Ինչու մինչև հիմա բանտում չեն Արմեն Մովսիսյանը և Վահան Մելքոնյանը
Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան», «Ժառանգություն», «Հայ ազգային կոնգրես», «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցությունները երեկ հայտարարություն են տարածել, որում իշխանություններին ներկայացրել են 12 պահանջներ՝ ակնկալելով, որ դրանք պետք է կատարվեն մինչև 2014 թվականի սեպտեմբերի վերջը: Քառյակի 12 առաջարկներից մեկը՝ 6-րդը, վերաբերում է «Նաիրիտ գործարան»-ին:
Այն այսպես է ձևակերպված. «Հաստատել «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի վերագործարկման ծրագիրը, վճարել աշխատավարձի գծով աշխատակիցների նկատմամբ կուտակված պարտքը: Ձևավորել «Նաիրիտի» անցած տարիների գործունեությունն ուսումնասիրող խորհրդարանական ժամանակավոր հանձնաժողով»:
16 տարի նախարար աշխատած Արմեն Մովսիսյանը «Նաիրիտ գործարանի» 180 մլն դոլար վարկային միջոցների մսխման և փոշիացման հիմնական դերակատարն է: Նա այժմ նախագահի խորհրդականն է: Արմեն Մովսիսյանը մինչև հիմա հասարակությանը և նույնիսկ կառավարությանը չի տեղեկացրել, որ նախկինում «Նաիրիտ գործարանի» բաժնետեր «Ռայնովիլ փրոփերթի լիմիթիդի» բաժնետերն այժմ նույն «Նաիրիտ գործարանն» է: Եւ «Ռայնովիլ փրոփերթի լիմիթիդի» ունեցած բոլոր պարտքերն այժմ փոխանցվել են «Նաիրիտին»: Իսկ այդ պարտքերը մեծ գումարներ են: Հիշեցնենք` Մոսկվայի արբիտրաժային դատարանը այս տարի երկու անգամ բավարարել է ԱՊՀ Միջպետական բանկի՝ «Նաիրիտ գործարանից» 25,2 մլն դոլար և Rhinoville Property Limited ընկերությունից 107 մլն դոլար բռնագանձելու պահանջով հայցերը:
Արմեն Մովսիսյանն աժմ ստիպված է խոստովանել, որ այդ պարտքերի մի մասը Ռուսաստանինն է, և Հայաստանը ստիպված է այն վճարել կամ նորից ինչ-որ բան զիջել, եթե, իհարկե, մնացել է ինչ-որ բան մեր երկրում:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը «Հետքի» հրապարակումների հիման վրա ուսումնասիրություն էր սկսել և նախապատրաստված նյութերն այնուհետև ուղարկել ոստիկանություն` Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վարչություն (6-րդ վարչություն): Ամիսներ շարունակ որոշ քննչական գործողություններ կատարելուց հետո (մի քանի անգամ հարցաքննվել է Միջպետական բանկի Հայաստանի ներկայացուցիչ Վահան Մելքոնյանը) 6-րդ վարչությունն այն փոխանցեց Քննչական գլխավոր վարչություն:
2013թ. օգոստոսին «Նաիրիտի» գործի քննության վերաբերյալ մեր հարցմանը ոստիկանությունը պատասխանել է. «Տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննության վարչությունում «Նաիրիտ գործարան» ՓԲ ընկերության վերաբերյալ նախապատրաստված նյութերով քրեական գործի հարուցումը մերժվել է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի հիմքով»: Այս հոդվածով, որ նշանակում է՝ հանցակազմ չկա, Վլադիմիր Գասպարյանը փակել է «Նաիրտի» գործը:
Սրանով ոստիկանությունը՝ ի դեմս Վլադիմիր Գասպարյանի, դարձավ «Նաիրիտի» ապօրինությունների մասնակիցը: Իսկ այս գործում ակնհայտ էին փողերի լվացման, փոշիացման և յուրացման փաստերը:
Այնպես որ քառյակն իր պահանջը սխալ է ձևակերպել. պետք է պահանջի դատախազությունից քննություն սկսել՝ պարզելու, թե ոստիկանությունը ինչու է փակել այս գործը, և ինչու մինչև հիմա ազատազրկված չեն էներգետիկայի և բնական պաշարների նախկին նախարար, նախագահի խորհրդական Արմեն Մովսիսյանը և Միջպետական բանկի Հայաստանի ներկայացուցիչ Վահան Մելքոնյանը:

Почему Армен Мовсисян и Ваан Мелконян до сих пор не находятся в тюрьме?
Парламентские фракции Армянского национального конгресса, АРФ Дашнакцутюн, “Процветающая Армения”, “Наследие” выступили вчера с заявлением, в котором выдвинули властям 12 требований, дав срок для их выполнения до конца сентября 2014 г.
Шестое по счету требование касается завода “Наирит” и сформулировано следующим образом: “Утвердить программу задействования ЗАО “Завод Наирит”, выплатить сотрудникам накопленную задолженность по зарплате. Сформировать временную парламентскую комиссию по изучения деятельности “Наирита” за прошлые годы”.
Основную роль в деле разграбления и распыления выделенных “Наириту” кредитных средств на сумму 180 млн долларов сыграл проработавший 16 лет министром Армен Мовсисян. Сейчас он занимает пост советника президента. Армен Мовсисян до сих пор не проинформировал общественность и даже правительство о том, что акции компании “Райновил проперти лимитед” , являвшейся в прошлом акционером завода “Наирит”, сейчас принадлежат тому же “Наириту”. И к нему же перешли все долги  “Райновил проперти лимитед”. А это немалые суммы. Напомним, что в этом году Московский арбитражный суд дважды удовлетворил иски Межгосударственного банка СНГ с требованием взыскать с завода “Наирита” 25,2 млн доларов, а с компании “Rhinoville Property Limited” – 107 млн долларов.
Сейчас Армен Мовсисян вынужден признать, что часть этих долгов принадлежит России, и Армении придется либо их погасить, либо опять что-то уступить, если, конечно, в нашей стране что-то еще осталось.
Напомним, что на основе публикаций Hetq.am Генпрокуратура РА провела изучение, после чего направила подготовленные материалы в управление по борьбе с организованное преступностью полиции РА (6-е управление).
Проведя в течение нескольких месяцев некоторые следственные действия (несколько раз допрашивался представитель Межгосударственного банка в Армении Ваан Мелконян), 6-е управление передало материалы в Главное следственное управление.
В августе 2013 г. в ответ на наш запрос о деле “Наирита” полиция известила: “Сообщаем, что в следственном управлении по особо важным делам Главного следственного управления полиции РА в возбуждении уголовного дела по материалам ЗАО “Завод Наирит” отказано на основании п.2 ч.1 ст.35 УПК РА”. Эта статья об  отсутствии состава преступления. Владимир Гаспарян закрыл дело “Наирита”.
Тем самым полиция в лице В.Гаспаряна стала соучастником беззаконий, происходивших на заводе “Наирит”. Между тем в деле имелись факты отмывания, распыления и хищения денег.
Так что требование четверки сформулировано неправильно: надо потребовать от прокуратуры провести расследование для выяснения того, почему полиция закрыла это дело и почему бывший министр эенргетики и природных ресурсов, ныне советник президента РА Армен Мовсисян и представитель Межгосударственного банка в Армении Ваан Мелконян до сих пор не находятся в тюрьме.