Ջավախքահայ նախկին պատգամավորի բացահայտումները
Վրաստանի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր, «Վրացական երազանք» դաշինքի Ախալքալաքի շտաբի ղեկավար Մելիք Ռաիսյանը, ով հետախուզվում է Ինտերպոլի կողմից, պատրաստվում է վերադառնալ Ախալքալաք: Հիշեցնենք, որ այս տարվա օգոստոսի սկզբին Վրաստանի դատարանը Մելիք Ռաիսյանին հեռակա կարգով դատապարտեց 6 տարվա ազատազրկման: Դատարանը վճռեց նաև պարտավորեցնել նրան վճարել 10 հազար լարի տուգանք: Նախկին պատգամավորը վստահ է, որ գործը սարքված է, և շուտով իրեն կարդարացնեն: Մելիք Ռաիսյանը երկար ժամանակ ընդհատակում է: Նրա հետ հարցազրույցը ներկայացնում ենք ստորև:
-Ձեզ կոնկրետ ինչի՞ համար են մեղադրում, խարդախության դեպքը ինչի՞ հետ է կապված:
-Մայիսի 26-ին էր՝ Վրաստանի անկախության օրը, ամբողջ օրը շտաբում էի, Ախալքալաքից զանգեցին, ԱԱԾ-ից զանգեցին, անընդհատ զգուշացնում էին: Ես հետո եկա Հայաստան: Մայիսի 26-ի երեկոյան զանգեցի Իվանիշվիլու ռեգիոնալ հարցերով տեղակալին, ասի, որ առավոտ 10-ի կողմերը կլինեմ Ջավախքում: Կինս ասաց՝ Վրաստանից զանգեր են գալիս, վերցրի հեռախոսը, լսեցի՝ գլխավոր դատախազության կարևորագույն քննիչն է Ձեզ անհանգստացնում, ուզում եմ ասել՝ Ձեր վրա գործ են հարուցել, հիմա դատն է ընթանում (կիրակի՝ ժամը երեկոյան 11-ին, այն էլ Վրաստանի անկախության օրը), ասաց՝ Ձեր նկատմամբ դատարանը հենց այս պահին խափանման միջոց ընտրեց կալանքը: Ասի՝ առավոտ 10-ին կլինեմ սահմանին: Բա չէ, ես Ձեզ ուղղակի ասացի: Ասի՝ գալիս եմ: Գոգա Ժվանիային զանգ տվեցի, ասի՝ հետ եմ գալիս, քանի որ իրենց ձեռք չի տալիս, որ ես հետ գամ, և եթե ինձ բռնեին, մեծ արձագանք կստանար: Գիշերով եկան, ես էլ դեմ գնացի, ասացին՝ հետախուզվում ես Ինտերպոլով:
Մի հայ աղջիկ կար՝ Մալվինա Մատարիձե, և մի երիտասարդ տղա կա՝ Արմենը: Լոտոյի բիզնես ունի այդ տղան: 2005-ին խնդիր ուներ, ինձ խնդրել է օգնել, ես էլ ինչով կարողացա, օգնեցի: Հիմա ասում են՝ իբր ես դրա համար փող եմ ուզել: Այդ աղջիկը՝ Մալվինան, ցուցմունք է գրել, թե իբր 50 հազար դոլար եմ ուզել: Իբր Մալվինան վարորդի հետ մեր տուն է ուղարկել 38 հազար լարի (մոտ 20 հազար դոլար), և այդ գումարն էլ որդիս է վերցրել (որդիս այդ ժամանակ 11 տարեկան էր): Դատարանում հարցրել են՝ տունը որտե՞ղ է, ասել է՝ Հավլաբարում, իսկ Հավլաբարում ես ընդհանրապես չեմ ապրել: Այդ գումարը իբր ես Վանո Մերաբիշվիլու (նախկին ՆԳՆ նախարարը) կամ Ամիրան Մեսխելու (ՆԳՆ առաջին տեղակալը) համար եմ ուզել, որ տամ իրենց: Խարդախության հոդված էին դրել, քանի որ այդ հոդվածով գործերը ՄԻԵԴ-ը չի քննում, համ էլ հինգ տարի դատվածություն ունեցող անձը իրավունք չունի ընտրություններին մասնակցել: Իրենք այնպես արեցին, որ քաղաքական աստառ չտան, և այդ ամենը հայերի ձեռքով կազմակերպեցին:
