Գյումրիում նախատեսվում է պիկետ՝ ընդդեմ ռուս զինծառայողների շարունակական հանցագործությունների
Գյումրիում 2015թ-ի հունվարի 12-ին տեղի ունեցած Ավետիսյանների 7 անձից բաղկացած ընտանիքի արյունոտ սպանդից անցել է 4 տարի: Ավետիսյանների սպանության համար մեղադրվող 102-րդ ռազմաբազայի ժամկետային զինծառայող Վալերի Պերմյակովի դատավարությունն այդպես էլ չտվեց մի շարք հարցերի պատասխաններ՝ առավելապես սպանության դրդապատճառների վերաբերյալ: 2018թ-ի դեկտեմբերին պայմանագրային զինծառայող Ռազգիլդյաեւի կողմից դաժանաբար ծեծված 57-ամյա Ջուլիետա Ղազարյանը մահացավ հիվանդանոցում: Հանրության շրջանում արմատացած կարծիք կա, որ ամբողջությամբ չի բացահայտվել Ավետիսյանների ու չի բացահայտվելու Ջուլիետա Ղազարյանի սպանության գործերը:
Այսօր` կեսօրին, նախատեսվում է բողոքի հավաք Գյումրիում տեղակայված ռուսական զորամասերից մեկի հարեւանությամբ՝ ռուս զինծառայողների շարունակվող հանցագործությունների դեմ: Պիկետի կազմակերպիչ Լեւոն Բարսեղյանի տարածած հաղորդագրությունում մասնավորապես նշվում է.
«1999 թվականից ի վեր ռուսաստանյան 102 ռազմաբազայի ծառայողների հանցագործությունների պատճառով սպանվել կամ զոհվել են Հայաստանի 12 քաղաքացի եւ տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ են ստացել 14 քաղաքացի, բացի այդ զորամասերի տարածքներից դուրս տեղի են ունեցել ՌԴ զինծառայողների մասնակցությամբ մեկ տասնյակից ավելի այլ հանցագործություններ: Նյութական վնասի հանրագումարը դժվար է հաշվել:
Նախկինում եւ այժմ, չնայած ՀՀ եւ ՌԴ իշխանություններին, ՌԴ ռազմաբազային եւ հյուպատոսարանին հղված բողոքը, բազմաթիվ հրապարակային կոչերն ու պահանջները՝ դրության կարգավորման եւ արմատական կանխարգելման միջոցառումներ կամ գործողություններ չեն իրականացվել: Բանը բանավոր խոստումներից այն կողմ չի անցել: Այսպես շարունակվելու դեպքում, ակնհայտ է, որ ունենալու ենք նոր զոհեր, տուժողներ եւ կրելու ենք նորանոր նյութական վնասներ»:
Բողոք-հավաքի նպատակն է մեկ անգամ եւս իշխանությունների ուշադրությունը հրավիրել խնդրի վրա եւ լուծման ուղիների շուրջ ծավալել քննարկումներ:

В Гюмри будет проведен пикет против непрекращающихся преступлений российских военнослужащих
Четыре года назад, 12 января 2015 г., в Гюмри были жестоко убиты семь членов семьи Аветисянов. Судебный процесс над совершим это страшное преступление срочным военнослужащим 102-ой российской военной базы Валерием Пермяковым так и не дал ответы на ряд вопросов, особенно о мотивах убийства.
В декабре 2018 г. контрактный военнослужащий Разгильдяев жестоко избил 57-летнюю Джульетту Казарян, которая позже скончалась в больнице. В обществе укоренилось мнение, что дело об убийстве семьи Аветисянов не было полностью раскрыто, аналогичным образом не будет раскрыто дело об убийстве Джульетты Казарян.
Сегодня в полдень рядом с одной из дислоцированных в Гюмри российских военных частей состоится акция протеста против непрекращающихся преступлений российских военнослужащих. В сообщении, распространенном организатором пикета Левоном Барсегяном, в частности говорится:
“Начиная с 1999 г. в результате преступлений, совершенных служащими 102-ой российской военной базы, было убито или погибло 12 граждан Армении, 14 граждан получили телесные повреждения различной степени тяжести. Кроме того, за пределами этой военной части были совершены более десятка других преступлений с участием военнослужащих РФ.
Что касается материального ущерба, то его трудно подсчитать.
Несмотря на жалобы, адресованные властям РА и РФ, военной базе и консульству РФ, а также многочисленные публичные призывы и требования, мероприятия или действия по нормализации ситуации и осуществлению радикальных изменений не проводились. Дальше устных обещаний дело не шло.
Если так будет продолжаться и дальше, то очевидно, что мы будем иметь новые жертвы, новых пострадавших и вновь понесем материальный ущерб”.
Цель акции протеста – еще раз обратить внимание властей на эту проблему и организовать обсуждение вокруг путей ее решения.