Ռոբերտ Քոչարյանի գործով բողոքները մակագրվել են Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանին
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով բողոքները մակագրվել են Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանին: Այս մասին տեղեկությունը «Հետքի» հետ զրույցում հաստատեցին դատավորի աշխատակազմից:
Նշենք, որ խոսքը Քոչարյանի խափանման միջոց կալանավորումն անձնական երաշխավորությամբ փոխելու և նրա գործի վարույթը կասեցնելու և Սահմանադրական դատարան դիմելու առաջին ատյանի դատարանի որոշումների դեմ դատախազության ներկայացրած բողոքների մասին է:
Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը մայիսի 18-ին, քննելով Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցը, որոշել էր նրան ազատել կալանքից Արցախի Հանրապետության նախկին և ներկա նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի և  Բակո Սահակյանի անձնական երաշխավորությամբ:
Դրանից երկու օր անց` մայիսի 20-ին, դատարանը որոշել էր կասեցնել Ռոբերտ Քոչարյանի, Յուրի Խաչատուրովի, Սեյրան Օհանյանի և Արմեն Գևորգյանի գործի վարույթն ու այն ուղարկել Սահմանադրական դատարան` պարզելու համար այս գործով կիրառման ենթակա ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի և դրա հետ փոխկապակցված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասի (մինչև 2009 թվականի մարտի 20-ին ընդունված ՀՕ-53-Ն օրենքի ուժի մեջ գտնվելը գործող խմբագրությամբ) համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրության պահանջներին:
Վերը նշված երկու որոշումները դատախազությունը բողոքարկել էր Վերաքննիչ դատարան, սակայն, նկատի ունենալով, որ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը որոշման կայացումից հետո գործի նյութերն ուղարկել էր Սահմանադրական դատարան, Վերաքննիչ դատարանը հնարավորություն չուներ որևէ գործողություն կատարել:
Դավիթ Գրիգորյանը երեկ Սահմանադրական դատարանից պահանջել է գործի նյութերը`պատճենահանելու և դրանք Վերաքննիչ դատարան ուղարկելու համար:
Երեկ երեկոյան Վերաքննիչ դատարանը ստացել է նյութերը, որից հետո գործը մակագրվել է դատավոր Արմեն Դանիելյանին:

Жалобы по делу Роберта Кочаряна переданы судье Апелляционного суда Армену Даниеляну
Жалобы по делу второго президента РА Роберта Кочаряна переданы на рассмотрение судье Апелляционного суда Армену Даниеляну.
Отметим, что речь идет как о жалобах прокуратуры на изменение меры пресечения в отношении Кочаряна на освобождение под поручительство, прекращение производства по его делу, так и о представленных в Конституционный суд жалобах на решение суда первой инстанции.
18 мая судья Давид Григорян, рассмотрев вопрос о мере пресечения в отношении Р.Кочаряна, принял решение освободить его из-под ареста под личное поручительство действующего и бывшего президентов Республики Арцах - Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна.
Спустя два дня, 20 мая, суд решил прекратить производство по делу Роберта Кочаряна, бывшего генсека ОДКБ Юрия Хачатурова, бывшего министра обороны Сейрана Оганяна и бывшего вице-премьера Армена Геворкяна и направить дело в Конституционный суд для определения соответствия Конституции РА примененных по данному делу статей Уголовного кодекса.
Вышеуказаные судебные решения прокуратура обжаловала в Аелляционном суде, но поскольку судья Давид Григорян после принятия решения передал материалы дела в Констиутционный суд, Апелляционный суд не имел возможности выполнить какие-либо действия.
Вчера судья Григорян потребовал обратно переданные в КС материалы дела с целью их ксерокопирования и передачи в Апелляционный суд.
Вчера вечером Апелляционный суд получил материалы дела, которые уже переданы судье Армену Даниеляну.