Մյուս գործը Ախալքալաքի Կենցաղի տան շենքի սեփականաշնորհմանն է վերաբերում: Շենքը աճուրդի են հանել, հորս պահեստապետն է գնել այն: 2003-ին հայրս մահացել է, պահեստապետը շենքը վաճառել է Գեորգի Մխչյանին: Մինչ այդ էլ 40 հազար լարի տուգանել էին. իբր մի կնոջ էլ գտել էին, որ համալսարան էր բացել այդ շենքում ու ամիսը 20 հազար դոլար վարձ է վճարել: Իմիջիայլոց, հետաքրքիրն այն է, որ Գեորգիին Ախալցխա են դատում, բայց եթե այդ հանցավոր խումբը Ախալքալաք է գործել, Ախալցխա ինչո՞ւ եք դատում: Ախալքալաքի դատարանի նախագահը՝ Արարատ Եսայանն է եղել սեփականաշնորհման բաժնի աճուրդն անցկացնողն ու ինքն էլ աճուրդով վաճառել է այդ շենքը, եթե հանցավոր խումբ է, ապա ռիսկային են նաև պետությունն ու աճուրդն անցկացնողը:
Իբր այդ գործը բացված է եղել 2005 թվականին, ուրեմն ինչու՞ 2006-ին սիրտս շահելու համար Սահակաշվիլին ինձ նվիրեց Թբիլիսիի դեպոն, 7000 մետր տարածք, որպեսզի ներդրողներ տանեմ: Բայց 48 ընտանիք փախստականներ են ապրում այնտեղ, Հայաստանից ներդրող տարա, որ գործ դնեն՝ հայ-վրացական առևտրի տուն սարքեն, բայց Աբխազիայից եկած 48 ընտանիքները դուրս չեն եկել: Ուրեմն ինչու՞ էր նախագահը իմ անունով (հանցագործին) հող տալիս: Հետո ինձ տուգանեցին, որ ես նախագահի տվածը չեմ կարողացել օգտագործել: Ամիրան Մեսխելին (Վրաստանի ՆԳՆ առաջին տեղակալը) կանչել էր էս հարցով իր մոտ, մի երեք ժամ պահեց ինձ, դու մի ասա Այվազյան Վարդանն էլ սպասում է դրսում: Ախպեր, դու էլ ես ստե՞ղ՝ ասաց: Ասի՝ դու ինչի՞ ես զարմանում, ես ստեղ 13 տարվա պատգամավոր եմ, բա դո՞ւ ինչ ես անում այստեղ: Բա՝ գործով եմ եկել:
-Երկար տարիներ աշխատել եք Սահակաշվիլու թիմի հետ, ինչո՞ւ որոշեցիք ընդդիմության թևում հանդես գալ և անդամագրվեցիք «Վրացական երազանքին»:
-Ես իշխող կուսակցության անդամ չեմ եղել, ոչ էլ իրենց ցուցակով եմ մտել: 2003-ին շատ հետաքրքիր իրավիճակ ստեղծվեց. Ջավախքում Սահակաշվիլու կուսակցությունը հենարան չուներ, շտաբ չուներ, ուներ Զուրաբ Ժվանիայի կուսակցությունը` Բուրջանաձե-«Ազատ դեմոկրատներ»: Ախալքալաքում ու Նինոծմինդայում ես էի բացել: Ես էլ կուսակցության 20-ական համարներում էի: Երբ կուսակցությունը տապալվեց, միացյալ ցուցակ կազմվեց, որտեղ ես էլի 20-ականներում էի: Բայց ես Սահակաշվիլու կուսակցության անդամ երբեք չեմ եղել: Ես ոչ էլ նրա կուսակցության շտաբի ղեկավար եմ եղել: Սկզբից տարբեր խմբակցություններ էին, հետո դարձավ մեկը, ու կամա-ակամա ես մտա մեջը:
Ասում էին` պետք է բարեփոխումներ անենք Ջավախքում, ագրեսիվ քաղաքականություն վարենք: Մի 50-հոգանոց անունների ցուցակ տվեցին, որ պիտի դատեն, «Միացյալ Ջավախքից», Վահագն Չախալյանի և շատ ուրիշների անուններ: Եղբայրս արդեն դատախազ չէր, ասում էին` բեր եղբորդ ոստիկանության պետ դնենք: Ես այն ժամանակ էլ ասացի` ես կիլլեր չեմ, ես կարող եմ մարդու հետ համագործակցել, եթե բարեփոխում ունեք, արեք ձեր համար:
