Թռչկանը պետք չէ համեմատել Հրազդանի հետ. վերջին դեպքում գործ ունենք «հանքարդյունաբերության խոշոր մաֆիայի» հետ
Հրազդանի երկաթի հանքավայրը շահագործել պատրաստվող «Fortune Resources» ընկերությունը, որն այսօր երկրաբանահետախուզական աշխատանքներ է կատարում տեղանքում, օրերս ի պատասխան հանքի շահագործման դեմ հանդես եկող ակտիվիստների՝ հայտարարեց, որ «ընկերությունը հանքը շահագործելու հարցում վճռական է տրամադրված, սակայն դա տեղի կունենա միայն այն դեպքում, երբ վստահ լինենք, որ բնությանը որևէ վտանգ չի սպառնում»: Ինչպե՞ս են այս հայտարարությունը մեկնաբանում իրենք՝ բնապահպանները: «Հետքի» «Status» խորագրի ներքո արտահայտվում են վերջիններս:
Կարինե Դանիելյան («Հանուն կայուն մարդկային զարգացման» ՀԿ նախագահ, 1991-1994 թթ. ՀՀ բնապահպանության նախարար)- Եթե իրենք իսկապես գտնում են, որ հնարավոր է, որ այդ ռիսկերը չլինեն, թող լսումներ կազմակերպեն, ներկայացնեն իրենց աշխատանքը, մենք էլ մեր կարծիքներն ասենք, եւ հրազդանցիները մասնակցեն, եւ ծաղկաձորցիները, եւ երեւանցիները, որովհետեւ վտանգը նաեւ Երեւանին է սպառնում, էլ չասենք, որ մենք հրազդանցիների կողքին կանգնած ենք: Այդ հայտարարությանը լուրջ չեմ վերաբերվում, որովհետեւ, իմ կարծիքով, այդտեղ սկզբունքորեն պարզապես հնարավոր չէ ռիսկերը նազեցնել այնպես, որ շրջակա միջավայրը եւ ամբողջ մեր տարածքը չտուժեն:
Հանրային խորհրդում լսումներ եղան: Վազգեն Մանուկյանի ստորագրությամբ նամակ է գնացել կառավարություն թե բնապահպանության նախարարություն, որ իրենք գտնում են, որ պետք է նոր փորձաքննություն անցկացնել, եւ դա պետք է լինի լայն հասարակական լսումներով՝ բոլոր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ:
Հակոբ Սանասարյան (Հայաստանի կանաչների միության նախագահ)- Նրանք չեն կարող բնապահպանական ռիսկերը նվազեցնել կամ վերացնել: Դա անհնար է, քանի որ այնտեղ կան ջրագոյացման համակարգ, կուրորտային գոտի, 50.000 բնակչությամբ քաղաք եւ բնակավայրեր, Արարատյան դաշտավայրը ոռոգող եւ հանքի անմիջական հարեւանությամբ հոսող Հրազդան գետ, բազում խնդիրներ կան:
Այսինքն՝ հայտարարությանը լուրջ չե՞ք վերաբերվում:
Լուրջ եմ վերաբերվում, եթե նրանք իրենց հոգու խորքում արդեն հաշտվել են պարտության հետ, քանի որ իրենք հո հիմար չեն եւ գիտեն, որ այդ ամեն ինչը կա, ու չեն կարող փոխել, չեն կարող շուռ տալ:
Հիմա Հայաստանում իշխանությունները բացի հանքերից ուրիշ բան չեն տեսնում: Հանքահանման համար տրված են հարկեր չվճարելու բացարձակ արտոնություններ, եւ այդ առումով նրանք հիմա շահագործում են այն հանքավայրերը, որոնց օգտագործումը հարկեր վճարելու դեպքում ձեռնտու չի լինի: Այսինքն՝ եթե շահագործողները շատ հարկեր վճարեն, ընդհանրապես շահույթ չեն ունենա: Քանի որ հարկերից ազատված են, շահագործում են, այսինքն՝ կողոպուտ է տեղի ունենում օրը ցերեկով:
Եթե նրանք ասեն, որ կապահովեն բնապահպանական բոլոր նորմերը, դա արդեն նշան է, որ իրենք հրաժարվում են շահագործելուց, քանի որ այնտեղ հանքահանությունն անթույլատրելի է:
Թռչկանի ջրվեժի հարցում բնապահպանները հաղթանակ տարան, ի՞նչ կլինի այս դեպքում:
Դրանք տարբեր բաներ են: Այստեղ մենք գործ ունենք հանքարդյունաբերության խոշոր մաֆիայի հետ, որտեղ պարզ երեւում է, որ պետական խոշոր պաշտոնյաները շահագրգիռ են: Պետք չէ դրանք ընդհանրապես իրար կողքի դնել եւ համեմատել: Այստեղ մարդիկ կան, որոնք արդեն հաշվել են, թե քանի միլիարդ դոլար կունենան այս եւ հաջորդ տարիների ընթացքում, ու դուք հանկարծ ասում եք, թե չէ, մի արեք:

Fortune Resources a company preparing to operate the Hrazdan iron mine, is facing fierce resistance from local environmental activist.
In a recent statement, the company tried to assuage their fears.
“The company is decisive in going ahead with the mining, but it will only happen when we are convinced that such action will not threaten the environment,” noted Fortune Resources.
We asked several environmental activists what they thought of the company’s reassurances regarding the environment.
Karine Danielyan (Head of the Association for Sustainable Human Development NGO, RA Minister of the Environment 1991-1994) – If the company really believes it can operate the mine without risk, then they should organize public hearings and present their work record. We’ll present our views. Let local residents attend and citizens of Yerevan, because they too will be impacted.
I don’t give much credence to the company’s statement since I don’t think it’s feasible to minimize the associated risks to an acceptable level.
There were hearings in the Public Council. President Vazgen Manukyan sent a letter to the government and the Ministry of the Environment urging a new review of the project and for widespread hearings involving all interested parties.
Hakob Sanasaryan (President of Armenia’s Greens Union) – The company cannot minimize or remove the environmental risks because the problems are many. The Hrazdan River, which irrigates the Ararat plain, flows nearby the mine and there’s a town with 50,000 residents.
Today, the authorities in Armenia only see how more mines can be operated. The government has granted huge tax breaks to mining companies. It’s organized pillaging of the country.
If the company says that it will operate according to environmentally accepted norms, it’s a sign that the company has already backed down from the project since mining in the area cannot be tolerated.
We are dealing with a huge mining mafia that has already calculated the billions of dollars they will make in the coming years. Do you expect that they will listen when we tell them ‘don’t do it’?
edward demian
Mining need not be a rape and plunder exercise. If properly regulated, mining can be very beneficial economically. Crucial is the reclamation plan. In the US, after reclamation, the land is far more valuable. What was otherwise inaccessible hilly terrain, now becomes, space for other more valuable human uses. Minerals are valuable, and Armenia needs them.