«Հայկը զոհաբերել է իր ազատությունը»,- ասում է Հայկ Կյուրեղյանի հայրը
30-ամյա Հայկ Կյուրեղյանն այս տարվա հունիսի 12-ից անազատության մեջ է: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել քրեական օրենսգրքի միանգամից երկու հոդվածներով՝ 258-ի մաս 4 և 316-ի մաս 4: Հիշեցնենք, որ նա հունիսի 12-ին «Մակարով» տեսակի օդամղիչ ատրճանակով կրակոցներ էր արձակել Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի շենքի դիմաց, ուր մեկնարկում էր Շանթ Հարությունյանի և 13 քաղաքացիների գործով դատավարությունը: Նա իր արարքը որակել էր որպես բողոքի ակցիա` ընդդեմ 14 անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու: Գործի նախաքննությունն ավարտվել է, այն ուղարկվել է Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան (դատավոր՝ Արմեն Բեկթաշյան): Դատաքննության օրը դեռ նշանակված չէ:
Ո՞վ է Հայկ Կյուրեղյանը, ի՞նչ ընտանիքում, ինչպիսի՞ արժեքներով է նա մեծացել, ի՞նչ արժեքների կրող է անձամբ, ինչո՞վ է զբաղվում կալանքի տակ:
«Հետքը» զրուցեց Հայկի հոր՝ Արմենակ Կյուրեղյանի հետ, ով պատմեց, որ Հայկն իրենց ընտանիքի առաջնեկն է: Նրանից հետո ծնվել են մյուս երկու տղաները: Երեք որդիները մեծացել են մտավորականների ընտանիքում: Ընտանիքի չորս տղամարդիկ՝ հայրը և երեք տղաները սովորել են Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համասարանում (Արմենակի ուսանելու տարիներին՝ Երևանի Պոլիտեխնիկական ինստիտուտ): Արցախյան պատերազմի տարիներին Արմենակ Կյուրեղյանն ընկերների հետ ընդգրկվել է «Մերգելյան» ջոկատում ու մասնակցել մարտական գործողություններին: Տղաներին մեծացրել են՝ որպես հայրենիքի ապագա պաշտպաններ, որպես գաղափարի քաղաքացիներ: Երեքն էլ ծառայել են բանակում:
Հայկի հայրը՝ Արմենակը պատմեց, որ մամուլից, համացանցից է տեղեկացել այս տարվա հունիսի 12-ին տեղի ունեցած ակցիայի մասին: Նա ասաց, որ որդու ակցիայի գաղափարը հասկանալու համար պետք է կարդալ իր «Գանդիզմ անախրոնիզմ» հոդվածը: «Ես կարդացել էի այդ հոդվածը, գիտեի Հայկի գաղափարների մասին: Ընդհանրապես՝ Հայկը պայքարող, անարդարության ցանկացած դրսևորման հանդեպ անհաշտ տեսակ է: Հայկն իր ակցիայով բողոք է արտահայտել: Կարծում է՝ արժանապատիվ ապրելու համար շատ բան պիտի փոխվի մեր երկրում: Իսկ դրա համար քաղաքացին պետք է կարողանա ինչ-որ բան զոհաբերել: Հայկը զոհաբերել է իր ազատությունը: Նա իր օրինակով ցույց է տալիս, որ մարդ պիտի ոչ արժանապատիվ կյանքով չապրի: Հայկը համոզված է, որ մեր երկրում կա արժեքային համակարգի խաթարում, ինչն էլ բերել է մարդկանց վատ վիճակի: Քաղաքացին իր իրավունքները իրացնելու, պաշտպանելու որևէ միջոց այսօր չունի: Հարցերը լուծվում են կաշառքով, ծանոթով, յուրային լինելով»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Արմենակ Կյուրեղյանը՝ նշելով, որ ընտրությունների միջոցով, դատարաններում հարցեր վիճարկելով՝ ոչ մի փոփոխության, արդարության հասնել հնարավոր չէ:
Հայկը ծրագրավորող է, ընկերների հետ աշխատել են սեփական ընկերություն հիմնելու ուղղությամբ: Ստեղծագործում է, տպագրվում ամսագրերում: Հիմա էլ ցանկանում է իր նոր պատմվածքով «Անտարեսի» գրական մրցույթին մասնակցել: Ծնողներն ու եղբայրները սնունդ ու գրքեր են տանում բանտ, իսկ Հայկը կարդում է ու ստեղծագործում: Երկար ժամանակ տեսակցություն թույլ չէին տալիս, հետո թույլատրել են, 15 օրը մեկ անգամ Կյուրեղյանները գնում են «Նուբարաշեն» ՔԿՀ՝ տեսակցելու որդուն:
Հայկ Կյուրեղյանի հայրը կարծում է, որ մեր երկրում իշխանությունների տարանջատում չլինելու հետևանքով է ստեղծվել վարչախումբ. «Գոյություն ունի վարչախումբ, և ով այդ վարչախմբի հենարանը չի դառնում, նրա նկատմամբ տարբերակված մոտեցում է ցուցաբերվում: Եթե չկա ազատ դատարան, չկա իշխանության տարանջատում, չի կարող լինել արդարադատություն: Սրա հետևանքն էլ այն է, որ մեր պետությունը բոլոր առումներով սրընթաց ցած է գլորվում: Երբ զրուցում ենք մարդկանց հետ, նրանց մեծ մասը ասում են, որ այսպես շարունակել այլևս անհնար է: Բայց նրանք չեն հավատում, որ բողոքի ակցիաներով, հավաքվելով որևէ բան կարող են փոխել: Մեր երկրում համակարգային փոփոխություններ պիտի լինեն, ոչ թե անձերի: Կարելի է անվերջ ասել, հարցազրույցներ տալ, բայց արդեն խոսքերից հոգնել ենք: Պիտի գործել: Եթե ամեն օր ոչինչ չենք անում, որ ինչ-որ բան փոխվի դեպի լավը, նշանակում է լուռ համակերպվում ենք: Իսկ ի՞նչ անել: Եթե իմանայի, կդառնայի լիդեր ու կառաջնորդեի մարդկանց: Պետք է ուղղակի բոլոր սրտացավ մարդիկ հավաքվեն, միավորվեն ու ելքեր առաջարկեն մարդկանց»:
Կյուրեղյանների ընտանիքը ոչ մի ակնկալիք չունի դատարանից, չի էլ դիմում իշխանությանը, անիմաստ է համարում, նույնիսկ նամակներ, դիմումներ չեն գրել այս ընթացքում պետական մարմիններին: «Ինչ հրահանգեցին վերևից, այն էլ կլինի: Քաղաքական դատավարություն է լինելու, դատավճիռն էլ` բնականաբար քաղաքական է լինելու: Հեղափոխականի ճանապարհը դժվար է, ինքն էլ, մենք էլ գիտակցում ենք դա: Հայկն այսօր գերության մեջ է, իսկ գերության մեջ ծանր է լինում ու դժվար»,- ասաց Արմենակ Կյուրեղյանը:

“Мой сын пожертвовал своей свободой”,- говорит отец Айка Кюрегяна
30-летний Айк Кюрегян с 12 июня этого года находится в тюрьме. Ему предъявлено обвинение сразу по двум статьям Уголовного кодекса РА – по ч.4 ст.258 и ч.4 ст.316. Напомним, что 12 июня Айк выстрелы из пневматического пистолета “Макаров”, находясь напротив здания суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш, где начался судебный процесс по делу Шанта Арутюняна и 13 граждан. Свой поступок он назвал акцией протеста против осуществления уголовного преследования в отношении 14 лиц. Предварительное следствие по делу Айка Кюрегяна уже завершено и переданнно в суд общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш (судья Армен Бекташян). Дата судебного заседания пока не назначена.
Кто такой Айк Кюрегян? Из какой он семьи? На каких ценностях воспитывался? Носителем каких ценностей является? Чем занимается в тюрьме?
Об акции 12 июня этого года Арменак Кюрегян узнал из прессы и интернета. По его словам, для того, чтобы понять идею акции сына, нужно прочитать его статью “Гандзм анахронизм”. “Я читал ее и знал об идеях Айка. Вообще Айк – борец, личность, нетерпимая к любой несправедливости. Своей акцией он выразил протест. Я думаю, для того, чтобы мы могли жить достойно, в нашей стране нужно многое изменить. А для этого нужно уметь жертвовать чем-то. Айк пожертвовал своей свободой. Он своим примером показал, что человек не должен жить недостойной жизнью. Айк убежден, что в нашей стране ценностная система деформирована, из-за чего положение людей ухудшилось. Сегодня граждане не имеют возможностей для реализации и защиты своих прав. Вопросы решаются посредством взяток и протекции”,- сказал Арменак Кюрегян, добавив, что посредством выборов, оспаривания вопросов в судах невозможно добиться каких-либо изменений и справедливости.
Айк по специальности программист. Вместе с друзьями он собирался основать собственную компанию. Занимался творчеством, печатался в журналах. Сейчас он хочет своим новым рассказом принять участие в литературном конкурсе издательства “Антарес”. Родители и братья приносят в тюрьму еду и книги. Айк много читает, пишет. Долгое время свидания с ним были запрещены, потом запрет сняли, и теперь каждые 15 дней Кюрегяны встречаются с сыном в тюрьме “Нубарашен”.
Отец Айка считает, что в нашей стране режим возник вследствие того, что не было разграничения властей. “К тем гражданам, которые не становятся опорой режима, применяется другой подход. Если нет свободного суда, нет разграничения властей, то не может быть правосудия. Следствием этого является как раз то, что наше государство стремительно катится в пропасть. Когда беседуешь с людьми, то большинство из них говорит, что так продолжаться больше не может. Но люди не верят, что изменений можно добиться с помощью акций протеста. Нашей стране нужны системные изменения, а не смена личностей. Можно бесконечно говорить, давать интервью, но все уже устали от разговоров. Нужно действовать. Если мы каждый день не будем предпринимать шагов к тому, чтобы ситуация изменилась к лучшему, значит мы смирились с этой ситуацией. Что делать? Если бы я знал, то стал бы лидером и возглавил движение. Просто нужно, чтобы люди, которых волнует положение в стране, объединились и предложили выход из сложившейся ситуации”.
Семья Кюрегянов не имеет никаких ожиданий от суда и не обращается к властям, считая это бессмысленным. За все это время они ни разу не обратились в государственные органы с письмами и заявлениями. “Что сверху прикажут, то и сделают. Это будет политический процесс и содержание приговоров, разумеется, тоже будет политическим. Путь революционера очень труден, это осознает и он, и мы. Сегодня Айк находится в плену. А быть в плену тяжело и трудно”,- сказал Арменак Кюрегян.