Ես միշտ Զուրաբ Ժվանիայի թիմից եմ եղել: Ազգայի փոքրամասնությունների վերաբերյալ Զուրաբի մտքերը ինձ հոգեհարազատ էին: Ասում էր` Ջավախքի մոդելով պետք է հասնել Վրաստանի փրկությանը: Անելիք շատ կար, ճանապարհներ չկային, լույս չկար և այլն: Ասում էր` դա միակ ճանապարհն է, որ Աբխազիայի և Օսիայի ժողովուրդները հասկանան, որ մենք ձևականություն չենք անում: Իսկ Սահակաշվիլին ձուլում էր: Սահակաշվիլուց վատ հայ ժողովրդի համար ոչ մեկը չի եղել:
-Ուրեմն ինչպե՞ս էիք այդքան տարի նրա կողքին աշխատում:
-Ես նրա հետ չեմ համագործակցել: Իմ բարեկամների բոլոր բիզնեսները փակեցին: Հորս հիմնադրած գազի գործը, լցակայանները փակեցին, 200-300 հազար դոլար տուգանեցին: Դա բոլորը գիտեն: Ես միշտ նրանց հակառակ եմ եղել: Զուրաբի մահվանից հետո ես էլ ակտիվ չէի: Ընտրություններին իմ շփման բոլոր կետերը փակել էին, ուր գնում էի, անվտանգության մեքենաները գալիս էին: Ես ծայրահեղական մտքեր ընդհանրապես չեմ ունեցել` անջատվել, միանալ: Էդ հեքիաթներով զբաղվում են այն մարդիկ, ովքեր ուրիշի հաշվին ուզում են շատ արագ, անվնաս ու անծախս իրենց ամբիցիաներին հասնել: Դա ոչ թե ոչ արդյունավետ է, այլ ընդհանրապես ապագա չունեցող բան է, և 21-րդ դարում դրա մասին խոսելը ժամանակ կորցնել է: Ստեղծված իրավիճակից առավելագույնը օգտվել, քաղել է պետք, այսինքն` գոնե տեղական ինքնակառավարում լինի, որը Սահմանադրությամբ երաշխավորվում է, բայց ընդհանրապես չի աշխատում:
Երբեք որևէ մեկի մտքով չէր անցնում, որ ադրբեջանցիների այսպիսի ներխուժում կլինի Ջավախքում: Բացի նրանից, որ սա հակահայկական, նաև հակավրացական քաղաքականություն է: Ալիևի մշակած ծրագիրն է, մեր տարածքում երկաթգծի կառուցումով հայերի գործոնը զրոյանում է, դա պարզ է: Դա Միշան (Սահակաշվիլին) մեծ հաճույքով արեց, իհարկե այստեղից (Հայաստանից) օգնեցին, այստեղի որոշ կառույցներ բերդ էին ուզում կառուցել Ջավախքում: Որոշակի անձինք շատ մեծ ոգևորությամբ օգնեցին, որ հանկարծ միտինգ չլինի, բան չլինի: Դե Վահագնենք էին, նրանք էլ երիտասարդ էին: Վահագնը ինքը շատ լավ կողմեր ունի, ես իրեն կողմնակից եմ, ես պիտի օգնեմ, որ նա բերդից դուրս գա:
-Ի՞նչ եք անելու:
-Ես որ այդքան բաների մեջ մտել եմ, մի բան գիտեմ: Ինչ մեղադրանքով որ իրեն նստեցրին, անհիմն, սարքովի մեղադրանքներ են: Վահագնը պետք է դուրս գա: Չնայած նրանք իմ դեմ էին, գալիս գոռգոռում էին: Ասում էի` տղերք, դուք ջահել եք, չեք հասկանում:
-Փարվանայի վրա կառուցվող հէկերի ծրագրին ծանո՞թ եք, ի՞նչ են տեղացիները դրանից շահելու:
