Դատարանը որոշեց Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակել՝ Արցախի ներկա և նախկին նախագահների անձնական երաշխավորությամբ
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի, րոպեներ առաջ հրապարակեց որոշում` երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրելով ԼՂՀ ներկայիս նախագահ Բակո Սահակյանի և նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի անձնական երաշխավորությունը:
Հիշեցնենք, որ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով նիստին Բակո Սահակյանն ու Արկադի Ղուկասյանը ներկայացրել ու երաշխավորել էին նրա պատշաճ վարքագիծն ազատության մեջ: Նրանք դատարանի դեպոզիտ հաշվին փոխանցել էին նաև 500 000-ական դրամ` որպես երաշխիք:
Քոչարյանը, հիշեցնենք, մեղադրվում է 2008 թվականի մարտին տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ սահմանադրական կարգը տապալելու և գործարար Սիլվա Համբարձումյանից 3 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու մեջ:
Նրա, ինչպես նաև Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալներ, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր Յուրի Խաչատուրովի, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի, Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի գործն ուղարկվել է դատարանը: Այս չորս մեղադրյալներից միայն Քոչարյանն էր գտնվում կալանքի տակ: Գործը դատաքննության նախապատրաստելիս դատարանը պետք է անդրադառնա նաև մեղադրյալների խափանման միջոցի հարցին և ընտրված խափանման միջոցը վերացնելու, անփոփոխ թողնելու կամ փոփոխելու վերաբերյալ որոշում կայացնի:
Մայիսի 13-ից մինչև 16-ը ընդհանուր իրավասության դատարանի Նոր Նորքի նստավայրում քննվում էր Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցը: Մայիսի 16-ին դատարանն աշխատանքային ժամից շուրջ երկու ժամ ավել էր աշխատել ու հեռացել խորհրդակցական սենյակ` որոշում կայացնելու:
Նշենք, որ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը սահմանադրական կարգի տապալման մեղադրանքի շրջանակներում կալանավորվել է 2018 թվականի հուլիսի 27-ին, ապա օգոստոսի 13-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի որոշմամբ անձեռնմխելիության հիմքով ազատ արձակվել:
2018-ի նոյեմբերի 15-ին Վճռաբեկ դատարանը որոշել է բեկանել Ազարյանի որոշումն ու գործն ուղարկել վերաքննիչ դատարան` նոր քննության: Դեկտեմբերի 7-ին դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանը Քոչարյանին նորից կալանավորելու որոշում է կայացրել: Դեկտեմբերի 7-ից առ այսօր Քոչարյանը գտնվում էր կալանքի տակ:

Суд решил освободить Роберта Кочаряна под личное поручительство действующего и бывшего президентов Арцаха
Несколько минут назад ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Давида Григоряна огласил решение об освобождении второго президента РА Роберта Кочаряна под личное поручительство действующего и бывшего президентов Республики Арцах Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна.
Напомним, что на заседании по делу о мере пресечения в отношении Кочаряна Б.Саакян и А.Гукасян гарантировали надлежащее поведение экс-президента РА. Они также перечислили на депозитный счет суда по 500 000 драмов в качестве гарантии.
Роберт Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя во время мартовских событий 2008 года в Ереване, а также получении взятки в размере 3 млн долларов от предпринимательницы Сильвы Амбарцумян.
Из всех обвиняемых по данному делу – бывшего генсекретаря ОДКБ Юрия Хачатурова, бывшего вице-премьера Армена Геворкяна, бывшего министра обороны Сейрана Оганяна – под арестом находился только Роберт Кочарян.
При подготовке к судебному следствию суд должен был коснуться вопроса о мере пресечения в отношении обвиняемых и принять решение о том, оставить в силе избранную меру пресечения, отменить или изменить ее.
В период с 13 по 16 мая суд общей юрисдикции ереванского муниципалитета Нор Норк рассматривал вопрос о мере пресечения в отношении Кочаряна. 16 мая суд удалился в совещательную комнату для принятия решения.
В рамках предъявленного Кочаряну обвинения в свержении конституционного строя 27 июля 2018 года экс-президент был арестован. Однако 15 августа судья Апелляционного суда Александр Азарян освободил Кочаряна на основании его неприкосновенности.
15 ноября 2018 г. Кассационный суд отменил это решение и направил дело для проведения нового следствия. 7 декабря судья Рубик Мхитарян вновь принял решение об аресте экс-президента.