Վերաքննիչ դատարանը քննում է Մանվել Գրիգորյանի խափանման միջոցի հարցը. դատարանի դիմաց բողոքի ակցիա է
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի, քննում է գեներալ Մանվել Գրիգորյանին 25 մլն դրամ գրավի դիմաց ազատ արձակելու որոշման դեմ Դատախազության ներկայացրած բողոքը:
Դատարանի դիմաց բողոքի ակցիա է. հավաքված քաղաքացիները պահանջում են Գրիգորյանին նորից կալանավորել:
Մանվել Գրիգորյանն այս պահի դրությամբ բողոքի քննությանը չի ներկայացել: Գործը մակագրվել է դատավոր Արսեն Նիկողոսյանին: Նշենք, որ այս դատավորն առաջին անգամ չէ, որ պետք է քննի Գրիգորյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ տարված բողոքը. նա նախկինում մի քանի անգամ քննել է Գրիգորյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու, նրա կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ պաշտպանների ներկայացրած բողոքներն ու մերժել դրանք:
Հիշեցնենք, որ Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու, կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ բոլոր որոշումներն առաջին ատյանում ևս մեկ դատավոր՝ Մարինե Մելքոնյանն է կայացրել:
Գրիգորյանի խափանման միջոցին առնչվող գործերից մեկը՝ գրավը նրա նկատմամբ թույլատրելի ճանաչելու վերջին միջնորդությունը քննել է այլ դատավոր՝ Դավիթ Բալայանը, և նրա որոշման արդյունքում է, որ Մանվել Գրիգորյանն ազատ է արձակվել:
Հիշեցնենք, որ Մանվել Գրիգորյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ ապօրինի կերպով ռազմամթերք ձեռք բերելու և այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ պահելու համար, ինչպես նաև Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ յուրացման եղանակով իր վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերով ուրիշի գույք հափշտակելու համար:
Հունիսի 16-ին Մանվել Գրիգորյանը ձերբակալվել է, ապա հունիսի 19-ին Ազգային ժողովի պատգամավորների քվերակությամբ զրկվել պատգամավորական անձեռնմխելիությունից ու դատարանի որոշմամբ կալանավորվել:
Կալանքի տակ գտնվելու ընթացքում պատգամավորի պաշտպանները բազմիցս բարձրաձայնել են նրա առողջական խնդիրների մասին, հայտարարել, որ վերջինիս առողջական վիճակն անհամատեղելի է կալանք կրելու հետ, սակայն մինչ Դավիթ Բալայանի որոշումը դատարանները մշտապես երկարացրել են նրա կալանքի ժամկետը:

В Апелляционном суде рассматривается вопрос избрания меры пресечения Манвелу Григоряну. Перед зданием суда проходит акция протеста
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Арсена Никогосяна рассматривает жалобу прокуратуры на решение об освобождении генерала Манвела Григоряна под залог в 25 млн драмов.
Навпртив здания суда проходит акция протеста. Граждане требуют вновь заключить Григоряна под стражу.
Сам генерал на рассмотрение жалобы не явился. Отметим, что судья Арсен Никогосян не впервые рассматривает жалобы на меру пресечения в отношении Манвела Григоряна. Ранее судья несколько раз отклонял жалобы адвокатов генерала на решения о продлении срока его пребывания под арестом.
Напомним, что Манвел Григорян оказался на свободе в результате удовлетворения ходатайства о его освобождении под залог судьей Давидом Балаяном.
Как известно, М.Григоряну предъявлено обвинение в незаконном приобретении и хранении боеприпасов, хищении доверенного ему чужого имущества в особо крупном размере.
Согласнсо сообщению прокуратуры.16 июня в принадлежащих Григоряну или находящихся в его распоряжении особняках, автомобилях, зданиях, строениях были проведены шесть обысков, в результате которыъ было обнаружено и изъято большое количество гранат, противотанковых мин, тротиловых шашек, более 17 тысяч патронов различного калибра, другие боеприпасы и оружие.
Кроме того, в результате обысков вв строениях, находящихся в селе Аршалуйс Армавирской области и городе Эчмиадзине, было выявлено 33 транспортных средства, в том числе автомобили “Роллс-Ройс”, Тойота Ланд Крузер”, “Мерседес”, “Хаммер”, “Рендж ровер суперчардж”, а также коллекционные автомобили советского производства, в том числе транспортные средства военного назначения.
16 июня Манвел Григорян был задержан, а 19 июня депутаты парламента лишили его депутатских полномочий, после чего он по решению суда был арестован.
Адвокаты М.Григоряна неоднократно ставили вопрос о состоянии его здоровья, заявляли, что оно несовместимо с пребыванием за решеткой. Однако до решения судьи Давида Балаяна суды, как правило, продлевали срок пребывания Манвела Григоряна под стражей.