-Ես ասում էի` մինչև մունիցիպալ պայմանագիր չլինի, չհամաձայնեք, այսինքն` մեր հողը, արոտները, էկոլոգիան փչացնելու եք, կոնկրետ քանի՞ աշխատատեղ կլինի հայերի համար` 30 %, 40 %, թե՞ քանի: Էդ հէկից հզորը չկա Վրաստանում: Առաջինը` այդտեղ արդեն բնակելի տեղ չի լինի: Փարվանայից մինչև Վարձիայի ձորը ջուրը չի երևում, ձկների համար էլ ջուր չկա, ոռոգման ջուր էլ չկա: Մոտ 1/3-ը արդեն կառուցված է: 4 կասկադ էր նախատեսված, բայց երկուսով են սահմանափակվելու: Այդ հէկերը թուրքերինն է: Թող տենդեր հայտարարեին, բոլորը մասնակցեին, թող ճապոնացիները շահեին: Ադրբեջանը 3 մլրդ դոլար է ներդրել 5 տարվա մեջ: Իսկ ո՞նց կարելի է Վրաստանի տարածքով երկաթգիծը կառուցեն ադրբեջանցիները: Այն ժամանակ ես նախագահին ասացի, որ ինչ որ անում ես, տեռորիզմ է. գազար ես ցանում, կաղամբ ես ուզում քաղել: Նման բան չի լինի: «Պռուժինը» կարող ես սեղմել, բայց այն վերջում կամ պիտի ջարդվի, կամ հետ բացվի:
-Իսկ ինչո՞ւ Դուք այդ նախգծերին դեմ դուրս չեկաք կամ քայլեր չձեռնարկեցիք:
-Ո՞նց դուրս գայի: Առաջինը` երբ որ նախագծերը հաստատել են, տենդերը հայտարարել են, հանրությանն ընդհանրապես տեղյակ չի եղել: Երբ ես գիտեի` 2004-2006 թթ., չթողեցինք: Իրենք 2007-ից են սկսել: Այստեղից էլ աջակցություն չեղավ: Այստեղ էլ (Հայաստանում) մթնոլորտը փոխվեց:
Մի տաս օրից բացվելու է երկաթգիծը: Դա որ բացեցին, կարգավիճակը փոխվում է, շինարարական օբյեկտը շահագործման են հանձնելու, հակաահաբեկչության ծրագիրն էլ կմտցնեն, մի 50-ական մ երկաթգծից փշալար են դնելու, մասնավոր անվտանգության ընկերություններ էլ կբերեն Արդբեջանից կամ Թուրքիայից, և վերջ: Դրա համար ես Իվանիշվիլուն երեք պայման եմ դրել: Առաջինը՝ հայ-վրացական համալսարանի բացումն է, ադրբեջանաթուրքական կապիտալի վերանայումը գոնե մեր շրջանում և հայերի համար աշխատատեղերի ավելացում, տեղական ինքնակառավարման իրավունքների ավելացում:
-Կոնկրետ ի՞նչ իրավունքներ նկատի ունեք:
-Օրինակ՝ թեկուզ բյուջեի մասով: Ախալքալաքի բյուջեն 7 մլն դոլար է: 6 մլն 200 հազարը Ախալցխայի և Ադիգենի ընկերություններն են վերցնում՝ տենդերները նրանք են շահում: Թող տեղական ֆիրմաներին տան, կամ այդ ֆիրմաները գրանցեն տեղում, որ տեղում էլ հարկ տան:
-Վրաստանի խորհրդարանում աշխատելը, որպես հայ պատգամավոր, դժվա՞ր է:
Անչափ: Առաջին հերթին լեզվի խնդիրն է: Երկրորդը՝ մոտեցումը: Ես այդքան չեմ դժվարացել: Ես վրացերեն գրել-կարդալ գիտեմ, խոսակցությունները հասկանում եմ: Բայց ընդհանրապես հայի վատ համբավը Վրաստանում շատ է ինձ ճնշել, արհամարհական է շատ: Թիֆլիսի հայերի միջավայրը ուրիշ է, նրանք յոլա գնացող են:
-Ախալքալաքի և Նինոծմինդայի շրջանի պատգամավորները, կամ կոնկրետ Դուք, ի՞նչ հարցեր եք առաջ քաշել խորհրդարանում:
