Կյուրեղյան ընտանիքի երեք զավակներն անազատության մեջ են, հայրը՝ կասկածյալի կարգավիճակում
«Սասնա Ծռեր» խմբի անդամներ Արեգ ու Սերգեյ Կյուրեղյանները օդամղիչ ատրճանակով կրակելու համար 9 տարվա ազատազրկման դատապարտված Հայկ Կյուրեղյանի եղբայրներն են: Այսպիսով՝ Կյուրեղյան ընտանիքի երեք զավակներն անազատության մեջ են: Ընտանիքի հայրը՝ Արմենակ Կյուրեղյանը, կասկածյալի կարգավիճակում է:
Այդ վիճակում էլ Արմենակը ուժ է գտնում իր մեջ՝ կատակում է. «Հիմա մտածում եմ՝ մի սենյակ տան, գոնե բոլորս միասին լինենք»:
Հայկ, Արեգ, Սերգեյ Կյուրեղյանների հայրը դեռ տեղյակ չէ՝ որտեղ են երկու որդիները. «Ենթադրում եմ, որ ազգային անվտանգության ծառայության մեկուսարանում են»: Տղաները դեռ պաշտպան էլ չունեն:
Արմենակ Կյուրեղյանն այս պահին չի կարևորում իրավական հարցերը: «Իրավաբանական տերմիններով խոսել, ակնկալել արդար դատ, օրենքներից մեջբերումներ անել՝ անիմաստ է: Ուրիշ բան է տեղի ունեցել՝ մարդկանց սրտերում ու մտքերում է փոփոխություն եղել, որը անշրջելի է: Փոխվել է Հայաստանը, դրվել է ճիշտ ճանապարհի վրա: Դա կբերի իր արդյունքը: Մինչ այդ դժվար է լինելու, փշոտ ճանապարհ ենք անցնելու»,-«Հետքին» ասաց Արմենակը:
Ընտանիքի չորս տղամարդիկ՝ հայրը և երեք տղաները, սովորել են Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանում (Արմենակի ուսանելու տարիներին՝ Երևանի Պոլիտեխնիկական ինստիտուտ): Արցախյան պատերազմի տարիներին Արմենակ Կյուրեղյանն ընկերների հետ ընդգրկվել է «Մերգելյան» ջոկատում ու մասնակցել մարտական գործողություններին: Տղաներին մեծացրել են որպես հայրենիքի ապագա պաշտպաններ, որպես գաղափարի քաղաքացիներ: Երեքն էլ ծառայել են բանակում:
Արեգ Կյուրեղյանը ապրիլյան պատերազմի առաջին օրերին կամավոր մեկնել է դիրքեր: «Հետո երբ եկավ դիրքերից, տարբեր պաշտոնյաների բերանից լսեց, որ հողերը պիտի հանձնվեն: Դա համբերության բաժակի վերջին կաթիլն էր»,-«Հետքին» պատմեց երեք տղաների հայրը:
Կյուրեղյանը պատմեց, թե ինչպես է ինքը դարձել կասկածյալ, բայց, չէր էլ հիշում, թե ինչի մեջ է կասկածվում՝ Քրեական օրենսգրքի որ հոդվածի հատկանիշներով: Հուլիսի 29-ին Ալբերտ Բաղդասարյանի հետ քայլելիս են եղել, երբ մոտեցել է մի մեքենա, որից դուրս եկած քաղաքացիական հագուստով անձինք ներկայացել են ոստիկանության Արաբկիրի բաժնից ու տարել են Բաղդասարյանին: Արմենակ Կյուրեղյանը, մտածելով, որ միգուցե ներկայացողները ոստիկաններ չեն, գնացել է ոստիկանության Արաբկիրի բաժին, որտեղ իրեն էլ են ներս հրավիրել, ապա ներգրավել որպես կասկածյալ, առգրավել հեռախոսը: «Այսօր ներկայանալու է Քննչական կոմիտե»,-ասաց Արմենակ Կյուրեղյանը:

В семье Кюрегянов трое сыновей находятся под арестом, а отец – в статусе подозреваемого
Члены группы “Сасна црер” Арег и Сергей Кюрегяны – братья Айка Кюрегяна, осужденного к 9 годам лишения свободы за стрельбу из пневматического пистолета. Таким образом, в семье Кюрегянов все трое сыновей находятся в тюрьме, а их отец, Арменак Кюрегян, - в статусе подозреваемого.
Но даже в этом состоянии Арменак Кюрегян находит в себе силы шутить: “Я вот думаю, пусть нам дадут одну комнату, чтобы мы все были вместе”.
Арменак Кюрегян не знает, где находятся двое его сыновей. “Предполагаю, что они в изоляторе Службы национальной безопасности”,- отметил он. У братьев пока нет адвоката.
В настоящий момент главными для Арменака Кюрегяна являются не правовые вопросы. “Бессмысленно ожидать справедливого суда, ссылаться на законы. Случилось нечто другое – в сердцах и умах людей произошли необратимые перемены. Армения изменилась, она встала на правильный путь, а это даст результат. Но до этого будет трудно, нам предстоит пройти терновый путь”,- сказал Арменак.
В семье Кюрегянов все четверо мужчин учились в Государственном инженерном университете Армении (в годы учебы Арменака это вуз назывался Ереванским политехническим институтом). Во время Арцахской войны Арменак Кюрегян вместе с товарищами вошел в отряд “Мергелян”, который участвовал в боевых действиях. Сыновей он вырастил как будущих защитников родины, идейных граждан. Все трое служили в армии.
Когда началась апрельская война, Арег Кюрегян сразу отправился добровольцем на позиции. “Вернувшись из Карабаха, он из уст различных чиновников услышал, что земли будут возвращены. Это стало последней каплей…” – сказал тец троих сыновей.  Он также рассказал, как стал подозреваемым, но при этом не вспомнил, в чем его подозревают, по какой статье УК. 29 июля Арменак шел по улице вместе с Альбертом Багдасаряном. Неожиданно остановились машина, откуда вышли люди в штатском и, представившись сотрудниками Арабкирского отделения полиции, забрали Багдасаряна. Арменак Кюрегян подумал, что они, возможно, не полицейские, и отправился в это отделение. А там его пригласили в кабинет и привлекли в качестве подозреваемого, забрали мобильный. “Сегодня я должен явиться в Следственный комитет”,- сказал Арменак.
ՀԵՐՈՍ ԵՌՅԱԿ ԱՌՅՈՒԾՆԵՐԻ ՀԵՐՈՍ ՀԱՅՐԸ․ սթափվեք արա սեռժականներ ուշկի էկեք քանի դեռ ուշ չի, հաջորդը ավելի սարսափելի ու արյունոտ է լինելու ձեր իսկ ռեժիմիկի համար, գոնե մի փոքր ինքնասիրություն ունեցեք, աածի շներին հարցրեք թե ժողովուրդը ինչ է մտածում ձեր մասին, մաքրվեք հայ ժողովուրդի ճանապարհից
Grigoryan Ofeliya
Разве таким героям у нас в обществе есть место? Места занимают манвелы, лфики, какие то шмайсы, убийцы тохмахи мгери и т.д., и т..п.А нормальные люди только существуют.Слава героям. Надеюсь, и на нашей улице будет праздник, дожить бы до этого.