց չկան նրան կալանավորելու հիմքեր:
Այս վերջին հանգամանքն է, որը Գևորգյանի պաշտպանական կողմը վիճարկում է:
Վերաքննիչ բողոքով Գևորգյանի պաշտպանները դատարանից խնդրում են փոփոխել առաջին ատյանի դատարանի պատճառաբանությունը՝ կապված Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածին և կայացվող նոր դատական ակտով՝ հաստատված համարելով հանգամանքը, որ առկա չէ հիմնավոր կասկած առ այն, որ Արմեն Գևորգյանը կատարել է Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածով իրեն մեղսագրվող արարքը:

Началось рассмотрение апелляционных жалоб по делу бывшего вице-премьера Армена Геворкяна
В Апелляционном суде под председательством судьи Рузанны Барсегян немногим ранее началось рассмотрение жалоб по делу бывшего вице-премьера Армении Армена Геворкяна. Последний на встрече с журналистами отказался дать прогноз относительно избрания ему меры пресечения.
Напомним, что 11 декабря 2018 г. Геворкяну было выдвинуто три новых обвинения: отмывание денег в особо крупном размере, содействие в получении взятки в особо крупном размере и свержении конституционного строя. После этого в суд было представлено ходатайство об аресте бывшего вице-премьера.
14 декабря ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Армана Ованнисяна отклонил ходатайство Специальной следственной службы об аресте А.Геворкяна.
Прокуратура обжаловала это решение. Аналогичное ходатайство представили и адвокаты бывшего вице-премьера.
Суд первой инстанции посчитал, что в отношении вменяемых Геворкяну двух статей – содействии в свержении конституциого строя и получении должностным лицом взятки в особо крупном размере – имеется обоснованное сомнение в совершении им этих деяний. Что касается ст.190 УК РА (отмывание денег), то в этом случае суд констатировал: есть обоснованное подозрение в том, что Армен Геворкян совершил это деяние, однако оснований для его ареста нет.