-Ես լիարժեք ակտիվություն չեմ ունեցել: Օրինակ՝ այն ժամանակ հոսանք չկար, բարձրացրել ենք այդ հարցը: Ընդհանրապես պատգամավորները միշտ զբաղվել են իրենց շրջանի խնդիրները կենտրոնին հասցնելով, ինչ-որ մեկի համար բարեխոսել և այլն: Մի ժամանակ տրանսֆերտները չէին հասնում, 12 ամիս մարդիկ աշխատավարձ չէին ստանում, ֆինանսների նախարարության հետ կապված խնդիրներ կային, դրանք պատգամավորի հետ կապ չունեն, բայց ուզած-չուզած զբաղվում ես:
-Իսկ զուտ հայերին վերաբերող հարցեր չե՞ք բարձրացրել: Օրինակ՝ լեզվի խնդիրը և այլն:
-Իհարկե, լսումներ են եղել խմբակցություններում: Բայց վրացիներն ընդհանրապես շատ խանդոտ ու ցավոտ են վերաբերում լեզվական խնդրին:
-Այնուամենայնիվ, պասիվ եք եղել ժամանակին:
-Չէի կարող ակտիվ լինել: Ես վերահսկում էի իրավիճակը: Ես դրանց դեմ եմ գնացել, այդ կառույցին, պետությանը: Ես էլ էդ ուղին ընտրեցի:
-Պատգամավոր լինելու տարիներին Ձեր վրա շատ լուրջ ճնշումներ եղե՞լ են իշխանությունների կամ ուժային կառույցների կողմից:
-Մեկ անգամ մեր տունը ռումբ էին դրել, պայթեցրեցին: Առաջին հարկը ամբողջությամբ ավերվել էր: Հատուկ ծառայություններն էին արել:
-Հիմա Վրաստանում ի՞նչ բիզնեսներ ունեք:
-Ոչ մի բան չունեմ:
-Իսկ ինչո՞վ եք ապրում:
-Հեչ, վայ այդ ապրելուն: Մեքենա չունեմ, մարշրուտկով եմ երթևեկում: Բիզնես ընդհանրապես չունեմ: Քաղաքականությամբ զբաղվել, իրենց հետ վատ լինել ու բիզնես ունենա՞ս:
-Սահակաշվիլու հետ ինչպիսի՞ հարաբերությունների մեջ եք:
-Սահակաշվիլուն ես երկու տարի է՝ չեմ տեսել: 2008-ին էր վերջին անգամ զանգահարել ինձ՝ Գուրգեն Շիրինյանի դեպքից հետո, գիշերը: Երևի իրեն զեկուցել էին, զանգել էր հարցնում էր՝ թե ինչ է պատահել: Հարցնում էր՝ կարո՞ղ է ժողովուրդը ոտքի կանգնի: Ասի՝ կարող է:
-Ինչ եք կարծում՝ Գուրգեն Շիրինյանի գործն էլ կվերանայե՞ն:
-Բոլոր գործերը պիտի և վերանայվի, և ակտիվ միջամտությունով բոլորին թողնեն:
-Ասացիք՝ վերադառնալու եք Ախալքալաք, այնտեղ որևէ պաշտո՞ն եք զբաղեցնելու:
-Չէ, ես ոչինչ էլ չեմ ուզում, ես ուզում էի դրանցից ազատվեինք: Ես պիտի տեղական ինքնակառավարման մարմիններով զբաղվեմ: Եթե հաջողության հասա, կարող է սակրեբուլոյի նախագահ դառնամ, կարող է չդառնամ: Նայած իրավիճակը ինչպես կլինի: Ես ուրիշ տեղ չեմ կարող ապրել, ես Ախալքալաք պիտի վերադառնամ:

Откровения бывшего депутата-армянина из Джавахка
Бывший депутат парламента Грузии, руководитель ахалкалакского штаба блока “Грузинская мечта” Мелик Раисян, разыскиваемый Интерполом, намерен вернуться в Ахалкалак. Напомним, что в начале августа этого года грузинский суд заочно приговорил Мелика Раисяна к 6 годам лишения свободы. Кроме того, ему надлежало выплатить штраф в размере 10 тысяч лари. Бывший депутат уверен, что дело сфабриковано, и очень скоро его оправдают. Раисян долго время находился в подполье. Ниже представляем интервью с ним.
В чем конкретно Вас обвинили? С чем был связан этот случай мошенничества?
