Ինչպե՞ս է ոստիկանությունը տեղեկատվություն տարածում ու ինչպե՞ս է մերժում տեղեկատվության տրամադրումը
«Հետքը» հարցում է ուղարկել Ոստիկանություն` պարզելու, թե քաղաքացիների վկայություններով վաշխառությամբ` գույքի գրավադրմամբ տոկոսով միլիոնավոր գումարների տրամադրմամբ զբաղվող երկու անձանց` Վարուժան Մարգարյանի ու Նաիրա Ասատրյանի վերաբերյալ վերջին հինգ տարվա ընթացքում քանի բողոք է ներկայացվել ոստիկանություն, ինչ հիմքերով, ինչպես են լուծվել այդ բողոքները:
Ոստիկանությանը խնդրել էինք պատասխանել` արդյոք նշված երկու քաղաքացիների նկատմամբ հարուցվել են քրեական գործեր և եթե քրեական գործի հարուցումը մերժվել է, ապա ինչ հիմքով:
Սակայն Ոստիկանությունը մերժել է տրամադրել հայցվող տեղեկատվությունը` վկայակոչելով «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը: Այլ կերպ ասած, ըստ ոստիկանության իրավաբանական վարչության պահանջված տեղեկատվության տրամադրմամբ կխախտվեր մարդու անձնական և ընտանեկան կյանքի գաղտնիությունը, այդ թվում՝ նամակագրության, հեռախոսային խոսակցությունների, փոստային, հեռագրական և այլ հաղորդումների գաղտնիությունը:
Իրավաբան Արա Ղազարյանը «Հետքի» հետ զրույցում նկատեց, որ ոստիկանությունը տվել է անբովանդակ պատասխան. «Տվյալ դեպքում մենք գործ ունենք կամայականության հետ: Ճիշտ է, վկայակոչել են օրենսդրական նորմը, բայց փաստացի հիմքեր չեն տրամադրել: Պատախանում պետք է գրվեր, թե ինչու են կարծում, որ դա կխախտի անձնական կյանքի պաշտպանությունը: Պետք է որոշ փաստական հիմքեր բերեին: Օրինակ` եթե հայցվող տեղեկատվությունը վերաբերում է սեռական բռնությանը և պարունակում է անչափահասի մասին տվյալներ… Մենք ամեն օր «Դատալեքսով» ունենք հարյուր հազարավոր դատական տեքստեր ամենայն մանրամասնությամբ, որոնք վերաբերում են անձի քրեական հետապնդմանը: Եվ ոչ մեկի մտքով չի անցնում ասել, որ դա անձնական կյանքի խախտում է: Իհարկե, դա միջամտություն է, բայց հանրային շահը գերակա է»,- ընդգծեց Արա Ղազարյանը:
Ըստ իրավաբանի, ոստիկանության` տեղեկատվության տրամադրման մերժումը ռացիոնալ հիմքեր չունի: Հարցին, թե ոստիկանությունն առհասարակ ինչպես է տեղեկատվություն տրամադրում, արդյոք «Հերթապահ մաս», «02» հաղորդումների ժամանակ չի խախտում անմեղության կանխավարկածը և անձնական կայնքի պաշտպանության իրավունքը` նկարահանելով քաղաքացիներին ու հրապարակելով նրանց անձնական տվյալները, Արա Ղազարյանը նկատեց. «Եթե մենք համեմատում ենք, թե ոստիկանությունն ընդհանրապես ինչպես է տեղեկատվություն տարածում, կտեսնենք, որ մասայաբար խախտվում է անմեղության կանխավարկածը: Սա նշանակում է տեղեկատվության տրամադրման անիրավաչափ եղանակ»:
«Հետքը» պատրաստվում է Վարչական դատարանում վիճարկել Ոստիկանության մերժումը:
Հիշեցնենք, որ «Հետքի» խմբագրություն դիմած քաղաքացիներն օրերս հանցագործության մասին հաղորդում են ներկայացրել ՀՀ ոստիկանություն, որպեսզի վաշխառության հատկանիշներով մեղադրանք առաջադրվի Վարուժան Մարգարյան- Անահիտ Մարգարյան -Նաիրա Ասատրյան (առաջին երկու անձինք քույր ու եղբայր են, Նաիրան Վարուժանի կինն է) ընտանեկան եռյակին: Հանցագործության մասին հաղորդմանը կից 4 քաղաքացիները ներկայացրել են «Հետքի» երկու հրապարակում, որտեղ վեր ենք հանել վաշխառության մասին վկայող քաղաքացիների ու վերը նշված անձանց կատարած գործարքների մանրամասները:
Ըստ քաղաքացիների վկայությունների` ընտանեկան եռյակը միլիոններ է տոկոսով պարտք տալիս` ամսական 5 տոկոս մայրաքաղաքում, 10 տոկոս մարզերում: Սակայն, երբ քաղաքացիները չեն կարողանում վճարել տոկոսները, ամուսինները գումարի բռնագանձման հայցերով մտնում են դատարան ու շահում գործերը: Գրավադրված բնակարաններն էլ անցնում են Նաիրա Ասատրյանին կամ Վարուժան Մարգարյանին: Նրանց անունով գրավադրված 2 տասնյակից ավելի բնակարան կա:

Как Полиция распространяет информацию и как отказывается ее предоставлять
Редакция Hetq.am направила в Полицию запрос с целью выяснить, сколько жалоб за последние годы было представлено в Полицию на Варужана Маркаряна и Наиру Асатрян, которые, по свидетельству граждан, давали в долг под проценты миллионные суммы, требуя  при этом вносить залог.
Нас также интересовало, какой ход был дан этим жалобам, были ли  возбуждены уголовные дела против двух упомянутых граждан, а если в возбуждении дел отказано, то на каком основании.
Однако Полиция, сославшись на п.2 ч.1 ст.8 закона “О свободе информации”, отказалась предоставить затребованные сведения. Иными словами, юридическое управление Полиции РА считает, что предоставление затребованной информации нарушит тайну личной и семейной жизни граждан.
В беседе с Hetq.am юрист Ара Казарян отметил: “В данном случае мы имеем дело с произволом. Они, правда, сослались на законодательную норму, но фактические основания не представили”.
По мнению юриста, отказ Полиции предоставить информацию не имеет рациональных оснований. На вопрос, как вообще Полиция предоставляет информацию и не нарушается ли презумпция невиновности и право на защиту личной жизни в телевизионных передачах “Дежурная часть” и “02”, Ара Казарян ответил: “Если изучить, как Полиция распространяет информацию, то можно увидеть нарушение в массовом порядке презумпции невиновности. Это свидетельствует о неправомерном способе предоставления информации”.
Hetq.am собирается оспорить отказ Полиции в Административном суде.
Напомним, что обратившиеся в редакцию Hetq.am граждане на днях представили в полицию РА сообщение о преступлении с тем, чтобы против семейной троицы Варужан Маркарян-Анаит Маркарян-Наира Асатрян (первые двое брат и сестра) было выдвинуто обвинение в ростовщичестве.
К сообщению о преступлении были приложены две публикации Hetq.am, в которых мы представили детали сделок между гражданами, свидетельствовавшими о ростовщичестве, и вышеуказанными лицами.
По утверждению граждан семейная троица давала в долг под проценты миллионные суммы: в столице – под 5% в месяц, в областях – под 10%. Но если граждане не могли выплатить проценты, то супруги обращались в суд с иском о взыскании суммы и выигрывали процесс. А заложенные гражданами квартиры переходили к Наире Асатрян или Варужану Маркаряну, на чьи имена записано уже более двух десятков заложенных квартир.