Շահեն Հարությունյան. «Եթե համաներում լինի, հայրս ամեն ինչ կանի, որ դուրս չգա բանտից»
«Շանթ Հարությունյան և ընկերներ» գործով շուրջ մեկ տասնյակ դատապարտվածներն արդեն ազատության մեջ են, բացառությամբ՝ «Ցեղակրոն» կուսակցության առաջնորդ Շանթ Հարությունյանի: Շանթ Հարությունյանի պատժի ժամկետը լրանում է հաջորդ տարվա նոյեմբերի 5-ին:
«Հայրս էլ, ես էլ վստահ ենք, որ օրինական պետություն, օրինական դատական համակարգ ունենալու պարագայում հայրս արդարացվելու է, - մեզ հետ զրույցում ասաց Շանթ Հարությունյանի որդին՝ Շահեն Հարությունյանը, իսկ եթե, այնուամենայնիվ, համաներում լինի, շարունակում է, - հայրս ամեն ինչ կանի, որ դուրս չգա բանտից: Այո՛, դա նրա սկզբունքներից է: Արդեն նրա 4-րդ կալանավորումն է՝ սկսած 19 տարեկանից խորհրդային բանտերից սկսած այլախոհական պայքարի համար: Ասում է՝ կամ կազատվեմ արդարացմամբ կամ կնստեմ, ինչքան պետք է»: Սակայն որևէ անգամ Շանթ Հարությունյանը այդպես էլ դեռ չի հասել արդարացման:
Շանթ Հարությունյանը կարող էր դեռևս 2015-ից պայմանական վաղաժամկետ ազատվել, սակայն հրաժարվել է դատարան բողոքարկել: «Հորս առաջարկում են, բայց տարիներ շարունակ մերժում է, քանի որ նա, ինչպես և մենք վստահ ենք, որ նա չի կատարել որևէ հանցագործություն, որի համար պետք է բանտարկվի, դատապարտվի, դրանից հետո էլ համաներմամբ կամ վաղաժամկետ ազատմամբ դուրս գա»:
Շահենն ասում է, որ կան բազմաթիվ փաստեր, որոնք վկայում են. «Այս գործը Սերժ Սարգսյանի հրահանգով էր, եթե ոչ ավելի բարձր ատյաններից: Դա պարզորոշ արտահայտվեց, երբ Սերժ Սարգսյանը ԱՄՆ-ում՝ Կոլումբիայի համալսարանում, խախտելով անմեղության կանխավարկածը, հայտարարեց, որ Շանթ Հարությունյանն ու ընկերնները հանցագործություն են կատարել: Սերժ Սարգսյանը զարմացավ՝ արդյոք «խուլիգաններին» Ամերիկայում քաղբանտարկյալ են համարում, թե ոչ: Սակայն դեռ դատավճիռ չկար: Ու մենք գիտենք, որ Հայաստանում չկա անկախ դատական համակարգ, որը կարողանար անտեսել Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը և ինքնուրույն արդար դատավճիռ կայացներ»:
Շահեն Հարությունյանը հիշեց 2008-ի մարտի 1-ի իրադարձություններին հետևած հայտնի «7-ի գործով» դատավարությունը, երբ Շանթը դարձյալ դատապարտվել էր, հետո՝ 2011-ին համաներում եղավ, բոլորը ազատվեցին, «իսկ հայրս չընդունեց համաներումը, նրան տարան հոգեբուժարան իր կամքին հակառակ: Գրեցին, որ առողջ է, սակայն մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ եղել է աֆեկտի տակ: Եվ ազատ արձակեցին կրկին իր կամքին հակառակ»:
Շահեն Հարությունյանն այս ամսվա սկզբին է հանդիպել հորը՝ Շանթ Հարությունյանին. «Հայրս միշտ մարտական ու հեղափոխական է տրամադրված: Բնականաբար յուրաքանչյուր բանական մարդ ոգևորվում է, որ հնարավորություն է բացվում Հայաստանում դրական փոփոխություններ իրականացնելու համար»:
Այն, որ քաղբանտարկյալների ազատումը պետք է լինի օրինական լուծումներով, Շահենը համաձայն է. «Ես ինքս հարց չեմ բարձրացրել, օրինակ, իմ հորը ազատել անօրինական միջոցներով, քանի որ ինքս պայքարում եմ օրինականության համար»:
Հարությունյան գերդաստանը դեռևս նախորդ դարից պայքարել է ազատության համար: ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանող Շահեն Հարությունյանը վստահ է, որ իր որդին ու թոռն էլ են պայքարելու հանուն լավ պետության: «Ես ուզում եմ պետություն ունենալ, որտեղ քաղաքացիները կառաջնորդվեն ազատությամբ, հայրենասիրությամբ, եղբայրությամբ: Ես ցանկանում եմ մի պետություն, որտեղ մարդկային հարաբերություններում կարժևորվի ազնվությունը, արժանապատվությունը և բարոյականությունը: Ճշմարտությունը կլինի բացարձակ արժեք, իսկ ղեկավարությունը կառաջնորդվի երկրի շահերի համապատասխան և տուրք չի տա ոչ մի ուժային կենտրոնների որոշումների»:
Նշենք, որ օրեր առաջ ազատվեցին այդ գործով 2013-ին 5 տարվա ազատազրկման դատապարտված Լիպարիտ Պետրոսյանն և Վարդան Վարդանյանը: Նրանց նախ տրվել է 1-ամսյա արձակուրդ, ըստ քրեակատարողական օրենսգրքի, այնուհետև կսահմանվի բաց ռեժիմի բանտային կարգ: Սա նշանակում է, որ 1 ամիս անց Լիպարիտ Պետրոսյանն և Վարդան Վարդանյանն առավոտյան դուրս կգան ՔԿՀ-ից աշխատանքի և երեկոյան կվերադառնան ՔԿՀ:
Մինչ այդ պայմանական վաղաժամկետ ազատվել էր նույն գործով ամենախիստ պատժին դատապարտված Վահե Մկրտչյանը:
Հիշեցնենք, որ քաղաքական-հասարակական գործիչ Շանթ Հարությունյանը, 2013թ. նոյեմբերի 5-ին «Անոնիմուսների երթ» էր նախաձեռնել։ Սակայն Մաշտոցի պողոտայում տեղի էին ունեցել բախումներ, ոստիկանները բերման էին ենթարկել 38 ակտիվիստների, ձերբակալվել 14-ին: Նրանց առաջադրվել էր խուլիգանության մեղադրանք: 12 քաղաքացի դատապարտվել էին 1,6 -7 տարվա ազատազրկման, իսկ Շանթ Հարությունյանի որդին՝ Շահեն Հարությունյանը` 4 տարվա ազատազրկման՝ պատժի պայմանական չկիրառմամբ։ Շանթ Հարությունյանը մեղավոր էր ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (խուլիգանություն) և դատապարտվել 6 տարվա ազատազրկման:

Шаген Арутюнян: “Если будет объявлена амнистия, отец сделает все, чтобы не выйти из тюрьмы”
Около десяти осужденных по делу “Шант Арутюнян и товарищи” уже вышли на свободу. В тюрьме все еще остается лидер партии “Цехакрон” Шант Арутюнян. Срок его наказания истекает 5 ноября будущего года.
“И я, и отец уверены в том, что если в государстве будут соблюдаться законы, если будет создана справедливая судебная система, мой отец будет оправдан,- сказал в беседе с нами сын Шанта Арутюняна Шаген Арутюнян. – А если все же будет объявлена амнистия, то отец сделает все, чтобы не выйти из тюрьмы. Да, это один из его принципов. Это четвертый арест отца начиная с 19-летнего возраста, когда он сидел в советской тюрьме за инокомыслие. Отец говорит, что или будет освобожден в связи с оправданием, или будет сидеть, сколько положено”.
В 2015 г. Шант Арутюнян мог освободиться условно-досрочно, но отказался обжаловать решение. “Отцу предлагают, но он уже несколько лет отказывается, так как не совершал преступления, за которое его должны были осудить, а потом освободить по амнистии или УДО”,- сказал Шаген.
По его словам, многочисленные факты свидетельствуют о том, что это дело было сфабриковано по указанию Сержа Саргсяна. “Серж Саргсян высказался по этому вопросу в Колубийском университете. Нарушив презумпцию невиновности, он заявил, что Шант Арутюнян и его друзья совершили преступление. Разве в Америке “хулиганов” считают политзаключенными? – спросил Серж Саргсян. А ведь тогда приговора суда еще не было. И мы знаем, что в Армении нет независимой судебной системы, которая могла бы проигнорировать заявление Сержа Саргсяна и самостоятельно вынести справедливый судебный приговор”,- отметил Шант.
В начале месяца он встречался с отцом: “Отец всегда настроен по-боевому, революционно. Разумеется, любого воодушевляет то, что в Армении создалась возможность для осуществления положительных перемен”.
Шаген согласен с тем, что освобождение политзаключенных должно происходить в рамках закона. “Я, например, не ставил вопрос о незаконном освобождении моего отца, так как сам веду борьбу за утверждение законности”.
Студент 2-го курса историчесокго факультета Ереванского государственного университета Шаген Арутюнян очень хочет, чтобы в нашем государстве граждане руководствовались идеями свободы, патриотизма, братства. “Я хочу, чтобы у нас было такое государство, в котором в человеческих отношениях ценились бы честность, достоинство, нравственность, чтобы истина была абсолютной ценностью, а власти руководствовались интересами страны и не следовали  решениям тех или иных силовых центров”.
5 ноября 2013 г. политический и общественный деятель Шант Арутюнян организовал в Ереване Марша анонимусов. Однако на проспекте Маштоца произошли столкновения участников марша с полицией, в результате чего 14 человек были арестованы. Их обвинили в хулиганстве. 12 граждан были приговорены к 1,6-7 годам лишения свободы. В отношении сына Шанта Арутюняна, Шагена Арутюняна, приговоренного к четырем годам лишения свободы, наказание было применено условно. Шант Арутюнян был признан виновным по ч.4 ст.258 УК РА (хулиганство) и приговорен к 6 годам лишения свободы.