Это было 26 мая, в День независимости Грузии. Я весь день находился в штабе. Все время звонили из Ахалкалака, СНБ, предупреждали. Потом я приехал в Армению. Вечером 26 мая позвонил заместителю Иванишвили по региональным вопросам, сказал, что примерно в 10 утра буду в Джавахке. Моя жена сказала, что звонят из Грузии. Я взял трубку и услышал следующее: “Вас беспокоит следователь по особо важным делам Генпрокуратуры. На Вас завели дело, сейчас идет суд (в воскресенье, в 11 вечера, да еще в День независимости Грузии ). В настоящий момент суд в качестве меры пресечения выбрал в отношении Вас арест”.  Я сказал, что в 10 утра буду на границе. А он мне: не надо, я Вас просто предупредил. Но я заявил, что еду. Позвонил Гоге Жвания, сообщил, что возвращаюсь, так как им невыгодно мое возвращение – если бы меня поймали, то это вызвало бы широкий резонанс. Они приехали ночью, а я пошел им навстречу. Они сказали мне: тебя  разыскивают через Интерпол.
Была девушка-армянка Мальвина Матаридзе и молодой парень по имени Армен, который занимался лотерейным бизнесом. В 2005 году у него возникли проблемы, и он попросил меня помочь. Я чем смог помог ему. Сейчас они говорят, что я якобы попросил за это денег. Эта девушка, Мальвина, дала показания о том, что я потребовал 50 тысяч долларов. Якобы Мальвина вместе с водителем прислала мне домой 38 тысяч лари (около 20 тысяч долларов), и эту сумму взял мой сын (ему тогда было 11 лет). В суде спросили, где мой дом, она ответила: в Авлабаре. Но я никогда не жил в Авлабаре. Якобы эту сумму я попросил то ли для Вано Мерабишвили (бывший министр ВД), то ли для Амирана Месхели (первый заместитель министра ВД). Они избрали статью о мошенничестве, так как дела по этой статье Европейский суд по правам человека не рассматривает. К тому же человек, приговоренный к 5 годам лишения свободы, не имеет права участвовать в выборах. Они поступили так, чтобы не было политической подоплеки, и организовали все руками армян.
Другое дело касается приватизации здания Дома быта в Ахалкалаке. Здание выставили на аукцион, и его купил заведующий складом моего отца. В 2003 году мой отец умер, заведующий складом продал здание Георгию Мхчяну. А до этого оштрафовали на 40 тысяч лари – якобы нашли женщину, которая открыла в этом здании университет и платила за аренду 20 тысяч долларов в месяц. Интересно, что Георгия судили в Ахалцихе. Но если эта преступная группа действовала в Ахалкалаке, при чем тут Ахалциха? Аукцион проводил председатель ахалкалакского суда Арарат Есаян, он же продал это здание с торгов. Если это была преступная группа, значит риски содержат также государство и тот, кто проводит аукцион. Если это дело якобы было возбуждено в 2005 году, тогда почему в 2006-ом Саакашвили подарил мне тбилисское депо –  территорию в 7000 кв.м с тем, чтобы я нашел инвесторов? А там жили 48 семей беженцев. Я привез инвесторов из Армении, чтобы они развернули бизнес, построили Дом армяно-грузинской торговли. Но приехавшие из Абхазии 48 семей не покинули эту территорию. Почему президент выделил мне (преступнику) помещение? Потом меня оштрафовали за то, что я не смог использовать то, что дал президент. Амиран Месхели (первый заместитель министра ВД Грузии) вызвал меня к себе по этому вопросу и продержал 3 часа. Потом оказалось, что там ждал и Вардан Айвазян. Он увидел меня и очень удивился: «Брат, ты тоже здесь?» Я говорю: «Что ты удивляешься, я уже 13 лет здесь депутат. А ты что тут делаешь?». Он ответил, что приехал по делу.
Вы долгие годы работали с командой Саакашвили. Почему решили перейти на сторону оппозиции и вступили в “Грузинскую мечту”?
Я не был членом правящей партии и в парламент прошел не по их списку. В 2003 году сложилась очень интересная  ситуация. В Джавахке партия Саакашвили не имела ни опоры, ни штаба. Штабы были у партии Зураба Жвания – Бурджанадзе-“Свободные демократы”. Это я открыл в Ахалкалаке и Ниноцминде, и в списке партии я был на 20-м месте. Когда партия потерпела поражение, был составлен единый список, в котором я вновь занял двадцатое место. Но в партии Саакашвили я не состоял и руководителем ее штаба не был. Сперва появились различные фракции, но потом создалась одна фракция, и мне пришлось войти в нее. Говорили, что осуществят в Джавахке реформы, будут вести агрессивную политику. Дали список из 50 имен, которых должны были судить. Там были люди из “Единого Джавахка”, Ваагн Чахалян и многие другие. Мой брат уже не был прокурором. Мне сказали: давай назначим твоего брата начальником полиции. Я и тогда заявил им: я не киллер, я могу сотрудничать с людьми, а если хотите проводить реформы, то проводите сами. Я всегда был из команды Зураба Жвания. Мысли Жвания о национальных меньшинствах были близки мне. Он говорил, что посредством модели Джавахка надо добиться спасения Грузии. Дел было много, но не было дорог, электричества и т.д. Он говорил: это единственный путь, который позволит народам Абхазии и Осетии понять, что мы не притворяемся. А Саакашвили ассимилировал. Для армянского народа хуже Саакашвили никого не было.
Тогда почему Вы столько лет работали с ним?
Я с ним не сотрудничал. Всех моих родственников лишили бизнеса. Закрыли заправочные станции моего отца, оштрафовали на 200-300 долларов. Об этом знают все. Я всегда был против них. После смерти Зураба я перестал заниматься активной деятельностью. У меня никогда не было экстремистских мыслей – отделиться, объединиться... Этими сказками занимаются люди, которые хотят за чужой счет быстро и без затрат реализовать свои амбиции. Но это не имеет будущего. В 21-ом веке говорить об этом значит тратить время впустую. Из создавшейся ситуации надо извлекать максимальную выгоду, то есть должно быть хотя бы местное самоуправление, что гарантировано Конституцией, но не работает.
Никому никогда не приходило в голову, что возможна подобная экспансия азербайджанцев в Джавахк. Это не только антиармянская, но и антигрузинская политика. Это программа, разработанная Алиевым. В результате строительством в нашем регионе железной дороги фактор армян сведется к нулю. Миша (Саакашвили) сделал это с большим удовольствием. Ему, конечно, помогли оттуда (из Армении). Некоторые здешние структуры хотели построить в Джавахке тюрьму. Кое-кто с большим воодушевлением помог, чтобы митинга или чего-то другого не было. Что касается сторонников Ваагна, то они были молоды. У самого Ваагна очень много хороших качеств. Я его сторонник, я должен помочь, чтобы он вышел из тюрьмы.
Что Вы собираетесь делать?
Раз уж я влез в такие дела, значит что-то знаю. Обвинения, по которым его посадили, были безосновательными, сфабрикованными. Ваагн должен выйти на свободу. При этом они были против меня, приходили, кричали... Я говорил им: ребята, вы еще молоды, не понимаете.
Вы знакомы с программой строительства ГЭС на реке Парвана? Что она даст местным жителям?
Я говорил , что пока муниципального договора не будет, согласия не давайте, потому что нашу землю, наши пастбища, экологию – все  испортят. Конкретно сколько рабочих мест будет для армян – 30%, 40%? Сколько? Более мощных ГЭС, чем эти, в Грузии нет. Во-первых, там уже нельзя будет жить. Примерно 1/3 уже построена. Было предусмотрено 4 каскада, но ограничатся двумя. Эти ГЭС принадлежат туркам. А почему не объявили тендер, чтобы все приняли участие? Пусть выиграли бы японцы. За 5 лет Азербайджан вложил 3 млрд долларов. Как можно допустить, чтобы железную дорогу на территории Грузии строили азербайджанцы. Я тогда сказал президенту, что все, что он делает, - это  терроризм. Можно постоянно сжимать пружину, но она в конце концов или лопнет, или выстрелит обратно.
А почему Вы не выступили против этих проектов, не предприняли шаги?
Как я мог выступить против? Во-первых, общественность вообще не была проинформирована о том, что эти проекты утверждены, что объявлены тендеры. В 2004-2006 гг., когда я знал об этом, мы не позволили. Они начали в 2007-ом. Отсюда не поддержали. Здесь (в Армении) атмосфера изменилась.
Через десять дней железная дорога начнет действовать. Как только это произойдет, статус изменится: введут в эксплуатацию строительный объект, внедрят антитеррористическую программу, в 50 м от железной дороги проведут колючую проволоку, задействуют частные службы безопасности из Азербайджана или Турции. И все. Поэтому я поставил перед Иванишвили следующие условия: открыть армяно-грузинский университет, пересмотреть азербайджано-турецкий капитал, во всяком случае в нашем районе, увеличить количество рабочих мест для армян, расширить права местного самоуправления.
Конкретно какие права Вы имеете в виду?
Хотя бы по части бюджета. Бюджет Ахалкалака составляет 7 млн долларов. 6 млн 200 тысяч забирают компании Ахалцихи и Адигени – именно они выигрывают тендеры. Пусть дают местным фирмам, либо  зарегистрируют те фирмы на месте, чтобы они там же платили налоги.
Не трудно ли депутату-армянину работать в парламенте Грузии?
Очень трудно. Во-первых, проблема языка, во-вторых, подход. Но я особых трудностей не испытываю, так как умею  писать и читать на грузинском, понимаю разговорный язык. Однако на меня очень действует существующее в Грузии плохое мнение об армянах, презрительное отношение к ним. В Тбилиси армянская среда друга, там армяне приспосабливаются.
Какие вопросы выдвигают в парламенте депутаты от Ахалкалакского и Ниноцминдского районов и конкретно Вы?
Например, когда не было электроэнергии, мы ставили этот вопрос. Вообще депутаты всегда старались донести до центра проблемы своего  района, хлопотать за кого-то и т.д. Одно время трансферты не доходили. Люди по 12 месяцев не получали зарплату, были проблемы с Министерством финансов. Депутаты не имеют отношения к таким вопросам, но нам приходилось этим заниматься.
А вопросы, касающиеся только армян, поднимали? Например, вопрос языка и т.д.
Конечно, во фракциях проходили слушания. Но грузины вообще очень болезненно и ревниво относятся к языковой проблеме.
Тем не менее, в свое время Вы были очень пассивны.
Я не мог быть активным, я контролировал ситуацию. Я пошел против них, против этой структуры, государства. Что поделаешь, я выбрал этот путь.
В период, когда Вы были депутатом, оказывалось ли на Вас давление со стороны властей или силовых структур?
Один раз в нашем доме подложили и взорвали бомбу. Первый этаж был полностью разрушен. Это сделали спецслужбы.
Каким бизнесом Вы сейчас занимаетесь в Грузии?
У меня ничего нет.
А на что живете?
Да ни на что, очень трудно живем. Машины у меня нет, езжу на маршрутках. Бизнеса тоже нет. Разве можно заниматься политикой, быть против них и при этом иметь бизнес?
Какие у Вас отношения с Саакашвили?
Саакашвили я не видел два года. В последний раз он звонил мне в 2008 году, ночью, после случая с Гургеном Шириняном. Наверное, ему доложили, и он позвонил спросить, что случилось. Спросил, может ли народ подняться на борьбу. Я сказал, что может.
Как Вы думаете, дело Гургена Шириняна пересмотрят?
Все дела должны пересмотреть и всех освободить в результате активного вмешательства.
Вы сказали, что вернетесь в Ахалкалак. Займете ли Вы там какую-нибудь должность?
Нет, мне ничего не нужно. Я хотел, чтобы мы избавились от них. Я должен заняться органами местного самоуправления. Если мне удастся добиться успеха, то, возможно, я стану председателем сакребуло. А может, и не стану, смотря какая будет ситуация. Я не могу жить в другом месте, я должен вернуться в Ахалкалак.
Hayduk, будешь в Ереване, дай мне знать об этом , если мужик.
Слова сказанные в мой адрес, попытайся повторить мне в лицо.
srochno
.в Ахалкалаки массова обыскиваются дома ищут оружия
В Ахалкалаки правоохранители изъяли большое количество боеприпасов 16.12.2012 15:09 На основе оперативной информации грузинские правоохранители изъяли большое количество боеприпасов, которые хранились в одном из заброшенных общежитий аэропорта в Ахалкалаки. По информации МВД, 14 декабря в районном управлении полиции Ахалкалаки было возбуждено уголовное дело по факту незаконного приобретения и хранения огнестрельного оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ. Среди изъятого оружия есть гранаты F-1 и РГД №7, противотанковые гранаты, патроны 7,62-го и 5,45-го калибра, кобуры от оружия и военные сумки. По факту возбуждено уголовное дело по первой части статьи №236 УК Грузии. Следствие ведет районное управление Ахалкалаки.
DDD
пускай он себя поможет нам ненадо чтобы этот предатель помог Ваагу Вааг и сам выйдет
Me
Мелик молодец! Не сдался и вернул все на свои места, герой. На таких людях и держится мир
благодаря мелика раисяна в Джавахке село Гумбурдо армянскя церковь стал грузинским вы можете спросить это от мелика он вам конкретно ответит и как его выгнали из деревни и сним был Зураб Жвания